DDR5 přinese vysokou propustnost, GeIL odhalil 7200MHz moduly

Máme parametry prvních nadšeneckých přetaktovaných modulů DDR5 od GeILu

Minulý měsíc se na internetu objevily fotky od výrobců pamětí, kteří se začali chlubit připravovanými moduly DDR5, na které letos přejdou procesory Intel Alder Lake. Teď máme něco k tomu, jaký výkon tyto paměti poskytnou v nadšeneckých přetaktovaných modulech. GeIL totiž oznámil parametry svých prvních DDR5 kitů Polaris RGB a vypadá to slibně: místo standardních 4800 budou k dispozici s efektivní frekvencí až 7200 MHz.

Základní rychlost – respektive efektivní frekvence, určující propustnost – pamětí DDR5 má na začátku být 4800 MHz (DDR5-4800), oficiálně podporována procesory Alder Lake na platformě LGA 1700. Ale podobně jako u DDR4 a předtím i DDR3 bude asi pro nadšence hledající výkon zajímavější to, co nabídnou moduly jdoucí nad tuto standardní „JEDEC“ frekvenci. K těm teď máme nějaké informace a dlužno říct, že začínají vypadat hodně zajímavě, OC moduly totiž zdá se půjdou o hodně výš a proti DDR4 by to v propustnosti měl být veliký pokrok.

Co čekat od DDR5 (od Corsairu)

Firma Corsair zatím neslíbila konkrétní moduly, ale v blogu o pamětech DDR4 uvádí, že počítá s rychlostí DDR5-6400. Není ale jisté, zda rovnou u první generace modulů (přetaktovaných přes profil XMP), nebo mluví o další generaci modulů a procesorů, kde již bude DDR5-6400 podporováno i oficiálně jako standardní rychlost. DDR5-6400 by přineslo propustnost 51,2 GB/s s jediným modulem (a logicky dvojnásobek propustnosti DDR4-3200), takže se dvěma moduly by se už teoretická přenosová kapacita dostala přes 100 GB/s, jenom s dvojkanálovým zapojením (čtyřkanál už tedy dá přes 200 GB/s).

Příklady propustnosti pamětí DDR5 a předchozích typů (pro jednokanálové zapojení) (Zdroj: Corsair)

Konečně by tak desktopová paměť vyrovnala, nebo překonala takty možné dnes v mobilních pamětech LPDDR4X (ta běžně dosahuje taktů 3733 až 4266 MHz) a LPDDR5 (dokonce až 5500 MHz) díky jejich vysoké míře integrace blízko procesoru. To, že mobily a tablety mohly mít dlouho stejnou či i vyšší propustnost než desktopové procesory, jejichž paměti mají přitom vyšší spotřebu, byla trošku i ostuda počítačového průmyslu.

Napětí pamětí DDR5 a předchozích (Zdroj: Corsair)

DDR5 jinak také podle Corsairu přinese vyšší kapacity modulů, výhledově by jeden unregistered DIMM mohl mít až 128 GB (s 64Gb čipy), takže běžná desktopová deska se čtyřmi sloty by podporovala 512 GB RAM – samozřejmě bychom ale potřebovali snížení cen, aby to bylo praktické.

Tip: DDR5 přichází, výrobci už mají hotové moduly. Fotky a novinky

GeIL: DDR5 na taktu 7200 MHz

Informace Corsairu o DRR5-6400 možná do značené míry vycházejí spíše z potenciálu specifikace DDR5, ne ještě konkrétních modulů firmy. Ale konkurenční GeIL už dopředu oznámil i podrobnější specifikace modulů, které už se týkají opravdových pamětí, které bude možné koupit: firma představila moduly DDR5 řady GeIL Polaris RGB.

Rychlosti mají u těchto modulů začínat na standardní konfiguraci JEDEC s taktem 4800 MHz (efektivně). Časování pro tuto konfiguraci bude poměrně dost pomalých CL40-40-40. Toho se ale zatím moc nebojte, protože standardní časování dle JEDEC jsou vždy velmi volná, platilo to i pro DDR4, pravá legrace začíná až s OC moduly. Napětí těchto JEDEC modulů bude 1,1 V, což je pro DDR5 výchozí standardní hodnota.

DDR5-6000 a DDR5-6400

Přetaktované moduly pro nadšence bude GeIL nabízet na na frekvencích začínajících na 6000 MHz a 6400 MHz (tj. DDR5-6000 a DDR5-6400). A tyto moduly budou mít časování lepší, jen CL32-36-36. Obě rychlosti budou mít stejné. Tyto hodnoty by měly být srovnatelné s DDR4-3000 a DDR4-3200 s časováním CL16-18-18.

DDR5-6800 a DDR5-7200

Nad tím ale budou ještě vyšší výkonnostní třídy. Druhý nejvyšší typ bude mít efektivní frekvenci 6800 MHz a časování CL36-44-44 (což by asi mohlo být srovnatelné s DDR4-3400 na CL18-22-22). Vrcholem pak zatím budou moduly s taktem 7200 MHz efektivně, tedy DDR5-7200. Časování u nich má být rovněž CL36-44-44, ovšem stejná hodnota v cyklech znamená při vyšších taktech nižší reálné zpoždění v nanosekundách.

Tyto vyšší frekvence 6000–7200 MHz ale asi budou na zvýšeném napětí (pravděpodobně 1,2 V). Efektivní takt 7200 MHz by měl znamenat teoretickou propustnost 57,6 GB/s na jeden modul, takže 115,2 GB/s dvoukanálově a 230,4 GB/s čtyřkanálově.

GeIL uvádí, že úzce spolupracoval s výrobci procesorů a desek na kompatibilitě, a to s deskami jak pro procesory Intel, tak údajně už i AMD. Firma potvrzuje, že na nich bude osazen PMIC a obvody pro regulaci napětí, což je novinka standardu DDR5. Napájecí kaskáda pro RAM se totiž z desky přestěhuje přímo na jednotlivé moduly (ty tak asi mohou trošku podražit), Samozřejmě vzhledem k názvu také bude přítomná RGB iluminace, ale GeIL uvádí že bude prodávat i seriózní nesvítivé verze.

Tyto paměti řady Polaris RGB budou uvedené již v čtvrtém kvartále letošního roku, tedy víceméně současně s procesory Intel Alder Lake. Hned od počátku by tedy mohly být na trhu paměti s výrazně vyšší frekvencí, než bude ta výchozí DDR5-4800. Je pochopitelně možné, že v tom čtvrtém kvartále se podaří vydat třeba ještě jen 4800MHz a 6000MHz moduly a další budou postupně následovat s odstupem, tisková zpráva totiž neříká výslovně, že bude v den 0 k mání i 7200MHz verze.

Ale GeIL také není jediná firma, která dodává rychlé paměti. Můžeme počítat také třeba s G.Skillem a dalšími, takže nadšenci si snad už letos přijdou na své a nebudou muset čekat.

Srovnání paměti DDR5 a DDR4 (Zdroj: Corsair)

Zdroj: VideoCardz, Corsair

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair MP600 Pro XT: nový top model PCIe 4.0 SSD, nový chladič

Druhá generace SSD s rozhraním PCI Express 4.0 docela výrazně posunula výkony NVMe úložišť a využila asi většinu výkonnostního potenciálu slotu PCIe 4.0 ×4. Ne ale maximum. Začínají se objevovat SSD, která výkon posouvají o další kus dál za metu, kterou loni přinesly disky s Phisonem E18 – takové teď uvádí Corsair pod označením MP600 Pro XT. Díky rychlejším čipům NAND posouvá výkon o hodně dál za dosavadní highend MP600 Pro. Celý článok „Corsair MP600 Pro XT: nový top model PCIe 4.0 SSD, nový chladič“ »

 •  
 •  
 •  

Corsair: paměti DDR5 se budou víc zahřívat než DDR4, kvůli VRM

Příchod pamětí DDR5 do PC už je blízko – necelé tři měsíce, pokud procesory Alder Lake vyjdou koncem října, na nějž to teď vypadá. Přijdou s nimi bezprecedentní rychlosti RAM (tedy co se týká propustnosti, latence se moc zlepšit nemůže), ale budou tu i jiné změny. Jedna věc, na kterou si bude třeba dát pozor, je chlazení. Moduly DDR5 se budou víc zahřívat a chladiče na nich možná budou důležitější než doteď. Celý článok „Corsair: paměti DDR5 se budou víc zahřívat než DDR4, kvůli VRM“ »

 •  
 •  
 •  

Nové Corsair SP RGB Elite. Tradičný rotor s ARGB LED za 25+ eur

Firma Corsair predstavila a obratom uviedla do predaja ventilátory SP RGB Elite s pomerne jednoduchým návrhom. Ten je ale predsa len o trochu zložitejší, než u starších ventilátorov SP RGB bez Elite v názve. Medzi „elitné“ vlastnosti tu má patriť vylepšený rámček, vyššie otáčky, regulácia PWM a adresovateľné RGB LED s podporou iCUE. Ložiská zostávajú „obyčajné“ a záruka je nadštandardne krátka. Celý článok „Nové Corsair SP RGB Elite. Tradičný rotor s ARGB LED za 25+ eur“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Spousta cisel jen ta dulezita chybi. Kolik ns (nanosekund) je latence soucasnych pameti, a kolik maji latenci pameti nove ?
  Kolik si realne pomuzeme ? … skoro nic.

   1. Cena vyroby DDR4 nebo DDR5 je stejna. Tedy dvojnasobek DDR5 bude stat stejny dvojnasobek jako DDR4.
    Pokud potrebujete dvojnasobnou kapacitu RAM, nakupte Threadripper osadtte 2 TB paměti DDR4.
    Dvojnasobek pameti si realne muzete doprat jiz nyni.

    Tedy znovu, co prinasi DDR5 krome vyssi ceny?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *