Nové Corsair SP RGB Elite. Tradičný rotor s ARGB LED za 25+ eur

Vyšli ventilátory Corsair SP RGB Elite. Dostupné sú sólo, v dvoj i trojbalení

Firma Corsair predstavila a obratom uviedla do predaja ventilátory SP RGB Elite s pomerne jednoduchým návrhom. Ten je ale predsa len o trochu zložitejší, než u starších ventilátorov SP RGB bez Elite v názve. Medzi „elitné“ vlastnosti tu má patriť vylepšený rámček, vyššie otáčky, regulácia PWM a adresovateľné RGB LED s podporou iCUE. Ložiská zostávajú „obyčajné“ a záruka je nadštandardne krátka.

Bude to päť rokov od vydania SP RGB LED, ktoré majú z dnešného pohľadu už pomerne zastaranú konektivitu. Aj to bude jeden z dôvodov, prečo teraz Corsair vydáva RGB LED s prívlastkom Elite. Tieto nové ventilátory prinášajú niekoľko vylepšení v oblasti možností pripojenia, ovládania a svietenia.

Na lepšiu reguláciu otáčok pribudla regulácia PWM, predchádzajúci model používal ešte 3-pinové lineárne napájanie. To sa ventilátorov určených primárne do skrinky držalo pomerne dlho, ale impulzne šírková regulácia je dnes už elegantnejšia bez ohľadu na to, či ventilátor skončí na chladiči CPU alebo bude slúžiť na systémové chladenie.

Ventilátory SP RGB sa vyrábajú v dvoch formátoch, 120 a 140mm. Tieto nové modely trochu zrýchlili a vzhľadom na to, že sa tvar rotora nezmenil, je pozoruhodné porovnanie tabuľkových špecifikácií. Corsair v nich uvádza 8-percentné zníženie prietoku, ale rovnako vysoký statický tlak a dôležité je, že  to pri hlučnosti nižšej o 8 dBA tak pri 120 ako i 140 mm modely. Jediné, čo sa môže podieľať na zmene vlastností, sú statické lopatky za rotorom. Tie by na základe parametrov mali výrazne znižovať hlučnosť i prietok, statický tlak je už porovnateľný (1,46 mm H2O pre SP120) alebo vyšší (1,66 mm H2O pre SP140), než býval. Ale i vďaka vyššej rýchlosti o 100 ot./min (SP120 RGB Elite), resp. 50 ot./min (SP140 RGB Elite).

   

Je to pomerne zvláštne, ale skôr než to, že tieto pomery sedia, budú medzigeneračné rozdiely spôsobné nejednotnou metodikou meraní. Parametre nové ventilátory vykresľujú v lepšom svetle, či už ide o pomer hladiny hluku k prietoku alebo statickému tlaku a zrejme ich bude dobré brať s rezervou.

Ložiská zostali hydrodynamické a ich životnosť bude zrejme nižšia. Hodnotami MTTF ani MTBF sa výrobca nikde nechváli, naopak krátka dvojročná záruka svedčí o tom, že asi nepôjde o bežcov na dlhé trate. Ale dôležitejšie tu bude, že sa za každým z ôsmich listov skrýva LED, ktorej odtieň a efekt si môžete prispôsobiť cez firemnú aplikáciu iCUE. Cez aplikácie výrobcov základných dosiek nemusíte podchodiť a zrejme ani nepochodíte, pokiaľ tá vaša nemá vyvedený proprietárny konektor JCorsair (s obmedzenými možnosťami synchronizácie). S iCUE cez rozbočovač Lighting Node Core bude osvetlenie fungovať na každej doske, pretože dátová komunikácia prebieha cez interný konektor USB. To môže byť atraktívne pre majiteľov starších počítačov, ktoré štandardný 3-pin ARG nemajú.

Ventilátory je možné zakúpiť si už teraz – jednotlivo alebo ako dvoj či trojbalenie. Za jeden kus SP120 RGB  Elite zaplatíte približne 25 eur, za tri spolu 80 eur (ale v cene je už aj rozbočovač a spojovacie kábliky). SP120 RGB Elite je za 30 eur alebo dvojbalenie za 70 eur, ktorého súčasťou je tiež ovládač pripravený pre až šesť ventilátorov alebo iné svietiace príslušenstvo iCUE.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000

Před nějakým časem problesklo hardwarovou drbosférou, že si AMD zaregistrovalo ochrannou známku EXPO. Tehdy se nevědělo, pro co (takto předem kdysi prosákla i jména Ryzen a Threadripper). Ale nakonec jméno AMD EXPO označuje novinku, která přijde na trh spolu s právě oznámenými Ryzeny 7000: technologii ladění časování pamětí DDR5 konkurující XMP od Intelu. Profily EXPO na rozdíl od XMP budou optimalizované přímo pro platformu AMD. Celý článok „AMD EXPO: ekvivalent XMP u pamětí DDR5, vyladěný na Ryzen 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Corsair Xeneon Flex: OLED monitor, schopný měnit zakřivení

Zakřivené monitory se staly populární volbou pro hry, kde pomáhají pocitu „ponoření“. Pracovat ale se zakřivenou obrazovkou stále i mimo hry asi není ideální. S panely OLED je teď ale možné mít „transformeří“ monitor, který lze zakřivit a zase zploštit podle momentální potřeby. Takto fungující monitor s „variabilní křivostí“ teď představil Corsair na Gamescomu. A kromě tohoto unika to bude hodně schopný HDR herní monitor i sám o sobě. Celý článok „Corsair Xeneon Flex: OLED monitor, schopný měnit zakřivení“ »

 •  
 •  
 •  

Iná farba, iný výkon. Biely Corsair AF120 Elite je slabší než čierny

Nejde o vtip. Znie to síce ako hlúposť, ale vedzte, že antifyziku vám nepredkladáme. Naopak, základ vo fyzike je tu veľmi dobrý. Rôzne farebné vyhotovenie materiálov, pokiaľ nejde len o povrchovú úpravu, ale o homogénnu hmotu, môže mať (a často i máva) vplyv na ich pevnosť. To z dôvodu trochu iného zloženia, čo je aj prípad ventilátorov Corsair. Naše citlivé merania dobre odhaľujú rozdiely, ktoré sú medzi bielym a čiernym variantom. Celý článok „Iná farba, iný výkon. Biely Corsair AF120 Elite je slabší než čierny“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *