Den vydání Radeonu RX 6600 už je jasný, 1792 shaderů potvrzeno

Uniklý dokument potvrdil Radeon RX 6600, vyjde za tři týdny

Už hodně dlouho se v únicích objevují zmínky o tom, že AMD chystá grafiku Radeon RX 6600, což by byla levnější alternativa k Radeonu RX 6600 XT, který je nyní nejlevnější grafikou AMD generace RDNA 2. Uvedení bylo možná odkládáno, ale teď už se tato karta definitivně dostane na trh, máme už dokonce asi i víceméně přesné datum jejího příchodu na pulty obchodů, což nastane příští měsíc.

Web VideoCardz získal dokument, který popisuje samotné informační embargo k Radeonu RX 6600, které teď zřejmě podepisovali budoucí recenzenti. Podle dokumentu už měli výrobci karet nahlásit AMD, komu budou karty půjčovat (do 15. září), ale samotné karty pro recenze ještě chvíli v rukou redakcí nebudou. Těm je povoleno je odeslat nejdřív 29. 9., ovšem zásilky smí dorazit až nejdříve 4. 10. Více úniků ke specifikacím a tak podobně se proto může provalit až po tomto dnu.

Recenzenti ale nebudou tyto karty mít pro sebe příliš dlouho a vydání bude patrně ani ne dva týdny poté. Konec NDA na recenze a další informace bude už 13. 10. (bude to středa), a to v 9 hodin ráno východoamerického času. U nás by to mělo být odpoledne 15:00, tedy jako obvykle.

Uniklý dokument stanovující termíny NDA na Radeon RX 6600 (Zdroj: VideoCardz)

V tento den tedy vyjdou recenze. Dokument o NDA neuvádí nic o tom, kdy budou oficiálně sděleny specifikace nebo kdy by mohlo proběhnout nějaká podobné oficiální před-odhalení. Toto může znamenat, že tentokrát nebude vydání karty rozděleno do těchto dvou fází a prostě v jeden den (13. 10.) AMD kartu bez varování oficiálně vydá se vším všudy a současně s tím rovnou už budou i recenze.

Pro nás nejdůležitější datum, tedy start dostupnosti v obchodech, by mohl být buď ve stejném čase ten samý den (takto to bývalo dříve), ale je možné, že vzhledem k situaci na trhu bude mezitím ještě krátká prodleva, aby si zájemci měli čas prostudovat v recenzích, co budou kupovat. To by mohlo být pár až 24 hodin. Každopádně toho 13. října asi bude třeba být na stráži.

Specifikace: 28 CU a 8 GB GDDR6 potvrzeno

Specifikace karty se AMD pořád daří držet v tajnosti. Nyní uniklé dokumenty potvrdily, že GPU Navi 23, které je již v kartě RX 6600 XT, bude v případě modelu RX 6600 mít aktivních 28 CU, což znamená 1792 shaderů. Je to přímo v materiálu od AMD, takže jde snad o definitivní informaci. Dále je v něm potvrzeno, že karta má plnou 8GB paměť GDDR6, což znamená také zachování 128bitové sběrnice. Karta také bude pořád podporovat PCI Express 4.0 (ovšem kvůli čipu Navi 23 jen ×8, stejně jako model XT). Tabulka také potvrzuje, že karta má podporu ray tracingu a také plnou kapacitu Infinity Cache, tedy 32 MB. Nedošlo k deaktivaci její části. GPU z ní tedy bude moci benefitovat stejně silně jako RX 6600 XT.


AMD Radeon RX 6600 v NDA dokumentu AMD (Zdroj: VideoCardz)

Frekvence paměti ani GPU ale pořád neznáme. Také pořád neuniklo TDP těchto karet, takže nevíme, zda bude nižší než 160 W u RX 6600 XT, případně o kolik. Karty, které by se měly prodávat jen v nereferenčních provedeních, dost možná budou používat stejné chladiče a PCB jako modely RX 6600 XT, ale to nevylučuje, že by mohla spotřeba být mírnější.

AMD Radeon RX 6600 v provedení Eagle od Gigabyte (Zdroj: VideoCardz)

Také pořád nevíme, jaká bude oficiální cenovka, byť ta bohužel v dnešní době znamená poměrně málo. Reálná cena opět může být dost přestřelená nad úroveň doporučené částky (a i ta doporučená částka může být zvolena hodně vysoko, právě kvůli dnešní situaci). Kryptoměny momentálně mají zase spíš upadající tendenci, což by mohlo s trochou štěstí oslabit apetit těžařů a tím i to, jak vysoko trh ceny karet vyšponuje. Ale těžko říct, zda se toto směřování udrží ty tři týdny, které do vydání zbývají.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alternativa DLAA od AMD: FSR dostalo režim Native bez upscalingu

Letos vydalo AMD novou generaci svého herního upscalingu – FSR 2.0, v níž už byla také aplikovaná temporální rekonstrukce, kterou předtím úspěšně zavedla Nvidia v DLS 2.0. V rámci FSR 2.0 to naštěstí mělo podobně dobré výsledky. Teď se do FSR chystá další věc, která se dříve objevila v DLSS – využití tohoto filtrování bez vykreslování na nižším rozlišení (které kvalitu samo zhoršuje). Tedy nativní režim, který čistě zlepšuje kvalitu. Celý článok „Alternativa DLAA od AMD: FSR dostalo režim Native bez upscalingu“ »

 •  
 •  
 •  

Platformy B650 a B650E přicházejí. Levnější desky pro Ryzen 7000

Procesory Ryzen 7000 přišly na trh, máme již za sebou recenze (u nás Ryzenu 9 7900XRyzenu 5 7600X, další brzo). Zatím s nimi je ten problém, že potřebné desky se socketem AM5 jsou dostupné jen na bázi drahých platforem X670 a X670E. Ovšem brzo by se to mělo zlepšit, protože již byly odhaleny desky s levnější výbavou B650 a B650E. Jejich první modely by měly začínat pod šesti tisíci, později snad ještě níž. Celý článok „Platformy B650 a B650E přicházejí. Levnější desky pro Ryzen 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Proč je Zen 4 tak rychlý v AI aplikacích Topaz Labs? Kvůli Intelu

Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4 jsou první generace procesorů AMD, která podporuje 512bitové vektorové instrukce AVX-512. Už jsme tu probírali jejich větší či menší přínosy. Jádra Zen 4 ale podporují další instrukční rozšíření, které bývalo chloubou Intelu a teď se u něj trošku obrátily role: VNNI. Vypadá to, že v řadě programů přináší hodně radikální zlepšení výkonu a tentokrát nevadí, že zatím AMD má jen 256bitové jednotky SIMD. Celý článok „Proč je Zen 4 tak rychlý v AI aplikacích Topaz Labs? Kvůli Intelu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *