MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio: klin medzi RTX 3060 a 3070

Detaily MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio

Asi sa už tešíte na avizované testy RX 6700 XT, ale pred nimi je tu ešte povinná jazda v podobe namerania výsledkov RTX 3060 Ti. Zaradiť túto grafiku do databázy ešte pred čerstvým Radeonom sa nám podarilo na poslednú chvíľu a na plnohodnotné hodnotenie RX 6700 XT je dôležitá. Teraz bude ale nasledovať sestrovražedný súboj RTX 3060 Ti s RTX 3070. Tieto grafiky sú si blízko výkonom i cenou.

GeForce RTX 3060 Ti vyšla mesiac po RTX 3070 ako druhá grafická karta s GPU GA104. Majú teda rovnaké jadro, akurát RTX 3060 Ti ho má trochu chudobnejšie. Namiesto 46 blokov SM je aktívnych 38. Úmerne tomu je teda menej shaderov (4864), rasterizačných (80), textúrovacích (152) a aj iných jednotiek, ktorých prehľad ponúka podrobná tabuľka v druhej kapitole tohto článku. Pamäťová zbernica je inak stále 256-bitová a používajú sa takisto 14 GHz pamäte typu GDDR6.

Testovacia karta je MSI Gaming X Trio, teda v rovnakom vyhotovení, ako sme mali RTX 3070. Vzájomné porovnanie bude preto o to atraktívnejšie, keďže je ich návrh veľmi podobný a najväčší rozdiel je v použitom GPU. Odporúčaná cena RTX 3060 Ti Gaming X Trio pre český a slovenský trh je 725 eur, čo je 40 eur menej, než pre RTX 3070 Gaming X trio. Pri cenotvorbe tak MSI nasadilo menší rozdiel, než je stodolárový rozdiel v odporúčaných cenách Nvidie.

Detaily MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio

Toto nereferenčné vyhotovenie už dobre poznáte z testov predchádzajúcich grafických kariet MSI Gaming X Trio (3070 a 3090). Použitie starých fotiek RTX 3070 Gaming Trio X by si na prvý pohľad všimol asi len málokto. Použitý je totiž identický chladič Tri Frozr 2 s troma ventilátormi Torx 4.0. Pripomeňme si, že tie majú priemer rotora 90 mm a konce lopatiek sú cez ich konce pospájané do párov. To má v kombinácií s ostatnými prvkami (napríklad vlnitými hranami rebier radiátora) prispievať k lepšej účinnosti, respektíve k zlepšeniu pomeru chladiaceho výkonu ku hladine produkovaného hluku.

Radiátor je zostavený z troch zväzkov hliníkových rebier, ktoré sú pospájané šiestimi heatpipe. Toto je v porovnaní s RTX 3070 ako cez kopírku, trochu iné sú len RTX 3080 a RTX 3090 Gaming X Trio. Tie majú väčšie PCB aj iné/mohutnejšie napájanie, čomu je trošičku prispôsobený aj radiátor.

Pasív sa nerozdeľuje na tri segmenty, ale len na dva, čo v praxi znamená, že tie odstupy medzi segmentmi (na RTX 3060 Ti/3070) sú vyplnené rebrami a je tak dosahovaná väčšia plocha, ktorú RTX 3060 Ti životne nepotrebuje. Ale reč je tu o naozaj kozmeticky rozdieloch, táto karta je s 1450 g oproti RTX 3090 Gaming X Trio ľahšia iba o 130 g, a to ešte nejakú časť z toho tvorí dlhšie PCB s osadenými súčiastkami. V porovnaní RTX 3070 Gaming X Trio je rozdiel v hmotnosti menší než 10 g. Nejaké rozdiely v osadení teda i tu budú a medzi jeden z nich patrí aj odlišná skladba SMD (a veľkých kondenzátorov) v ohrádke za GPU, kde je návrh RTX 3060 Ti Gaming X Trio trochu úspornejší.

Backplate je rovnaký a takisto je prispôsobený s ohľadom na kratšie PCB. To síce spoločne s radiátorom presahuje, ale táto zadná časť je na lepšie chladenie a prúdenie radiátorom výrazne perforovaná. Backplate je z hliníku, ale jeho povrch zrejme nebude eloxovaný, ale striekaný a horšie reaguje na tradičné čistiace prostriedky na báze alkoholu. Vyčistiť ho pekne, bez šmúh, isopropylom je pomerne zložité. Dôležitejší je však poznatok, že plocha backplatu sa využíva aj na chladiace účely a v priestore za VRAM a VRM sú ako teplovodivé mosty použité thermalpady.

Už teraz je viac než zrejmé, že chladenie bude podobne výkonné a tiché zároveň tak, ako to bolo na RTX 3070 Gaming X Trio. MSI pri obidvoch kartách uvádza rovnakú spotrebu 240 W a takisto frekvenciu GPU v booste 1830 MHz. Toto sú však len rámcové papierové hodnoty, ktoré sa môžu odlišovať, čo si všetko podrobne analyzujeme. Teraz smerujem skôr k tomu, že nadštandardne účinné chladenie má rovnako nadštandardné požiadavky na priestor.

RTX 3060 Ti má na dĺžku 323 mm a hlavne v smere k bočnici aj výrazne presahuje jazýček záslepky PCIe. To znamená, že v atypických užších alebo nižších skrinkách môže kolidovať s konštrukciou skrinky. V drvivej väčšine prípadov to problém nebude, na čo spolieha aj MSI a tento chladič vo veľkom presadzuje, ale buďte ostražitý. Napríklad do Chieftec UK-02B-OP túto grafickú kartu nedostanete. A je viac takých menších skriniek, ktoré majú interiér vertikálne rozdelený na dve komory s tým, že hlavná komora s takto širokými grafickými kartami s hĺbkou 140 mm skrátka nepočíta.

Počet i výber grafických výstupov je štandardný. Sú štyri (pričom všetky môžete používať súčasne) s prevahou troch DisplayPortov (1.4a) k jednému HDMI (2.1).

Na výšku má grafická karta 56 mm. Naše meradlo, kde siaha do 52 mm nezohľadňuje vystúpenie nad slot (tzn. hrúbku backplatu a jeho medzeru medzi PCB). Pre kompatibilitu s rozširujúcimi kartami je, samozrejme, dôležitejší tento rozmer (od slotu dolu), ale v konečnom dôsledku je to jedno. Tak či onak do tretieho slotu žiadnu ďalšiu kartu neosadíte, hoci sa RTX 3060 Ti Gaming X klasifikuje ako 2,7-slotová grafika.

A tak, ako je u MSI dobrým zvykom, k veľkému a ťažkému chladiču i tentokrát dodáva držiak PCI Express, ktorý môžete použiť. To už len z toho dôvodu, že vedie grafickú kartu vodorovne, čo pôsobí vábnejšie než prepadnutý zadok. Nápor na slot zase až taký enormný nebude, aj keď pri eventuálnej preprave, kde sa sily pri nárazoch násobia, už môže dávať zmysel aj z bezpečnostného hľadiska.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *