EKWB zavádza „aktívne“ backplaty na RTX 3080/3090

Aktívne backplaty, nový druh kvapalinových blokov na grafické karty

Nielen spredu, ale i zozadu má zmysel z grafických kariet odvádzať teplo. To uznala za vhodné aj firma EKWB a na výkonnejšie rad GeForce vydáva netradičné backplaty, cez ktoré cirkuluje kvapalina. A síce tento návrh už bude možno až zbytočne predimenzovaný, tak oproti monolitickým „pasívnym“ plechom bude chladenie výrazne efektívnejšie a s RGB LED aj efektnejšie na pohľad.

Ochladzovanie zadnej strany PCB mnohé návrhy chladičov grafických kariet podceňujú. A aj tie, čo majú vlastný kovový backplate. Ten býva často len vypodložený, aby nikde nič neskratoval a na absorpciu tepla neslúži. To je ale škoda, typicky pamäte a VRM budú profitujú z návrhov, v ktorých má backplate chladiaci účinok.

Napríklad také Accelero Xtreme využíva na chladenie kritických súčiastok iba backplate, ale práve jeho konštrukcia je pomerne nepraktická. Vstupuje totiž výrazne nahor a zhoršuje kompatibilitu s procesorovými chladičmi.

V prípade zostáv s chladením kompletne na báze kvapalinového okruhu, sa však dá elegantnejšie zvýšiť chladiaca efektivita backplatu. Stačí, že bude fungovať na rovnakom princípe ako štandardný blok GPU a nemusí byť ani príliš veľký. Reč je teda o „aktívnom“ backplate, čo znamená, že sa tak ako všetko ostatné zapája vo okruhu. EKWB na takéto backplaty začalo prijímať predobjednávky.

EK-Quantum Vector Trinity RTX 3080/3090 D-RGB – plexi

Najprv začiatkom týždňa predstavili riešenie pre grafiky GeForce RTX 3080/3090 s referenčným návrhom  a potom aj pre nereferenčné RTX 3080 a 3090 Zotac Trinity s malými úpravami v oblasti konektorov externého napájania. A hlavne RTX 3090 má pamäťové čipy GDDR6X aj zo zadnej strany, pre ktoré takéto intenzívnejšie chladenie dáva o to väčší význam.

   

Tieto aktívne backplaty EKWB spadajú pod modelový rad EK-Quantum a nevyžadujú vlastný výstup aj výstup Stačí im iba vstup a výstup je na hlavnom bloku (GPU). Tie sú podporované EK-Quantum Vector RE RTX 3080/3090, respektíve EK-Quantum Vector Trinity RTX 3080/3090.

Kanáliky na aktívnych backplatoch EKWB sú širšie a je ich menej, ako na bežných blokoch. Takýto návrh kladie pretekajúcej kvapaline menší odpor a veríme, že z hydrodynamického hľadiska firma presne vie, čo robí. Bloky sú vyrobené tradične z medi a ich povrch je poniklovaný. Majú obsahovať aj nejaké hliníkové prvky, avšak výrobca prízvukuje, že tie nie sú v kontakte s kvapalinou, takže sa nemusíte obávať hroziacej galvanickej korózie.

   

Aktívne bloky EK-Quantum Vector budú k dispozícii s čírym plexi a D-RGB ako i bez týchto prvkov, len čisto čierne. Takýto variant (Acetal) je na preobjednanie za zhruba 138 eurosvetlený (D-RGB – plexi) je o päť eur drahší. Ceny sú rovnaké tak pre bloky na referenčné RTX 3080/3090 ako aj na Zotac Trinity.

Všetky bloky majú byť dostupné začiatkom apríla. Tak snáď to celé nakoniec nebude len prvoaprílový žartík. 🙂


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

 •  
 •  
 •  

Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení

Před několika týdny představila firma EK Water Blocks žhavé novinky ze světa vodního chlazení a zdárně pokračuje v „Quantifikaci“ svého portfolia. Náš redakční tým dal mezitím dohromady soubor otázek, kterými jsme se pokusili nahlédnout pod pokličku této společnosti a zjistit nějaké zajímavé zákulisní informace. Následující text je tedy koncipován jako interview mezi redakcí HWCooling.net a týmem z EK Water Blocks. Celý článok „Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení“ »

 •  
 •  
 •  

Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W

Možno si spomeniete na EK-QuantumX Delta TEC so vstavaným termoelektrickým článkom. EKWB ho vylepšilo a má jeho variant s prívlastkom „Evo“. Kľúčové preň je navýšenie chladiaceho výkonu, ktoré má byť dosiahnuté aj vplyvom lepšieho kontaktu samotného článku so základňou bloku. Podpora je ale stále obmedzená len pre mainstreamovú platformu procesorov Intel LGA 1200. Celý článok „Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *