AMD Ryzen 7 7700X: Efektívnejší, ale oveľa slabší ako Core i7

AMD Ryzen 7 7700X v detailoch

Jasne predbehol svojich predchodcov (vrátane R7 5800X) a aj Core i9-10900K, ktorý má o dve jadra viac. S Core i7-13700K sa ale vo vysokej viacvláknovej záťaži porovnávať nemôže, a to len mesiac po jeho vydaní. V jednovláknových aplikáciách je to už ale výkonnostne vyrovnané tak ako v hrách, kde je Ryzen 7 efektívnejší. Či sa vám R7 7700X za podobné peniaze oplatí viac ako Ci7-13700K musíte už však posúdiť sami podľa toho, čo od procesora očakávate.

AMD Ryzen 7 7700X v detailoch

Nestáva sa často, aby sa po jednom mesiaci nejakého procesora na trhu výrazne menilo hodnotenie, ale Ryzen 7 7700X je presne ten prípad. V septembri minulého roka, v čase vydania, bol tento procesor výrazne atraktívnejší, než je dnes, keď má (od októbra 2022) svojho priameho konkurenta – Core i7-13700K.

AMD na Ryzen 7 7700X využili maximálne možnosti jedného čipletu. Nielen tým, že je aktívnych všetkých osem jadier, ale tie v porovnaní s Ryzenmi 9 (7900X a 7950X) dosahujú v dlhodobej vysokej záťaži aj o trochu vyššie frekvencie. Základná frekvencia je síce oficiálne uvádzaná rovnaká ako pre R9 7950X, ale v prípade, že neznížite TDP (a ponecháte limit napájania odomknutý, na hranicu PPT), tak sú frekvencie all-core boostu vždy výrazne vyššie. V prípade Ryzen 7 7700X idú cez 5000 MHzV hrách, respektíve pri nižšej záťaž, je to dokonca okolo 5300 MHz.

So stúpajúcou záťažou, s vyšším zahrievaním a hlavne napĺňaním limitov PPT frekvencie prirodzene klesajú, ale stále sa u R7 7700X držia na 5,2 GHz, pre ktoré si nepríde ani R9 7900X. Môžete si byť teda istí, že nápor na jeden z dvoch čipletov/CCD pre jadrá CPU je to obrovský. Na PCB procesora je síce aj druhý, ten je neaktívny a AMD ho pre tento model nepoužíva. A to je možno trochu škoda. Ak by boli štyri jadrá v jednom a zvyšné štyri v druhom (naprieč čipletmi/CCD by bol teda aktívny iba jeden blok jadier/CCX), by bolo chladenie dozaista efektívnejšie, hoci za cenu rozdelenia L3 cache (a eventuálne nižšieho výkonu, najmä asi v hrách). Zvolená schéma jedného funkčného čipletu vedľa druhého nefunkčného (alebo deaktivovaného) je ale zrejme výrobne výhodnejšia. Vypnutý čiplet môže byť teoreticky úplne defektný a nespôsobilý ani na chod štyroch jadier, ktoré by dosahovali také vysoké frekvencie, aké Ryzen 7 7700X „potrebuje“. Väčšina kusov ale ani druhý čiplet fyzicky osadený nemá.

TDP tohto procesora je 105 W s tým, že pre frekvencie boostu je PPT 142 W podľa vzoru predošlej generácie Ryzen 5000 (Vermeer). Jednojadrový boost AMD oficiálne uvádza na 5,4 GHz, ale neoficiálne môže byť o zhruba 100 MHz vyšší, pokiaľ zahrievanie nepresiahne 70 °C. K základným veciam odznelo už asi všetko, pre podrobnejšie parametre môžete zájsť do tabuľky nižšie.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

  •  
  •  
  •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *