Gelid so sériou chladičov Tranquillo nekončí. Toto je 5. revízia

Novinka z Gelidu: Návrat chladičov Tranquillo

Je to už dávno, čo bola značka Tranquillo synonymom chladiča CPU s najlepším pomerom cena/výkon. Po druhej  revízii sa k tomu žiadna z ďalších revízií nepriblížila. Úpadok, ktorý odštartovala tretia revízia, vyústil do, nebojíme sa to napísať, katastrofálnych výsledkov štvrtej revízie. Zdalo sa, že je to už posledný klinec do rakvy, ale nestalo sa. Gelid to skúša znovu, zase inak a snáď to dopadne lepšie než naposledy.

Na úvod retrospektívne okienko na lepšie „dostanie sa do deja“. Procesorové chladiče Gelid Tranquillo kedysi zaznamenali úspech v triede, v ktorej je teraz SilentiumPC Fera 5 – súčasný bestseller. A práve chladiče SPC to začali Gelidu komplikovať, aj keď Gelid si to skomplikoval i sám. Zatiaľ čo chladiče SilentiumPC Fera medzigeneračne zvyšovali účinnosť, tak Gelid ju, paradoxne, znižoval.

Tranquillo rev. 3 už nemalo vyšší chladiaci výkon pri nižšej hlučnosti, skrátka u neho nebol posun, ale zosun účinnosti. A v tom čase už malo SilentiumPC v tejto cenovej triede efektívnejší chladič (Fera 2) ako bolo Tranquillo rev. 2. Tým táto značka zhasla. Gelid ju teda ale ešte celkom slušne dorazil mimoriadne neefektívnou 4. revíziou, ktorej chladiaci výkon nezodpovedal parametrom a zrejme v jeho prípade zaúradovala aj nejaká výrobná nedôslednosť. To už ale teraz nezistíme a asi už bude lepšie sa presunúť do súčasnosti, v ktorej sa Gelid pokúša o resuscitáciu značky Tranquillo.

Piata revízia je pomerne štíhla, najštíhlejšia zo všetkých. Na radiátor bolo použitého aj menej materiálu, čo odzrkadľuje aj nižšia celková hmotnosť (491 g). Oproti rev. 4 je 5. Revízia chladiča Tranquillo ľahšia o 15,3 % a oproti rev. 2 až o 23,9 %. To už je rozdiel 154 g. Jedná sa síce o celkovú hmotnosť, to znamená pasív plus ventilátor, ale rozdiel v hmotnosti ventilátorov bude pomerne malý.

Dostupná vyžarovacia plocha je teda menšia, čo však ešte nutne nemusí znamenať, že bude dosahovaná nižšia chladiaca účinnosť. Priechod štyroch heatpipe, čo je v tejto triede tradičný počet, bude dostupnú plochu rebier podstatne využívať efektívnejšie ako v minulosti. To sa stať môže. Aj SPC Fera 5 je výrazne účinnejší chladič ako SPC Fera (1) Pro s o tretinu vyššou hmotnosťou.

Vzhľadom na udávané TDP „iba“ 150 W je však nepravdepodobné, že by mohlo ísť o chladič s lepším pomerom cena/výkon, ako má SPC Fera 5. Navyše, keď je Tranquillo rev. 5 s cenou 34 eur/833 Kč drahšie. Výrobné náklady zvyšuje aj  elektroforetický povlak, vďaka ktorému je chladič odolnejší a i lepšie vyzerá vizuálne. Takto upravený bol už i menší chladič Gelidu, Blackfrore.

Na ochladzovanie radiátora sa používa 120-milimetrový ventilátor s rýchlostným rozsahom 700–1600 ot./min. Jeho maximálny prietok má zodpovedať 111,3 m3/h pri statickom tlaku 1,47 mm H2O. Použité ložiská sú hydrodynamické a stredná doba medzi poruchami je stanovená na priemerných 40 000 hodín.

Základňa, respektíve kontaktná plocha s tepelným rozvádzačom procesora je pomerne obyčajná – s priamym dotykom heatpipe, medzi ktorými sú medzery vyplnené hliníkom.

Chladič spolu s ventilátorom má na výšku 154 mm a je pomerne úzky (72 mm), takže nezasahuje nad sloty DIMM a nekoliduje s ani s vysokými pamäťovými modulmi.

Slušná ja i podpora naprieč platformami. Z AMD sú okrem AM4 podporované aj AM3(+), AM2(+) a FMx(+). Podpora Intelu siaha až do LGA 775. Zo starších pätíc chyba iba „T“ (LGA 1366). Čo sa týka HEDT Tranquillo rev. 5 nainštalujete aj na LGA 2011(v3) a 2066. Nechýba prirodzene ani podpora LGA 1700 a 115x.

Tranquillo rev. 5 je už v predaji a objednať ho je možné aj v e-shope Gelidu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť

Konečne niekto otvára tému kovových backplate v kontexte kvapalinových AIO chladičov. U výrobcov totiž panuje utkvelá, že pre vodíkov stačia backplaty z plastu. Nestačia, sú nevhodné z viacerých dôvodov. Je preto dobrá správa, že Alphacool vydáva ako voliteľné príslušenstvo backplaty z ocele, ktoré sú kompatibilné s viacerými chladičmi. A ak niektorí z podporovaných chladičov Alphacool vlastníte, môžete si oň po požiadať – bezplatne. Celý článok „Alphacool má oceľové blackplaty. Vyšší prítlak, vyššia odolnosť“ »

  •  
  •  
  •  

Myši a klávesnice nestačia. Razer sa púšťa do chladiacich vecí

Z pôvodného zamerania (myši, klávesnice a headsety) sa Razer pomaly rozrastá. Po svojom smartfóne, notebooku či boxe na externú grafickú kartu sa dostáva aj k desktopovým komponentov. Skrinky Tomahawk ATX a Mini-ITX už nejaký čas má a teraz do nej dopĺňa ventilátory, chladiče, rozbočovač či dokonca celý rad zdrojov, ktoré završuje 1,6-kilowattový model s nálepkou 80Plus Titanium. Celý článok „Myši a klávesnice nestačia. Razer sa púšťa do chladiacich vecí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *