Analýza jednovláknového boostu Vermeer, Rocket a Comet Lake

Porovnanie fungovania jednovláknového boostu Ryzen 9 5900X, Core i9-11900K a Core i9-10900K

V nedávnom teste procesorov sme sa venovali všetkému možnému, aj jednovláknovému boostu. Na ten sa teraz pozrieme ešte bližšie, pretože jeho správanie je pozoruhodné. Moderné procesory totiž na striedačku používajú aj pre jednovláknové úlohy dve jadrá. Ako presne, sme zachytili do čiarových grafov s priebehmi a z článku sa dozviete i to, či k špecifikáciám pristupuje viac prozákaznicky AMD alebo Intel.

Pri jednovláknových úlohách dosahujú procesory svoje maximálne frekvencie, ktoré sú pre „boost“ uvádzané. Ako vysoké tieto frekvencie sú meriame v jednom z testov kódovania audio súboru (FLAC). V štandardných testoch do pruhových grafov zapisujeme už ale hotovú priemernú hodnotu, ale má zmysel sa venovať aj frekvenčnému vývoju počas celého testu.

Než sa naň pozrieme, tak na začiatok si dajme graf s výkonom, ktorý v tomto teste procesory dosahujú. Práve pri kódovaní FLACu (referenčným kodérom 1.3.2) má Ryzen 9 5900X pred Core i9-11900K malý náskok, ale v iných prípadoch (pri kódovaní iných kompresných formátov inými kodérmi), to môže byť i naopak.

V dvoch zo štyroch testov kódovania audia má navrch zase Rocket Lake. Výkonnostné rozdiely pre tento článok ale zase nie sú až také dôležité. Spotreba je totiž vždy veľmi podobná a podobne sa bude naprieč týmito testami správať aj maximálny boost procesorov. To, čo budeme v tomto článku podrobne sledovať, je jeho vývoj v priebehu záťaže.

Správanie boostu nás najprv trochu zmiatlo a i preto sme ho najprv do štandardných grafov nesprávne interpretovali. Výsledky totiž vychádzali z priemeru frekvencií najaktívnejšieho jadra. Lenže oni sú takto aktívne hneď dve. Hoci jedno je vždy o trochu aktívnejšie (a v priemere dosahuje na vyššie frekvencie), ale vedľajšie jadro, ktoré sa takisto na výsledku významne podieľa, zase až tak nezaostáva.

Graf nižšie zachytáva i to, ako si jadrá medzi sebou striedajú maximálne frekvencie. Tie na procesoroch AMD Ryzen 9 5900X a Intel Core i9-11900K nikdy nedosahujú zároveň, ale na striedačku. Keď je jedno na svojom maxime, na druhom sa zníži frekvencia a naopak. A to je pomerne šikovná správa frekvencií a napájania. Ak by boli maximálne frekvencie dosahované iba na jednom jadre nepretržite, dochádzalo by k jeho vyššiemu zahrievaniu, čo by viedlo k dosahovaniu nižších konečných frekvencií a tým pádom aj k nižšiemu výkonu.

Hodnoty frekvencií sú zaznamenávané cez aplikáciu HWiNFO s dvojsekundovým vzorkovaním


Na výšku frekvencií má totiž vplyv práve výška dosahovaného zahrievania. Po presiahnutí 70 °C Thermal Velocity Boost dosahované frekvencie znižuje z 5,3 GHz na 5,2 GHz. Pri tomto spôsobe so striedaním jadier je zahrievanie prirodzene nižšie, čím vzniká nejaká rezerva aj pre slabšie chladiče. Každopádne lepší chladič sa vyžaduje vždy, čo je v kontexte s jednovláknovými spotrebami okolo 60 W celkom vtipné. Ochladzovať ale takú malú plochu, na ktorej tie dve aktívnejšie jadrá sú, je pomerne zložité. Špeciálne v prípade procesorov AMD so 7 nm čipletmi.

Na meranie spotreby používame prúdové kliešte Prova 15. Merania prebiehajú priamo na kábloch EPS


V tomto teste sa pekne ukazuje i to, že pri rovnakej spotrebe sa procesor AMD zahrieva podstatne viac a v podstate ani s výkonným chladičom Noctua NH-U14S (na max. 1500 ot./min) pri 68 °C nemáme istotu, že sú dosahované maximálne možné frekvencie pre jednovláknovú záťaž. AMD teplotné obmedzenia tak presne ako Intel neuvádza, ale napriek tomu tabuľkové parametre frekvenčne presahuje o 40 MHz. Oficiálna hodnota pre maximálny boost (na 1–2 jadrách) je pre Ryzen 9 5900X stanovená na 4,8 GHz. V našich testoch je to v priemere síce až 4843 MHz, ale neoficiálne by mohla frekvencia končiť až na 4,95 GHz, a to i bez aktívneho PBO2.

Interpretáciu výsledkov zahrievania je potrebné vždy brať trochu s rezervou. Procesory Intel majú na rozdiel od AMD pre každé jadro vlastný termálny snímač, z ktorých sú do grafov zapisované maximá. Pri AMD procesoroch je to trochu inak, majú zvlášť snímače iba pre každé CCD, potom CPU Tdie (average) a nakoniec CPU (Tctl/Tdie), s ktorým v grafoch pracujeme. Jeho vyhodnocovanie (so zachytávaním hot-spotov) by mohlo byť totiž najpodobnejšie tomu, aké používame pri procesoroch Intel.


Naopak, Intel trochu na priemerných 5,3 GHz stráca. Táto frekvencia síce dosahovaná je, ale predstavuje maximum a keď zohľadníme aj občasné výkyvy s 5,2 GHz, tak je to v priemere 5257 MHz, teda pre zmenu 43 MHz pod hodnotou, ktorú Intel uvádza pre max. boost. Pozoruhodné je i fungovanie Core i9-10900K, ktorý takisto podporuje TVB a tým pádom by mali byť rovnako dosahované frekvencie na 5,3 GHz. V tomto sa podľa parametrov tieto Core i9 medzigeneračne neodlišujú. No napriek tomu je maximálna frekvencia Comet Laku (Ci9-10900K) výrazne nižšia než pri Rocket Lake (Ci9-11900K).

Comet Lake sa na 5,3 GHz nedostáva a funguje na frekvenciách zodpovedajúcich Turbo Boost 2.0, hoci by riadenie malo byť podľa TVB. Zdá sa teda, že s novším procesorom to má Intel lepšie vyladené, ale vylúčiť sa nedá samozrejme ani to, že na inej základnej doske, než je naša testovacia (MSI MEG Z490 Ace) sa bude procesor správať inak a dosahovať pre jedno až dve jadrá vyššie frekvencie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Den vydání Radeonu RX 6600 už je jasný, 1792 shaderů potvrzeno

Už hodně dlouho se v únicích objevují zmínky o tom, že AMD chystá grafiku Radeon RX 6600, což by byla levnější alternativa k Radeonu RX 6600 XT, který je nyní nejlevnější grafikou AMD generace RDNA 2. Uvedení bylo možná odkládáno, ale teď už se tato karta definitivně dostane na trh, máme už dokonce asi i víceméně přesné datum jejího příchodu na pulty obchodů, což nastane příští měsíc. Celý článok „Den vydání Radeonu RX 6600 už je jasný, 1792 shaderů potvrzeno“ »

 •  
 •  
 •  

AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected

V priebehu veľmi krátkeho času AMD po Adrenalin 21.9.1 vydáva nové ovládače pre Radeony s číselným označením 21.9.2. Je to najmä z dôvodu optimalizácií pre herné novinky z druhej polovice septembra. Medzi nimi kraľuje Diablo, pred ktorého hraním by ste nové grafické ovládače Adrenalin mali nainštalovať. AMD avizuje, že plynulosť s nimi je v remaku kultového RPG citeľne lepšia. Celý článok „AMD: Adrenalin 21.9.2 výrazne zvyšujú fps v Diablo II: Resurrected“ »

 •  
 •  
 •  

Ověřte si, jestli vám půjde Windows 11: aplikace ukáže, co řešit

Opět je tu „oblíbené“ téma HW požadavků nového operačního systému Windows 11. Nejdřív vypadaly dost hrozivě, mezitím Microsoft trošku zmírnil, ale zůstává nejistota (například se objevily zvěsti, že by oficiálně nepodporovaný hardware třeba nemusel dostat aktualizace). Pokud se na upgrade chystáte, může vám teď pomoci nová aplikace Microsoftu kontrolující požadavky, která už přesně říká, v čem vaše PC vyhovuje a v čem ne. Celý článok „Ověřte si, jestli vám půjde Windows 11: aplikace ukáže, co řešit“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *