Silver Arrow ITX-R v revízii A konečne podporuje AMD AM4

Áčková revízia Silver Arrow ITX-R prináša rýchlejší ventilátor a montážne príslušenstvo na AMD AM4

Na svete je druhá revízia Silver Arrow ITX-R, ktorý vychádza z pôvodného návrhu (SA) s prívlastkom „SB-E“. Ten vynikal mimoriadnou účinnosťou a aj teraz sa bude jednať o jeden z najúčinnejších a s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o úplne najúčinnejší vežovitý chladič CPU optimalizovaný na použitie so základnými doskami Mini-ITX. Táto nová revízia prináša vyšší chladiaci výkon a lepšiu kompatibilitu.

Prapredchodcom najnovšieho chladiča Thermalrightu je model Silver Arrow SB-E. Pripomeňme si, že ten pri výrazne nižšej hmotnosti (a celkovo pri menších rozmeroch) porážal pri rovnakej hladine hluku aj Noctua NH-D15 či iné veľké chladiče (R1 Ultimate, Phanteks PH-TC14PE alebo Raijintek Tisis, čo potvrdzujú aj staršie testy z ExtraHardware.cz. SA SB-E je už síce dávna minulosť, ale jeho dobré vlastnosti sú pretavené aspoň do aktuálnej série Silver Arrow – ITX.

Varianty „ITX“ majú oproti „SB-E“ o dve heatpipe menej (šesť celkovo) a namiesto dvoch iba jeden ventilátor. Označenie ITX ukazuje poukazuje na dobrú kompatibilitu s malými doskami formátu Mini-ITX. Pasív je totižto na pomery dvojveží pomerne úzky (103 mm) a tým, že ani nepoužíva bočný ventilátor, vôbec nezasahuje do priestoru pamätí (RAM).  A na výšku má iba 147 mm, s ktorými podlieza aj Scythe Fuma (149 mm), čo sú v obidvoch prípadoch na chladiče s dvoma vežami nadštandardne nízke čísla. Ale v systémoch SFF, kde sa počíta s nízkymi stropmi alebo kratšou trasou od pätice k bočnici, sú takéto návrhy ideálne a preto si ten prívlastok ITX obháji aj relatívne takto veľký chladič. Nová revízia (A) oproti tej predošlej z roku 2017 by mala mať nejako prispôsobené, respektíve skrátené spodné rebrá, čo odzrkadľuje aj nižšia hmotnosť (mínus 30 g) v špecifikáciách.

Z dostupných fotiek však nie je zrejmé, ako táto úprava vyzerá. Thermalright síce na svojich stránkach fotky k tomuto chladiču má, ale buď sú nesprávne (to sa týka aj našich ilustračných fotiek v článku) alebo návrh pasívu zostal nakoniec rovnaký, pretože ten na fotkách sa vôbec v ničom neodlišuje od ITX-R z roku 2017. V každom prípade špecifikácie vyzerajú byť už autentické a príliš tých odlišností nebude. Uvádzajú napríklad i hrúbku (0,4 mm) a odstup (2,5 mm) hliníkových rebier s poniklovaním.

Celkové rozmery (149 × 103 × 155 mm) sa zrejme nemenili a najvýraznejšia zmena bude v použití iného, rýchlejšieho ventilátora. Formát 130 mm zostáva, ale Namiesto TY-129 sa bude SA ITX-R rev. A dodávať s TY-129B. Ten zrýchlil o 200 otáčok a pri maximálnom výkone dosahuje 1500 ot./min. Tým pádom bude nový chladič dosahovať vyšší výkon na úkor vyššej hlučnosti. A pozor, vyššia hlučnosť bude dosahovaná aj pri spodnej hranici. Namiesto 300 ot./min sú už minimálne otáčky uvádzané na 600 ot./min. Je však zvláštne, že i napriek rýchlejšiemu ventilátoru firma na svojich stránkach pri ITX-R rev. A uvádza výrazne nižšie TDP (240 W), než aké je napísané pri predchodcovi tohto chladiča (320 W). Či ide o chybu alebo hodnota staršieho chladiča bola prestrelená a nezodpovedala realite, je už otázka.

Kľúčová je pre tento nový model rozšírená alebo presnejšie modernizovaná podpora montážneho systému. Súčasťou štandardného príslušenstva je už všetko potrebné aj pre platformu AM AM4, čo predtým nebývalo. Ale podľa oficiálnych parametrov to bude na úkor starších pätíc AM2/3(+) a FM1/2(+). Súprava pre Intel však zostala nezmenená a s podporou až po LGA 775 (vrátane 1366 a HEDT – 2011 a 2066). Isteže, po novom má chladič aj oficiálnu podporu LGA 1200, ale pri nej, ako dobre viete, oproti LGA 115x nedošlo k žiadnym fyzickým zmenám spojovacích materiálov.

Termín uvedenia do predaja a cena sú zatiaľ neznáme, ale podľa staršieho veľmi podobného modelu sa dá odhadovať, že za chladič zaplatíte okolo 70 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *