Nové HEDT procesory Intel Sapphire Rapids vyjdou v H2 2022

Návrat Intelu do HEDT segmentu se uskuteční v Q2 až Q4 2022

Zprvu to nevypadalo, ale procesory Threadripper nakonec docela vyšachovaly procesory Intel z highendové platformy, která byla ještě nedávno zcela jejich. Ovšem je to asi hlavně kvůli mnohaletému zpoždění 10nm procesu, kvůli němuž Intel ani nezkusil vydat nástupce platformy X299. Naštěstí toto končí a Intel se do této oblasti vrací: úplně novou „HEDT“ platforma s procesory Sapphire Rapids teď potvrdil únik a čeká nás zhruba za rok.

Web VideoCardz minulý týden získal uniklý kousek roadmapy Intelu pro desktopové procesory. Jak jsme nedávno psali, začaly se objevovat zvěsti o tom, že po dočasném opuštění highendového desktopu (kterému Intel říká zkratkou HEDT), kdy serverové Ice Lake zůstalo bez HEDT verze, se Intel do této oblasti vrátí a vydá pro něj verzi next-gen serverových Xeonů Sapphire Rapids. Uniklá roadmapa je první dokument, který toto dokládá.

Platforma v něm není označená Sapphire Rapids-X, ale jen Sapphire Rapids, ovšem je prezentována jako produkt segmentu HEDT a jako následník extrémních/highendových procesorů Cascade Lake X na platformě X299, což byl v roce 2019 poslední výstřel Intelu na tomto poli. Tudíž tato verze Sapphire Rapids bude desktopovým produktem podobným platformě X299.

Uniklá roadmapa ukazující Intel Sapphire Rapids na desktopové platformě W790 (Zdroj: VideoCardz)

Podrobnosti procesorů nejsou uvedené – můžeme tedy počítat s tím, že budou mít jádra Golden Cove (jako Alder Lake) s vysokým IPC, paměti DDR5 a asi i PCI Express 5.0, ale kolik bude jader a jaké TDP, to je zatím skryto. Také není jasné, zda budou tyto procesory také mít osmikanálový řadič pamětí jako serverová verze a zda bude použitý stejný socket (LGA 4677). Platforma bude používat čipset W790. To znamená, že už bude spíše zapadat do generace procesorů Raptor Lake (Core 13. generace), letos vydaná 12. generace Alder Lake bude mít totiž čipset řady 600.

Slajd s parametry procesorů Intel Xeon Sapphire Rapids (Zdroj: VideoCardz)

Tip: Intel Xeon Sapphire Rapids: unikly parametry i TDP, má 64GB HBM2e

Vydání v druhé polovině příštího roku?

Vydání je taktéž v této roadmapě načasované na druhé čtvrtletí toku 2022. Nicméně dokument může být starší a mezitím Intel oznámil, že serverová verze Sapphire Rapids nabrala zpoždění a fyzická dostupnost bude spíše až v druhé polovině. Vzhledem k tomu je proto pravděpodobné, že se změnilo i datum uvedení highendové desktopové verze a ta bude uvedena také až v Q3 2022, ne-li v Q4 2022. Tedy skoro současně s procesory Raptor Lake pro běžný desktop.

To že se platforma bude jmenovat W790 a ne X799, vyvolalo spekulace, že Intel nedovolí tato CPU přetaktovat. Myslíme si, že to nebude pravda a OC zůstane, když je tato platforma zařazená do segmentu HEDT. „W“ je teď označení pro čipsety pro pracovní stanice a takové desky OC neumožňují, ale není důvod, aby Intel nezměnil význam písmenek. Také je možné, že procesory Sapphire Rapids budou mít kvůli počtu jader a čipletové konstrukci vyšší ceny než bylo u X299 běžné, takže platforma W790 bude celkově dražší a mířit mnohem víc na trh pracovních stanic a pracovní využití, než na spotřebitele–nadšence. Stalo by se s ní tedy něco hodně podobného tomu, co nastalo na platformě TRX40 – kde Threadrippery 3000 i desky pro ně jsou mnohem méně finančně dostupné než jejich předchůdci – oblast „levného mnohojádrového výkonu“ převzaly modely jako Ryzen 9 3950X/5950X na běžné mainstreamové platformě.

Snímek CPU jádra Intel Golden Cove v serverové verzi na čipu Sapphire Rapids (Zdroj: YuuKi_AnS )

Alder Lake má stejná TDP jako Comet Lake: 125W, 65W, 35W

Roadmapa ukazuje i plány v běžném mainstreamovém segmentu na socketu LGA 1700, které asi pro nás ale nejsou v ničem nové: jde o 10nm procesory Alder Lake-S s čipsety řady 600. Top modely budou 16jádra, ale jak již víme, půjde o „big.LITTLE“ s 8velkými jádry Golden Cove a 8 malými Atomy (architektura Gracemont). Intel uvádí, že CPU budou dostupná v 65W TDP (běžné zamčené modely), dále v úsporných 35W verzích (opět asi řada T) a nadšenecké odemčené verze budou 125W, tedy vše jako nyní. A ovšem asi také opět CPU budou během zátěže (při boostu) tato TDP překračovat, ale zatím nevíme, jak moc. Je také potvrzeno, že LGA 1700 bude pořád z procesorového socketu vyvádět 20 linek PCI Express – mělo by jít PCIe 5.0 ×16 pro GPU a PCIe 4.0 ×4 pro SSD.

Tip: Uniklo info k Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, platforma a výkon

VideoCardz také uvádí, že Intel možná 125W modely Alder lake už nebude označovat „K“, ale „X“, takže by zde také došlo k změně písmenek. Možná to opět odráží to, že mainstreamová platforma se posune ve svých nejvýkonnějších modelech nahoru a pokryje část trhu, která bývala pokrývána HEDT platformami. A ty se zase posunou cenově výš a bude více orientovány na pracovní stanice a náročné pracovní a kreativní využití.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

 •  
 •  
 •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

 •  
 •  
 •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *