Ryzen 7000/Zen 4 a socket AM5 jen s DDR5, podpora DDR4 nebude

Desky se socketem AM5 budou jen pro paměti DDR5, nové procesory nebudou DDR4 podporovat

procesory Intel Core 12. generace (Alder Lake) a platformou LGA 1700 přišly loni na podzim do počítačů nové paměti DDR5. Zatím jsou ale poměrně drahé, takže je důležité, že Alder Lake lze používat i s levnou DDR4. Totéž ale zdá se nebude platit u nové platformy AMD. Doposud se objevovaly informace tvrdící tak i onak, ale momentálně to zase začíná vypadat, že procesory pro socket AM5 jako Zen 4 budou umět jen a pouze paměti DDR5.

Původní, vůbec první informace o platformě AMD AM5 (která mimochodem přejde na pouzdro procesorů typu LGA, poprvé bez pinů) byly takové, že se na ní počítá jen a pouze s pamětmi DDR5. A že totéž platí i Ryzenech 6000 (APU „Rembrandt“) a Ryzenech 7000 (procesory „Raphael“ s jádry Zen 4) pro tuto platformu. Potom se ovšem vícekrát objevily náznaky, že by to nemuselo platit úplně a že minimálně procesory Raphael by možná mohly podporovat paměti DDR4 coby levnější alternativu.

Více: AMD ukázalo Ryzen 7000 a socket AM5. Umí PCIe 5.0 a Zen 4 zvládne 5 GHz na všech jádrech

Zdá se to ale čím dál více pravděpodobné. Web Tom’s Hardware nyní píše, že se na desky se socketem AM5 ptal u svých zdrojů a podle toho, co zjistil, jsou v plánu jen desky podporující paměti DDR5. Sdělilo to údajně vícero takových informátorů – desky jak s čipsetem X670, tak s levnějším B650 údajně nic jiného než DDR5 nepodporují.

Socket AM5 bude kromě DDR5 podporovat i PCI Express 5.0. Čím dál víc to vypadá, že paměti DDR4 už podporované nebudou (Zdroj: AMD)

S nákupem nové generace procesorů AMD tedy bude spojená nutnost investovat i do pamětí DDR5. Jejich cena by měla pomalu klesat a měl by se pomalu zmenšovat rozdíl proti ceně DDR4. Ale nečeká se, že by se nůžky nějak výrazně uzavřely do doby, kdy Ryzeny 7000 s platforma AM5 vyjde – což by mohlo nastat už v září. Podle dřívějších odhadů by se ceny nových pamětí mohly přiblížit těm starým možná někdy na konči roku 2023 až začátku roku 2024.

Po tomto se nezdá pravděpodobné, že by procesory Ryzen 7000 měly řadič jak pro paměti DDR5, tak pro DDR4. Tudíž se asi podpora pro starší paměti nemůže objevit ani na případné levnější platformě A620, pokud je taková vedle B650 v plánu.

„Čipletové“ čipsety

Současně také Tom’s Hardware uvádí něco k situaci s čipsety na deskách. Už před časem se objevily náznaky, že AMD zde také plánuje politiku podobnou vícečipovým CPU. Teď Tom’s Hardware uvádí, že toto se mu rovněž podařilo u zdrojů potvrdit a čipové sady nahrazující současné čipsety A520/B550 a X570 budou také „čipletové“.

Schéma konektivity čipové sady AMD B550 spolu s procesory Ryzen 3000. Čipset se připojuje na sběrnici PCI Express procesoru, takže by mělo být poměrně snadné osadit na desku dva najednou místo jen jednoho, což má být případ X670 (Zdroj: AMD)

Některé z těchto čipsetů údajně budou složené ze dvou kusů křemíku. Zřejmě to znamená, že základní verze B650 bude vypadat podobně jako dnešní čipset B550 (ale samozřejmě bude mít asi nějakou novou nebo vylepšenou konektivitu), ale výkonnější můstek X670 nebude tvořený jiným čipem, ale tak, že na desce bude křemík z čipsetu B650 osazen dvakrát. Desky tedy budou mít až dvojnásobnou konektivitu co se týče linek PCI Express vyvedených z čipsetu, portů SATA a USB. AMD tímto zjednoduší návrh čipsetů a jak B650, tak X670 budou založené na křemíku od firmy ASMedia, zatímco nyní si AMD vyrábí dražší čipset X570 samo a má odlišný základ (je to křemík použitý pro IO čiplet Ryzenů 3000).

Nejdřív vyjdou dražší desky, pak až levnější

Při vydání platformy AM5 a Ryzenů by jinak asi měly být jako první odhalené a vydané desky s čipsetem X670, tedy ty dražší. Modely s čipsetem B650 se začnou prodávat o něco později. Uvádí to leaker Greymon55 na Twitteru.

Nezbývá než doufat, že mezi dostupností nebude nějaký moc dlouhý rozdíl v řádu mnoha měsíců, ale spíš odstup jen několika týdnů. Vzhledem k tomu, že obojí bude stejný křemík, by to mělo být proveditelné, pokud AMD nebude chtít nějak uměla směřovat zájemce o desek k dražším platformám X670 tím, že nepustí na trh levnější B650.

Zdroje: Tom’s Hardware, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Ryzen 7 7700X: Efektívnejší, ale oveľa slabší ako Core i7

Jasne predbehol svojich predchodcov (vrátane R7 5800X) a aj Core i9-10900K, ktorý má o dve jadra viac. S Core i7-13700K sa ale vo vysokej viacvláknovej záťaži porovnávať nemôže, a to len mesiac po jeho vydaní. V jednovláknových aplikáciách je to už ale výkonnostne vyrovnané tak ako v hrách, kde je Ryzen 7 efektívnejší. Či sa vám R7 7700X za podobné peniaze oplatí viac ako Ci7-13700K musíte už však posúdiť sami podľa toho, čo od procesora očakávate. Celý článok „AMD Ryzen 7 7700X: Efektívnejší, ale oveľa slabší ako Core i7“ »

 •  
 •  
 •  

ASRock vyrobil kartu, která upgraduje B650 desku na čipset X670

Zase tu máme po čase zvláštnost vymykající se běžnému provozu v PC hardwaru. Je běžné, že základní desky se vyrábějí s různou výbavou a čipsety, které se od sebe liší konektivitou a funkcemi. Čipset je napevno posazený na PCB, ale teď se objevila deska, kde se fakticky dá upgradovat, pokud vám výchozí konektivita nestačí. Spáchala to firma ASRock díky zvláštnímu způsobu, kterým AMD vyrobilo čipset X670(E) na platformě AM5. Celý článok „ASRock vyrobil kartu, která upgraduje B650 desku na čipset X670“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal

Tentokrát to také dlhé čakanie ako na Ryzen 5 5600 nebolo. Naopak, Ryzen 5 7600 vyšiel veľmi krátko po frekvenčne rýchlejšom modeli s „X“ v názve. AMD sa s týmto úspornejším modelom zrejme poponáhľalo aj z dôvodov nespokojných reakcií, ktoré 7600X vyčítajú horšie chladenie. S výrazne efektívnejším R5 7600 je situácia na kremíku veselšia. K tomu je lacnejší a výkonnostne zase toľko nestráca. Celý článok „Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *