Den vydání Radeonu RX 6600 už je jasný, 1792 shaderů potvrzeno

Uniklý dokument potvrdil Radeon RX 6600, vyjde za tři týdny

Už hodně dlouho se v únicích objevují zmínky o tom, že AMD chystá grafiku Radeon RX 6600, což by byla levnější alternativa k Radeonu RX 6600 XT, který je nyní nejlevnější grafikou AMD generace RDNA 2. Uvedení bylo možná odkládáno, ale teď už se tato karta definitivně dostane na trh, máme už dokonce asi i víceméně přesné datum jejího příchodu na pulty obchodů, což nastane příští měsíc.

Web VideoCardz získal dokument, který popisuje samotné informační embargo k Radeonu RX 6600, které teď zřejmě podepisovali budoucí recenzenti. Podle dokumentu už měli výrobci karet nahlásit AMD, komu budou karty půjčovat (do 15. září), ale samotné karty pro recenze ještě chvíli v rukou redakcí nebudou. Těm je povoleno je odeslat nejdřív 29. 9., ovšem zásilky smí dorazit až nejdříve 4. 10. Více úniků ke specifikacím a tak podobně se proto může provalit až po tomto dnu.

Recenzenti ale nebudou tyto karty mít pro sebe příliš dlouho a vydání bude patrně ani ne dva týdny poté. Konec NDA na recenze a další informace bude už 13. 10. (bude to středa), a to v 9 hodin ráno východoamerického času. U nás by to mělo být odpoledne 15:00, tedy jako obvykle.

Uniklý dokument stanovující termíny NDA na Radeon RX 6600 (Zdroj: VideoCardz)

V tento den tedy vyjdou recenze. Dokument o NDA neuvádí nic o tom, kdy budou oficiálně sděleny specifikace nebo kdy by mohlo proběhnout nějaká podobné oficiální před-odhalení. Toto může znamenat, že tentokrát nebude vydání karty rozděleno do těchto dvou fází a prostě v jeden den (13. 10.) AMD kartu bez varování oficiálně vydá se vším všudy a současně s tím rovnou už budou i recenze.

Pro nás nejdůležitější datum, tedy start dostupnosti v obchodech, by mohl být buď ve stejném čase ten samý den (takto to bývalo dříve), ale je možné, že vzhledem k situaci na trhu bude mezitím ještě krátká prodleva, aby si zájemci měli čas prostudovat v recenzích, co budou kupovat. To by mohlo být pár až 24 hodin. Každopádně toho 13. října asi bude třeba být na stráži.

Specifikace: 28 CU a 8 GB GDDR6 potvrzeno

Specifikace karty se AMD pořád daří držet v tajnosti. Nyní uniklé dokumenty potvrdily, že GPU Navi 23, které je již v kartě RX 6600 XT, bude v případě modelu RX 6600 mít aktivních 28 CU, což znamená 1792 shaderů. Je to přímo v materiálu od AMD, takže jde snad o definitivní informaci. Dále je v něm potvrzeno, že karta má plnou 8GB paměť GDDR6, což znamená také zachování 128bitové sběrnice. Karta také bude pořád podporovat PCI Express 4.0 (ovšem kvůli čipu Navi 23 jen ×8, stejně jako model XT). Tabulka také potvrzuje, že karta má podporu ray tracingu a také plnou kapacitu Infinity Cache, tedy 32 MB. Nedošlo k deaktivaci její části. GPU z ní tedy bude moci benefitovat stejně silně jako RX 6600 XT.


AMD Radeon RX 6600 v NDA dokumentu AMD (Zdroj: VideoCardz)

Frekvence paměti ani GPU ale pořád neznáme. Také pořád neuniklo TDP těchto karet, takže nevíme, zda bude nižší než 160 W u RX 6600 XT, případně o kolik. Karty, které by se měly prodávat jen v nereferenčních provedeních, dost možná budou používat stejné chladiče a PCB jako modely RX 6600 XT, ale to nevylučuje, že by mohla spotřeba být mírnější.

AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte (Zdroj: VideoCardz)

Také pořád nevíme, jaká bude oficiální cenovka, byť ta bohužel v dnešní době znamená poměrně málo. Reálná cena opět může být dost přestřelená nad úroveň doporučené částky (a i ta doporučená částka může být zvolena hodně vysoko, právě kvůli dnešní situaci). Kryptoměny momentálně mají zase spíš upadající tendenci, což by mohlo s trochou štěstí oslabit apetit těžařů a tím i to, jak vysoko trh ceny karet vyšponuje. Ale těžko říct, zda se toto směřování udrží ty tři týdny, které do vydání zbývají.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá

Radeony RX 6600 XT sú najvýkonnejšie grafické karty s malým jadrom AMD Navi 23. Na Navi 22 v RX 6700 XT prirodzene nestačí, ale GeForce RTX 3060 pokorí s prehľadom. Pri tomto odvážnejšom tvrdení však treba upresniť, že ona dominancia perfektne funguje iba za určitých okolností – v nižších rozlíšeniach bez ray-tracingovej grafiky. Táto grafika skrátka stojí o hráčov vysokorýchlostných monitorov s rozlíšeniami FHD, v takomto prostredí vyniká. Celý článok „Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá“ »

 •  
 •  
 •  

Chyby ve Windows 11 zpomalující Ryzeny opravené. Co byl důvod?

Když začátkem měsíce vyšly Windows 11, ukázalo se, že i ve finální verzi jsou dvě chyby, zhoršující výkon procesorů AMD Ryzen. Nefunkční detekce preferovaných jader mohla snížit jednovláknový výkon, současně ale také procesory zdánlivě měly výrazně zpomalenou L3 cache. Na obojí by už teď měla existovat záplata a také se objevilo možné vysvětlení toho, jak dost podivný bug zpomalující L3 cache vznikl. Celý článok „Chyby ve Windows 11 zpomalující Ryzeny opravené. Co byl důvod?“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách

Podľa interných meraní AMD betaverzia Adrenalin 21.10.3 oproti predošlým ovládačom pridáva poriadnu porciu výkonu v herných novinkách Marvel’s Guardians of the Galaxy a Age of Empires IV. Vo štvrtom pokračovaní kultovej stratégie má byť nárast fps naozaj dramatický a aktualizácia ovládačov je tu priam povinnosť. V správe prinášame aj prehľad opráv a možných chýb. Celý článok „Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *