MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio: klin medzi RTX 3060 a 3070

Záver

Asi sa už tešíte na avizované testy RX 6700 XT, ale pred nimi je tu ešte povinná jazda v podobe namerania výsledkov RTX 3060 Ti. Zaradiť túto grafiku do databázy ešte pred čerstvým Radeonom sa nám podarilo na poslednú chvíľu a na plnohodnotné hodnotenie RX 6700 XT je dôležitá. Teraz bude ale nasledovať sestrovražedný súboj RTX 3060 Ti s RTX 3070. Tieto grafiky sú si blízko výkonom i cenou.

Záver

RTX 3060 Ti Gaming X Trio oproti RTX 3070 Gaming X Trio bez ray tracingu herne slabšia o 7–8 %. So zapnutým DXR je ten rozdiel málinko väčší, špeciálne v Battlefielde V. Stále platí, že je RTX 3060 Ti dobre pripravená aj do rozlíšenia QHD, ale hranie vybraných titulov s fps okolo 50 (typicky Cyberpunk 2077 alebo Metro Exodus), prirodzene nebude až také komfortné ako na  RTX 3070 Gaming X Trio alebo na Radeone RX 6800. Ten má v QHD 8 % k dobru aj bez SAM (s ním až 23 %, čo už je trochu iná trieda).

Celkovo ten úbytok výkonu škáluje tak, ako by človek vzhľadom na škrt iba zopár shaderov očakával. Jediné prekvapenie sme zaznamenali v Assassin’s Creed: Valhalla, kde je RTX 3060 Ti Gaming X naprieč všetkými rozlíšeniami o 5 % rýchlejšia než RTX 3070 v rovnakom vyhotovení MSI. Pripísať sa to asi dá vyšším frekvenciám, ktoré RTX 3060 Gaming X Trio dosahuje. Tie sa pohybujú v rozmedzí 1954–1979 MHz. To je oproti RTX 3070 nárast 18–42 MHz i napriek tomu, že obe grafiky majú v špecifikovaných pre boost 1830 MHz. Výpočtové aplikácie sú na rozdiel v shaderoch o trochu citlivejšie a prepad výkonu je obvykle väčší, v rozmedzí 10–20 % v neprospech RTX 3060 Ti Gaming X Trio.

Rozhodujúce pre to, či je výhodnejšia RTX 3060 Ti Gaming X Trio alebo RTX 3070 Gaming X Trio, do značnej miery závisí od ceny. Teda od tej odporúčanej, ktorú považujeme za smerodajnú. Pokiaľ zoberiete do úvahy, že je RTX 3070 drahšia iba o 40 eur, ako to MSI stanovilo, tak je pomer cena/výkon u RTX 3060 Ti menej atraktívny. Ale treba poznamenať, že rozdiel je naozaj tesný. Priemerný koeficient výkonu za euro RTX 3060 Ti je 3,226 a RTX 3070 ho má lepší iba o desatinku, s čím môže zamávať aj tá najmenšia zľava.

O trochu horšia je z pohľadu RTX 3060 Ti aj efektivita, respektíve koeficient výkonu na watt (10,114 vs. 10,456). Znovu však platí, že nejde o nič dramatické a existujúci rozdiel sa ukazuje až pri veľmi podrobných analýzach. Každopádne zatiaľ čo priemerný výkon RTX 3060 Ti Gaming X je nižší o 7,5 % v plnej záťaži je táto karta v porovnaní s RTX 3070 úspornejšia iba o 5 %. Porovnanie sa tu natíska i s RX 6800, ktorá má koeficienty herného výkonu k cene (ale pozor!, nezohľadňujúc ray-tracingovú grafiku) i spotrebe výrazne lepšie, ale Radeon má zase citeľne pomalší ray tracing a nepodporuje DLSS, CUDA ani OptiX. To všetko patrí medzi užitočnú pridanú hodnotu GeForce.

Ak je RTX 3060 Ti Gaming Trio v niečom výrazne iná ako RTX 3070 Gaming Trio, tak je to v hlučnosti nižšej o 1,8–2,1 dBA. Už RTX 3070 Gaming X Trio je mimoriadne tichá, ale s trojventilátorovou RTX 3060 MSI posúva latku. Aj keď treba na správnu mieru uviesť i to, že túto nižšiu hlučnosť vymieňate za vyššie, ale nie vysoké, zahrievanie. MSI tak zjavne s odstupom času, po vydaní RTX 3070, v BIOSe ešte viac pritlačilo na nižšie otáčky, čím robí z RTX 3060 Ti Gaming X jednu z najtichších grafických kariet vôbec.

Neexistuje veľa vecí, ktoré by sme mohli tejto grafickej karte zazlievať. Okrem väčších rozmerov je to zo strany MSI azda len to, že RTX 3060 Ti Gaming X Trio neponúka lepší pomer cena/výkon ako RTX 3070 Gaming X. A potom v porovnaní s Radeon RX 6800 ten slabší pomer cena/výkon mimo ray-tracingovú grafiku a takisto nižšia efektivita (horší výkon na watt). Zaujímavejšie ale bude začiatkom budúceho týždňa porovnanie so Sapphire RX 6700 XT Nitro+.

Testovacie hry máme z Jamy levovej


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *