Paměti DDR5 od Adata XPG mají dosáhnout takt až 12 600 MHz

Adata představila plány na paměti DDR5 s velmi vysokými frekvencemi

Firma Adata pořádala včera akci „Xtreme Innovation“, kde poodhalovala různé nové produkty nebo plány v PC hardwaru. Vedle nových SSD, ale už i sluchátek, zdrojů a také herních notebooků firma oznámila už i paměti DDR5 pro procesory Intel Alder Lake. Ty by měly na začátku přijít s hodně slušnými frekvencemi, ale firma teď uvedla ještě vyšší plány. Eventuálně podle ní budou dostupné i moduly na efektivním taktu přes 12 GHz.

Adata oznámila moduly DDR5, které budou patřit pod hráčskou značku XPG paralelně s moduly, které budou mimo ní a měly by představovat paměti pro běžný méně náročný trh.

Ty běžné moduly DDR5, které zůstanou před branami klubu XPG, mají u Adata dosahovat efektivní frekvenci až 8400 MHz, tedy DDR5-8400. Současně také tyto moduly mají mít až dvakrát vyšší kapacity, než ty na bázi DDR4.

Adata a XPG Prezentace pamětí DDR5 03
Běžné moduly DDR5 od Adata mají dosahovat efektivních rychlostí až DDR5-8400 (8400 MHz efektivně) (Zdroj: Adata)

Nicméně toto asi bude možné dosáhnout až po příchodu 32Gb čipů na trh a zatím jsou oznámené jen 24Gb (a i ty jsou novinka, který v praxi asi přijde na trh až za rok nebo dva). Zde tedy možná Adata mluví o něčem, co nebude hotové a dostupné hned při vydání procesorů Alder Lake, ale až později.

Prezentace pamětí DDR5 Adata a XPG (Zdroj: Adata)

XPG slibuje až DDR5-12600

Firma poté separátně oznámila ještě hráčské a nadšenecké paměti DDR5 pod onou značkou XPG, a u těch je to teprve zajímavé. Jejich efektivní frekvence má být až 12,6 GHz, mají dosahovat na rychlost DDR5-12600. Opět ale nevíme, kdy takto brutální paměti přijdou na trh. Zde bych to ještě víc tipoval na to, že se mluví výhledově o poměrně vzdáleném produktu, ke kterému se Adata dopracuje třeba až za dva roky.

DDR5 paměti Adata XPG se údajně dostanou až k frekvencím 12 600 MHz efektivně, ovšem je otázka, kdy a zda nepůjde o extrémní OC (Zdroj: Adata )

Také by mohlo jít o nějaké speciální moduly určené pro extrémní overclockery a ne pro běžné používání. V prezentaci totiž vedle toho je uvedeno, že napětí bude 1,1–1,6 V. Zatímco 1,1 V je pro DDR5 normální napětí, 1,6 V je naprosto šílená hodnota, která se běžně nepoužívá ani u DDR4 – u té má většina přetaktovaných modulů napětí 1,35 V (místo standardních 1,2 V) a jen některé 1,4 V. Těch 1,6 V by bylo zvýšené napětí dokonce i pro paměti DDR3. Na tomto tedy určitě standardně použitelné moduly běhat nebudou.

Je proto možné, že ta rychlost DDR5-12600, je-li podmíněna takto enormním napětím, bude dosahována při extrémním přetaktování jen za chlazení kapalným dusíkem.

Paměti DDR5 ADATA XPG (Zdroj: Adata)

Ovšem realisticky dosažitelné frekvence by asi mohly být někde mezi touto úrovní a rychlostí DDR-8400, která byla uváděná pro ony běžné moduly. Snad se tedy u pamětí přetaktovaných přes profily XMP dočkáme třeba 10GHz (efektivně, není to samozřejmě reálná frekvence) modulů, což by byl takový hezký dvojnásobek proti 5GHz pamětem DDR4.

Samozřejmě to ovšem bude příplatková záležitost, levné paměti budou zůstávat na pomalejších rychlostních stupních. Ze začátku asi DDR5-4800 až DDR5-6400, což jsou ale pořád dvojnásobné propustnosti proti mainstreamovým pamětem DDR4-2400 a DDR4-3200.

Zdroj: Adata

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Adata uvádí nejrychlejší externí SSD pro USB4 a NVMe karty SD

V pátek jsme informovali o plánech firmy Adata s pamětmi DDR5, které chce údajně dostat až na rychlosti DDR5-12600, byť nevíme kdy a za jakou cenu (tyto takty možná budou věcí extrémního OC). Firma vedle toho odhalila také různé další komponenty, periférie a novinky. A mezi nimi také novinky v úložištích: extrémně rychlé paměťové karty SD Express a také zřejmě nejrychlejší externí SSD, které jako první používá nové rozhraní USB4. Celý článok „Adata uvádí nejrychlejší externí SSD pro USB4 a NVMe karty SD“ »

 •  
 •  
 •  

Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia

V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie. Celý článok „Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia“ »

 •  
 •  
 •  

Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0

Adata sa blysla uvedením unikátnych SSD, ktoré sa vyznačujú jedinečnými vlastnosťami. Jedno výkonom naráža na hranice priepustnosti štyroch liniek zbernice PCI Express 4.0 a pri druhom sa už konečne kladie dôraz i na nízku spotrebu a vysokú efektivitu. Zatiaľ sa tieto SSD nepredávajú, ale dlho na seba nenechajú čakať. Na produktových stránkach sú už dostupné parametre a laťku nastavujú pomerne vysoko. Celý článok „Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *