Nové Corsair SP RGB Elite. Tradičný rotor s ARGB LED za 25+ eur

Vyšli ventilátory Corsair SP RGB Elite. Dostupné sú sólo, v dvoj i trojbalení

Firma Corsair predstavila a obratom uviedla do predaja ventilátory SP RGB Elite s pomerne jednoduchým návrhom. Ten je ale predsa len o trochu zložitejší, než u starších ventilátorov SP RGB bez Elite v názve. Medzi „elitné“ vlastnosti tu má patriť vylepšený rámček, vyššie otáčky, regulácia PWM a adresovateľné RGB LED s podporou iCUE. Ložiská zostávajú „obyčajné“ a záruka je nadštandardne krátka.

Bude to päť rokov od vydania SP RGB LED, ktoré majú z dnešného pohľadu už pomerne zastaranú konektivitu. Aj to bude jeden z dôvodov, prečo teraz Corsair vydáva RGB LED s prívlastkom Elite. Tieto nové ventilátory prinášajú niekoľko vylepšení v oblasti možností pripojenia, ovládania a svietenia.

Na lepšiu reguláciu otáčok pribudla regulácia PWM, predchádzajúci model používal ešte 3-pinové lineárne napájanie. To sa ventilátorov určených primárne do skrinky držalo pomerne dlho, ale impulzne šírková regulácia je dnes už elegantnejšia bez ohľadu na to, či ventilátor skončí na chladiči CPU alebo bude slúžiť na systémové chladenie.

Ventilátory SP RGB sa vyrábajú v dvoch formátoch, 120 a 140mm. Tieto nové modely trochu zrýchlili a vzhľadom na to, že sa tvar rotora nezmenil, je pozoruhodné porovnanie tabuľkových špecifikácií. Corsair v nich uvádza 8-percentné zníženie prietoku, ale rovnako vysoký statický tlak a dôležité je, že  to pri hlučnosti nižšej o 8 dBA tak pri 120 ako i 140 mm modely. Jediné, čo sa môže podieľať na zmene vlastností, sú statické lopatky za rotorom. Tie by na základe parametrov mali výrazne znižovať hlučnosť i prietok, statický tlak je už porovnateľný (1,46 mm H2O pre SP120) alebo vyšší (1,66 mm H2O pre SP140), než býval. Ale i vďaka vyššej rýchlosti o 100 ot./min (SP120 RGB Elite), resp. 50 ot./min (SP140 RGB Elite).

   

Je to pomerne zvláštne, ale skôr než to, že tieto pomery sedia, budú medzigeneračné rozdiely spôsobné nejednotnou metodikou meraní. Parametre nové ventilátory vykresľujú v lepšom svetle, či už ide o pomer hladiny hluku k prietoku alebo statickému tlaku a zrejme ich bude dobré brať s rezervou.

Ložiská zostali hydrodynamické a ich životnosť bude zrejme nižšia. Hodnotami MTTF ani MTBF sa výrobca nikde nechváli, naopak krátka dvojročná záruka svedčí o tom, že asi nepôjde o bežcov na dlhé trate. Ale dôležitejšie tu bude, že sa za každým z ôsmich listov skrýva LED, ktorej odtieň a efekt si môžete prispôsobiť cez firemnú aplikáciu iCUE. Cez aplikácie výrobcov základných dosiek nemusíte podchodiť a zrejme ani nepochodíte, pokiaľ tá vaša nemá vyvedený proprietárny konektor JCorsair (s obmedzenými možnosťami synchronizácie). S iCUE cez rozbočovač Lighting Node Core bude osvetlenie fungovať na každej doske, pretože dátová komunikácia prebieha cez interný konektor USB. To môže byť atraktívne pre majiteľov starších počítačov, ktoré štandardný 3-pin ARG nemajú.

Ventilátory je možné zakúpiť si už teraz – jednotlivo alebo ako dvoj či trojbalenie. Za jeden kus SP120 RGB  Elite zaplatíte približne 25 eur, za tri spolu 80 eur (ale v cene je už aj rozbočovač a spojovacie kábliky). SP120 RGB Elite je za 30 eur alebo dvojbalenie za 70 eur, ktorého súčasťou je tiež ovládač pripravený pre až šesť ventilátorov alebo iné svietiace príslušenstvo iCUE.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair MP600 Pro XT: nový top model PCIe 4.0 SSD, nový chladič

Druhá generace SSD s rozhraním PCI Express 4.0 docela výrazně posunula výkony NVMe úložišť a využila asi většinu výkonnostního potenciálu slotu PCIe 4.0 ×4. Ne ale maximum. Začínají se objevovat SSD, která výkon posouvají o další kus dál za metu, kterou loni přinesly disky s Phisonem E18 – takové teď uvádí Corsair pod označením MP600 Pro XT. Díky rychlejším čipům NAND posouvá výkon o hodně dál za dosavadní highend MP600 Pro. Celý článok „Corsair MP600 Pro XT: nový top model PCIe 4.0 SSD, nový chladič“ »

 •  
 •  
 •  

Corsair: paměti DDR5 se budou víc zahřívat než DDR4, kvůli VRM

Příchod pamětí DDR5 do PC už je blízko – necelé tři měsíce, pokud procesory Alder Lake vyjdou koncem října, na nějž to teď vypadá. Přijdou s nimi bezprecedentní rychlosti RAM (tedy co se týká propustnosti, latence se moc zlepšit nemůže), ale budou tu i jiné změny. Jedna věc, na kterou si bude třeba dát pozor, je chlazení. Moduly DDR5 se budou víc zahřívat a chladiče na nich možná budou důležitější než doteď. Celý článok „Corsair: paměti DDR5 se budou víc zahřívat než DDR4, kvůli VRM“ »

 •  
 •  
 •  

DDR5 přinese vysokou propustnost, GeIL odhalil 7200MHz moduly

Minulý měsíc se na internetu objevily fotky od výrobců pamětí, kteří se začali chlubit připravovanými moduly DDR5, na které letos přejdou procesory Intel Alder Lake. Teď máme něco k tomu, jaký výkon tyto paměti poskytnou v nadšeneckých přetaktovaných modulech. GeIL totiž oznámil parametry svých prvních DDR5 kitů Polaris RGB a vypadá to slibně: místo standardních 4800 budou k dispozici s efektivní frekvencí až 7200 MHz. Celý článok „DDR5 přinese vysokou propustnost, GeIL odhalil 7200MHz moduly“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *