Noctua vydala lišty na lepšie chladenie procesorov AMD

Noctua NM-AMB

Upravené lišty na efektívnejší kontakt chladiča s čipletovými Ryzenmi Noctua prvýkrát svetu ukázala len pred pár dňami, na Computexe. Veci tentokrát nabrali veľmi rýchly spád a lišty NM-AMB sú už dostupné v obchodoch a Noctua o nich prezrádza viac detailov. Primárne sú určené pre platformu AMD AM5, ale podporované sú aj staršie procesory AM4. Zatiaľ čo vplyv líšt je niekedy citeľný, tak inokedy sa o nich uvažovať príliš neoplatí.

Ako sa montážne lišty podieľajú na chladení?

Chladiče procesorov obvykle počítajú s tým, že kremíkový čip procesora je uprostred PCB. V týchto miestach sa v záujme čo najrýchlejšieho prestupu tepla snaží vyvíjať aj najvyšší tlak, typicky konvexiou coldplatu, ktorá býva centrovaná. Čipletovým procesorom AMD však veľmi nepomáha, pretože ich najteplejšie miesta sú v spodnej polovici PCB. V strede je I/O čip, na ktorý chladiče pôsobia vyšším tlakom, ale kľúčové najväčšie tepelné straty sú na čipletoch CCD. A nové lišty Noctua NM-AMB sú konštruované tak, aby vyšší tlak chladiča presunuli týmto smerom, južnejšie, bližšie k čipletom s jadrami CPU. Konkrétne o 7 mm, pri ktorých je základňa chladiča stále v kontakte s celou plochou procesorového IHS.

Po tejto úprave sa využíva rovnomernejšie a výsledkom je zníženie teplôt procesorov „až“ o 3,1 °C . To je konkrétny prípad Ryzen 9 7950X pri 190 W s chladičom NH-D15. Ryzenu 7 7700X (115 W) s top-flow chladičom NH-L12S týmto pomocou offsetových líšt podľa meraní Noctuy teploty zrazíte ale už iba o 1,3 °C.

Offsetové lišty NM-AMB sú kompatibilné aj so staršími procesormi AM4, pri nich má byť však zlepšenie prinajlepšom na úrovni 1 °C, takže zanedbateľné. Je to prirodzene dané tým, že i najvýkonnejšie Ryzeny 5000 končili na PPT 142 W, hoci u takého R7 5800X to bolo na pomerne malej ploche, v rámci jedného čipletu CCD. Ale napriek tomu, pokiaľ Noctua pri udávaní rozpätia 0,5–1,0 °C kalkuluje so všetkými modelmi AM4, tak aj u tohto procesora bude pokles zahrievania symbolický. Noctua spomína testovanie na Ryzen 7 (5800X3D a 3800X) s jedným aktívnym čipletom CCD, ale i na dvojčipletových Ryzen 9 (5950X a 3950X). S týmito procesormi bol nameraný rozdiel vždy pod 1,0 °C.

Pokiaľ ide o platformu AM5, a na AM4 to bude podobné, tak pri podobnej spotrebe s podobne výkonným chladičom je pravdepodobný vyšší pokles teplôt na procesoroch, ktoré majú aktívny iba jeden čiplet (tzn. od Ryzen 7700X nižšie). U nich sa na rovnakej ploche koncentruje väčšie množstvo tepla. Takéto správanie si môžete všimnúť aj v interných materiáloch Noctuy, kde je pri R7 7700X oproti R9 7950X podobný zisk (-2,8 °C – R7 7700X vs. -3,1 °C – R9 7950X), aj keď spotreba R7 7700X (130 W) je približne o tretinu nižšia ako u R9 7950X (190 W), a to je ešte u R7 7700X použitý o trochu slabší chladič (NH-U12A). S chladičom NH-D15, s ktorý sa vo výsledkoch prezentuje R9 7950X, by bol rozdiel teplôt medzi tými procesormi ešte menší.

Rýchlejší odvoch tepla je dôležitý aj z hľadiska jednovláknovej záťaže, kde je síce celková spotreba pomerne nízka, ale vysoké nároky na chladnenie aktívnych jadier (typicky dvoch, ktoré sa na úlohe sebou striedajú) zostáva. Od inzenzity zahrievania sa totiž odvíja frekvencia jednojadrového boostu. Ryzen 9 7950X s chladičom Noctua NH-U14S aj v nadštandardných podmienkach v jednovláknovej záťaži teplotne presahuje 70 °C a na maximálnej teoretickej frekvencie 5,85 GHz nedosahuje. Spotreba je pritom pod 60 W.

Celkom existujú štyri typy líšt NM-AMB, pričom dva z nich (NM-AMB12 a NM-AMB13) sú určené pre časť chladičov s väčším rozstupom montážnych dier a dve lišty (NM-AMB14 a NM-AMB15) sú pre chladiče, ktoré majú vzdialenosť montážnych otvorov spony menšiu, 78 mm. Detaily okolo toho, ktorý chladič podporuje aké lišty, nájdete na produktových stranách Noctuy.

Lišty sa potom rozdeľujú aj podľa požadovanej orientácie, kratšie NM-AMB12 a NM-AMB14 umožňujú vzácnu horizontálnu montáž, ktorú väčšina výrobcov na platforme AMD dlhodobo ignoruje.

Masovejší záujem bude ale nakoniec asi po modeloch NM-AMB13 a NM-AMB15 pre tradičnú montáž. Teda takú, kde je ventilátor na vežovom chladiči nasmerovaný v rovnakej osi ako ventilátor vzadu na výduchu systémového chladenia počítačovej skrinky.

Všetky lišty sú s obyčajnou, „striebornou“ povrchovou úpravou a NM-AMB12 a NM-AMB15 majú aj variant chromax.black. Lišty NM-AMB12, NM-AMB14 a NM-AMB15 sa dajú okamžite kúpiť buď priamo cez objednávkový formulár na stránkach noctua.at (za 3,90 eur) alebo alternatívne cez Amazon, kde si euro priplatíte za rýchlejšiu donášku. Pokiaľ vlastníte starší chladič, ktorý potrebuje lišty NM-AMB13, tak si budete musieť chvíľu počkať, tie majú byť pripravené na expedíciu do jedného až dvoch týždňov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

 •  
 •  
 •  

Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool

V znamení rozsiahlejších zmien DeepCool vydáva rad kvapalinových chladičov Mystique. Z hlavných vecí, ktoré majú vplyv na chladiacu efektivitu, sa zasahovalo do konštrukcie čerpadla, coldplatu, ale i ventilátorov. Atraktivitu má zvyšovať aj pridanie pestrofarebného displeja LCD napríklad na monitoring aktivity procesora. Cenovo sa pritom chladiče Mystique držia skôr medzi lacnejšími, pokiaľ sa porovnávajú s podobne vybavenou konkurenciou. Celý článok „Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *