Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment

Nízky chladič za nízku cenu, Gelid BlackFrore

Malých a naozaj lacných chladičov na procesory je máličko. Nízka cena znamená aj nízke marže, čo výrobcom príliš nevonia. Teda, ako ktorým… Nedostatok tohto typu chladičov teraz ale čiastočne kompenzuje Gelid. BlackFrore je konštrukčne podobný kus hardvéru ako Spartan 4 SilentiumPC. Chladič Gelidu môže byť potenciálne ešte lacnejší a pritom má navyše špeciálnu povrchovú úpravu rebier.

Spektrum chladičov medzi boxovanými (teda tými, čo sa pribaľujú k procesorom) a najpopulárnejšími chladičmi Fera, je pomerne úzke. Obzvlášť, keď sa od nich očakáva aj primeraná cena. Napríklad existenciu menších chladičov Cooler Master Hyper TX3 Evo a Cryorig M9a trochu zabíja cena, keď sú len o trochu lacnejšie ako výrazne účinnejší chladič SPC Fera 5. Cena za nový chladič Gelid BlackFrore (CC-BlackFrore-01-A) je už polovičná. To znamená, že sa môže dostať až pod SilentiumPC Spartan 4.

Gelid BlackFrore chladič s vertikálne orientovaným ventilátorom a je typu „veža“.  Špecifikácie na stránkach výrobcu sú ale zatiaľ nekompletné a ani z tlačovej správy sa nedozvedáme, ako vysoký tento chladič je. To je, prirodzene, jeden z kľúčových parametrov, keďže veľká časť používateľov siahne po ňom práve z toho dôvodu, že väčší sa do ich skrinky nezmestí. BlackFrore rovnako ako vyššie spomínané chladiče Cooler Master a Cryorig alebo i Deepcool Gammaxx 200T používa 92 mm ventilátor a jeho výška bude tak podobne okolo 130 mm (+/- 5 mm).

Model ventilátora na chladiči BlackFrore je Silent 9 PWM. Ten sa predáva aj samostatne (FN-PX09-20), akurát s bielym rotorom – tu je čierny. Ak je to jediná zmena, čo by pri rovnakom označení mohla byť, tak poznáme aj hlavné parametre. Tie v rámci špecifikácií chladiča Gelid zatiaľ nerozvádza. Ventilátor Silent 9 PWM má však pracovný rozsah rýchlostí 900–2000 ot./min a papierovo pri maximálnom výkone pri prietoku 64,4 m3/h vytlačí 2 mm H2O. Ložiská ventilátora sú hydrodynamické, hodnotu MTBF Gelid neuvádza.

Pasív chladiča pretkávajú dve heatpipe, ktoré sa na základni priamo dotýkajú procesorového IHS. Gelid tu označuje skratkou HDC (Heatpipe Direct Contact). Takýto kontakt heatpipe s procesorom má aj konkurenčný chladič SilentiumPC Spartan 4 a vôbec podobná bude aj celková plocha rebier. Pomerne zvláštne preto je, že Gelid píše o takmer polovičnom TDP pre BlackFrore (65 W), než je uvádzané pre Spartan 4 (125 W).

Vyšší chladiaci výkon môže Spartan 4 dosahovať pre o pol čísla väčší ventilátor s priemerom 100 mm, ale možno hlavne pre robustnejší montážny systém. Ten má SilentiumPC poriadny a chladič sa vždy inštaluje k backplatu cez kovový rámček. Gelid to má trochu inak (odkaz na PDF s postupom montáže). K päticiam Intel montáž prebieha cez plastový rámček, ktorý sa s montážnymi otvormi spája zasúvacími perkami, push-pinmi.

Na päticiach AMD sa zase využívajú predinštalované držiaky na základných doskách, o ktoré sa háčkuje priečna spona. Prítlak týchto montážnych systémov bude prirodzene menší, s čím následne súvisí aj nižšia intenzita prestupu tepla. Či bude ale rozdiel v chladiacej kapacite až dvojnásobný je otázne a vylúčiť sa nedá ani to, že SPC svojmu Spartanovi trochu pridáva a Gelid naopak chladiču BlackFrore uberá. 65 W a možno i trochu viac wattov (pre boost Core i5 a Ryzen 5) by totiž mali ustáť aj boxované top-flow chladiče Intelu (s medeným jadrom) aj AMD (Wraith Stealth). A Gelid BlackFrore by snáď oproti nim mohol mať v chladení procesora trochu navrch.

Chladič Gelidu na rozdiel od Spartan 4 podporuje aj staršie platformy Intelu (LGA 775 a LGA 1366). Okrem nich potom aj HEDT – LGA 2011 a 2066, aj keď teda pokiaľ je BlackFrore schopný naozaj odviesť iba 65 W, tak zahrievanie týchto procesorov bude v záťaži kritické. Z mainstreamových pätíc sú podporované Intel LGA 115x, 1200 a všetky AMD od AM2(+) cez AM3(+), FM1/2 až po AM4. Pripravenosť na LGA 1700 Gelid zatiaľ nespomína a podpora možno pribudne až neskôr.

BlackFrore je zaujímavý ešte dvoma vecami. Jedna tkvie v aplikácii čierneho povlaku elektoforéznou metódou na heatpipe aj lamely (takže hliníkový radiátor nie je ani eloxovaný, ani nastriekaný). A tá druhá vec je odporúčaná cena 14 eur/355 Kč. Ak obchodníci tuto sumu neprestrelia, tak by sa mohlo oproti Spartan 4 jednať o lacnejšiu možnosť so súčasne o rok dlhšou zárukou. Gelid totiž na BlackFrore dáva až tri roky záruky.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm

Procesory Intel Alder Lake už klopú na dvere, čo je výzva aj pre firmy s chladičmi. Väčšina z nich predstavila nových montážnych súprav pre „staré“ chladiče. Corsair využil príchod a požiadavky novej pätice LGA 1700 trochu inak. Vydal nové chladiče, ktoré majú natívnu podporu. Ako to bude s podporou starších chladičov Corsair je zatiaľ nejasné a väčšou témou (než LGA 1700) je pre ne možné rozšírenie o nový displej, ktorý sa bude predávať aj samostatne. Celý článok „Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok

MSI na Twitteri prvými foto-detailami láka na nové základné dosky s Intel Z690. Povedľa nich presiakli aj špecifikácie zrejme všetkých modelov dosiek MSI, ktoré vyjdú v štvrtom kvartáli 2021 popri procesoroch Alder Lake. To už takto spolu dáva celkom peknú predstavu o tom, čo, kedy a v akej výbave bude asi MSI ponúkať. A po novom oficiálnu podporu pätice Intel LGA 1700 získavajú oficiálne aj kvapalinové chladiče MSI. Aktualizované (13:20). Celý článok „Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok“ »

 •  
 •  
 •  

Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4

Od vzniku značky „Ryzen“ ubehlo už päť rokov. Pri tejto slávnostnej príležitosti si za kameru k jednému stolu sadli páni z AMD a nebolo to úplne o retrospektíve. Naopak, z rozhovoru vypadlo i to, že na budúce procesory do pätice AM5 bude možné nainštalovať chladiče s podporou AM4. Nebudú k tomu pritom potrebné žiadne úpravy montážneho systému. Ten všetko potrebné obsahuje už teraz. Celý článok „Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *