Noctua vydala lišty na lepšie chladenie procesorov AMD

Noctua NM-AMB

Upravené lišty na efektívnejší kontakt chladiča s čipletovými Ryzenmi Noctua prvýkrát svetu ukázala len pred pár dňami, na Computexe. Veci tentokrát nabrali veľmi rýchly spád a lišty NM-AMB sú už dostupné v obchodoch a Noctua o nich prezrádza viac detailov. Primárne sú určené pre platformu AMD AM5, ale podporované sú aj staršie procesory AM4. Zatiaľ čo vplyv líšt je niekedy citeľný, tak inokedy sa o nich uvažovať príliš neoplatí.

Ako sa montážne lišty podieľajú na chladení?

Chladiče procesorov obvykle počítajú s tým, že kremíkový čip procesora je uprostred PCB. V týchto miestach sa v záujme čo najrýchlejšieho prestupu tepla snaží vyvíjať aj najvyšší tlak, typicky konvexiou coldplatu, ktorá býva centrovaná. Čipletovým procesorom AMD však veľmi nepomáha, pretože ich najteplejšie miesta sú v spodnej polovici PCB. V strede je I/O čip, na ktorý chladiče pôsobia vyšším tlakom, ale kľúčové najväčšie tepelné straty sú na čipletoch CCD. A nové lišty Noctua NM-AMB sú konštruované tak, aby vyšší tlak chladiča presunuli týmto smerom, južnejšie, bližšie k čipletom s jadrami CPU. Konkrétne o 7 mm, pri ktorých je základňa chladiča stále v kontakte s celou plochou procesorového IHS.

Po tejto úprave sa využíva rovnomernejšie a výsledkom je zníženie teplôt procesorov „až“ o 3,1 °C . To je konkrétny prípad Ryzen 9 7950X pri 190 W s chladičom NH-D15. Ryzenu 7 7700X (115 W) s top-flow chladičom NH-L12S týmto pomocou offsetových líšt podľa meraní Noctuy teploty zrazíte ale už iba o 1,3 °C.

Offsetové lišty NM-AMB sú kompatibilné aj so staršími procesormi AM4, pri nich má byť však zlepšenie prinajlepšom na úrovni 1 °C, takže zanedbateľné. Je to prirodzene dané tým, že i najvýkonnejšie Ryzeny 5000 končili na PPT 142 W, hoci u takého R7 5800X to bolo na pomerne malej ploche, v rámci jedného čipletu CCD. Ale napriek tomu, pokiaľ Noctua pri udávaní rozpätia 0,5–1,0 °C kalkuluje so všetkými modelmi AM4, tak aj u tohto procesora bude pokles zahrievania symbolický. Noctua spomína testovanie na Ryzen 7 (5800X3D a 3800X) s jedným aktívnym čipletom CCD, ale i na dvojčipletových Ryzen 9 (5950X a 3950X). S týmito procesormi bol nameraný rozdiel vždy pod 1,0 °C.

Pokiaľ ide o platformu AM5, a na AM4 to bude podobné, tak pri podobnej spotrebe s podobne výkonným chladičom je pravdepodobný vyšší pokles teplôt na procesoroch, ktoré majú aktívny iba jeden čiplet (tzn. od Ryzen 7700X nižšie). U nich sa na rovnakej ploche koncentruje väčšie množstvo tepla. Takéto správanie si môžete všimnúť aj v interných materiáloch Noctuy, kde je pri R7 7700X oproti R9 7950X podobný zisk (-2,8 °C – R7 7700X vs. -3,1 °C – R9 7950X), aj keď spotreba R7 7700X (130 W) je približne o tretinu nižšia ako u R9 7950X (190 W), a to je ešte u R7 7700X použitý o trochu slabší chladič (NH-U12A). S chladičom NH-D15, s ktorý sa vo výsledkoch prezentuje R9 7950X, by bol rozdiel teplôt medzi tými procesormi ešte menší.

Rýchlejší odvoch tepla je dôležitý aj z hľadiska jednovláknovej záťaže, kde je síce celková spotreba pomerne nízka, ale vysoké nároky na chladnenie aktívnych jadier (typicky dvoch, ktoré sa na úlohe sebou striedajú) zostáva. Od inzenzity zahrievania sa totiž odvíja frekvencia jednojadrového boostu. Ryzen 9 7950X s chladičom Noctua NH-U14S aj v nadštandardných podmienkach v jednovláknovej záťaži teplotne presahuje 70 °C a na maximálnej teoretickej frekvencie 5,85 GHz nedosahuje. Spotreba je pritom pod 60 W.

Celkom existujú štyri typy líšt NM-AMB, pričom dva z nich (NM-AMB12 a NM-AMB13) sú určené pre časť chladičov s väčším rozstupom montážnych dier a dve lišty (NM-AMB14 a NM-AMB15) sú pre chladiče, ktoré majú vzdialenosť montážnych otvorov spony menšiu, 78 mm. Detaily okolo toho, ktorý chladič podporuje aké lišty, nájdete na produktových stranách Noctuy.

Lišty sa potom rozdeľujú aj podľa požadovanej orientácie, kratšie NM-AMB12 a NM-AMB14 umožňujú vzácnu horizontálnu montáž, ktorú väčšina výrobcov na platforme AMD dlhodobo ignoruje.

Masovejší záujem bude ale nakoniec asi po modeloch NM-AMB13 a NM-AMB15 pre tradičnú montáž. Teda takú, kde je ventilátor na vežovom chladiči nasmerovaný v rovnakej osi ako ventilátor vzadu na výduchu systémového chladenia počítačovej skrinky.

Všetky lišty sú s obyčajnou, „striebornou“ povrchovou úpravou a NM-AMB12 a NM-AMB15 majú aj variant chromax.black. Lišty NM-AMB12, NM-AMB14 a NM-AMB15 sa dajú okamžite kúpiť buď priamo cez objednávkový formulár na stránkach noctua.at (za 3,90 eur) alebo alternatívne cez Amazon, kde si euro priplatíte za rýchlejšiu donášku. Pokiaľ vlastníte starší chladič, ktorý potrebuje lišty NM-AMB13, tak si budete musieť chvíľu počkať, tie majú byť pripravené na expedíciu do jedného až dvoch týždňov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost

Chladiče Assassin IV a Assassin 4S od společnosti DeepCool dopadly v našich recenzích nadmíru dobře. Nyní se chystá na trh další varianta tohoto chladiče s označením Assassin IV VC Vision, jenž má přepracovanou základnu na principu vapor chamber. To by mělo zajistit účinnější a rychlejší odvod tepla z procesoru. Pojďme se tedy podívat, jak si tento chladič povede v zátěžových testech a zda si vybojuje místo v elitním klubu špičkových chladičů. Celý článok „DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov

Tvrdenia o prísnejších optimalizáciách coldplate s ohľadom na čo najrýchlejší odvod tepla z procesora, sa dostávajú aj medzi kvapalinové chladiče. Tie sa majú týkať aj nových vodníkov s inovatívnou štruktúrou mikrokanálikov, vďaka ktorým by sa mohlo súčasným procesorom zase trochu pomôcť a ochladzovať ich na nižšie teploty. DeepCool na to pôjde s dvoma vodníkmi (LQ) v dvoch najrozšírenejších formátoch. Celý článok „DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov“ »

  •  
  •  
  •  

Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva“

Nový chladič Arcticu – Freezer 4U SP5 – je trochu niečím iným ako modely chladičov, ktorými sa zaoberáme bežne. Navrhnutý je totiž na high-endovú platfotmu AMD SP5, čomu zodpovedá aj jeho netradičná základňa. Na prvý pohľad to vyzerá, ako by mal chladič dve základne a vlastne je celá jeho stavba pripomína dva mainstreamové chladiče Freezer prilepené k sebe. Takáto konštrukcia ale dáva zmysel. Celý článok „Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva““ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *