CPU Intel Sapphire Rapids má jádra Golden Cove, bude i pro desktop

V Sapphire Rapids nejsou CPU jádra z Tiger Lake, ale už z Alder Lake

Zajímavá zpráva přišla teď k procesorům Sapphire Rapids od Intelu. Jak už víme, půjde o první čipletová CPU na 10 nm. Teď Intel potvrdil, že už v nich bude použitá nová architektura CPU Golden Cove, která má mít až o 20 % lepší IPC než Rocket Lake a Ice Lake. Ovšem asi ještě důležitější je, že tato CPU nepůjdou jen do serverů. Intel prý chystá i verzi Sapphire Rapids-X, konečně tedy zase budou i nové highendové procesory pro nadšence.

První 10nm serverové procesory Intelu, Xeony Ice Lake, měly velké zpoždění a ač vedle nového efektivnějšího procesu přinesly i konečně novou architekturu jádra CPU, nestačí na 7nm Epycy od AMD. I proto, že ještě nepoužívají výrobní proces SuperFin, v němž teprve Intel vyřešil problémy své 10nm technologie). Vypadá to ale, že Intel by se mohl rychle vrátit do hry, protože jen rok po dlouho opožděném Ice Lake má vydat procesory Sapphire Rapids s až 56 jádry, které už právě opravenou verzi 10nm procesu budou používat.

Ale zejména, jak jsme se teď právě dozvěděli, také budou mít i úplně novou výkonnější architekturu jádra. Zatímco na Ice Lake se tedy čekalo skoro čtyři roky (od vydání Skylake-SP v roce 2017), teď naopak přijde nová architektura s výrazně lepším IPC už po roce, takže by se Intel opět mohl dostat na ztracený výkonnostní trůn.

Sapphire Rapids přinese do serverů stejné jádro, jaké bude mít Alder Lake

Původně se mělo za to, že procesor Sapphire Rapids bude vyráběný na 10nm procesu typu SuperFin a bude obsahovat jádra architektonicky podobná Tiger Lake, tedy architekturu Willow Cove. Ta má víceméně stejné IPC jako Ice Lake/Sunny Cove, což by pak určovalo i výkon procesorů Sapphire Rapids, který by stoupl díky vyššímu počtu jader a tomu, že by opravený 10nm proces umožnil výrazně vyšší frekvence, ale už ne o IPC.

Nyní ale přímo Intel potvrdil, že v procesorech Sapphire Rapids nebude jádro z Tiger Lake, ale již nová architektura Golden Cove z nadcházejících procesorů Alder Lake. Stalo se tak v patchi pro Linux, který zaslal zaměstnanec Intelu a který explicitně (dokonce i v komentáři) říká, že procesory Sapphire Rapids používají architekturu Golden Cove, výkonnější a modernější jádro. To by jinak asi také mohlo znamenat, že výrobní proces bude rovnou ještě o kus vylepšená technologie Enhanced SuperFin, protože Golden Cove je navržené pro ni.

Procesory Intel Sapphire Rapids mají architekturu CPU Golden Cove (Zdroj: Kernel.org)

Sapphire Rapids budou tedy zdá se hodně zajímavé procesory. Jak už víme, Intel přešel na čipletovou stavbu a CPU je složené ze čtyř dlaždic. Viděli jsme dokonce už i rozpitvaný vzorek, z nějž se zdá, že je použité i pokročilé pouzdření Foveros. Některé verze mají dokonce mít i integrované paměti HBM2 či HBM2E jako cache. Ale toto CPU má pořád mít jen 56 jader, které by v případě Willow Cove byly ve výkonu na 1 MHz jen zhruba rovnocenné s jádry Zen 3 – jenže těch mají procesory AMD rovnou 64, takže by Intel tahal za kratší provaz.

Tip: Intel Xeon Sapphire Rapids: unikly parametry i TDP, má 64GB HBM2e

Tip: Uniklo foto Intel Sapphire Rapids: obří čipletový procesor s FPGA

Tip: Intel Sapphire Rapids rozebrán. První die shot a pohled dovnitř

Použití jádra Golden Cove by to ale mohl o rázem změnit. V Alder Lake si od nich Intel slibuje až o 20 % lepší výkon na jedno jádro, navýšení IPC je tedy patrně takto významné. Toto by procesorům Sapphire Rapids mělo umožnit porazit ve výkonu 64jádra Epyc Milan se Zenem 3, byť až zhruba rok po jejich vydání. Jako bonus by pak měly podporu PCI Expressu 5.0 a DDR5 do doby, než by AMD bylo schopno kontrovat vlastní novou generací. Ta má ale přijít až koncem roku 2022 (ovšem s 96 jádry Zen 4 a 12kanálovými pamětmi by mohla stát za to a Intelu porážku vrátit).

Rozebraný procesor Sapphire Rapids s čiplety. Tmavé bloky ukazují polohu můstků EMIB (Zdroj: YuuKi_AnS)

Bude Sapphire Rapids-X: Intel opět uvede konkurenci pro Threadrippery

Pro nás to nejzajímavější je ale možná až v detailech. Kód pro Linuxu obsahuje náznak, že by se procesory Sapphire Rapids nemusely omezit jen na serverový výběh. Intel teď prakticky vyklidil pole highendového extrémního desktopu Threadripperům od AMD a nové Ice Lake se na platformu X299 vůbec nepodívalo. Nebo lépe řečeno, nepřineslo jejího nového nástupce, který byl očekáván. Ale právě Sapphire Rapids toto zdá se změní.

Kód, který daný patch mění, totiž zmiňuje „Sapphire Rapids-X“. A ono označení X nepatří k serverovým Xeonům, ale k highendovým procesorům, takže toto by mohlo znamenat, že od Sapphire Rapids konečně Intel odvodí výkonná Core i9 pro hidgendový/nadšenecký desktop (anglicky se mu říká zkratkou HEDT).

Slajd s parametry procesorů Intel Xeon Sapphire Rapids (Zdroj: VideoCardz)

Zatím nevíme, jak se tato platforma bude jmenovat (X699?), ani kolik bude poskytovat jader, nebo kolikakanálový řadič pamětí bude mít. Ale její samotná existence je důležitá, protože momentálně tento segment v sortimentu Intelu úplně chybí (a doteď chyběl i v tom, co jsme věděli o roadmapách). A to je špatně, protože kde není konkurence, jsou vysoké ceny a také výrobci můžou ztratit motivaci hnát pokrok kupředu.

Existence procesorů Sapphire Rapids-X pro desktop je proto příjemné překvapení a zřejmě by tyto čipy (respektive čipletové soustavy) měly být pozoruhodné i technicky. Zatím je ovšem dost ve hvězdách, kdy se dostanou na trh, zda by to mohlo být už v průběhu příštího roku, nebo se tato platforma třeba zpozdí až do roku 2023. Ovšem web VideoCardz uvádí, že výrobci desek už prý podle jeho informací pracují na základovkách pro tuto desktopovou verzi, tak se snad dá doufat, že její vydání by nemuselo přijít o moc později než vydání serverové verze.

Zdroj: VideoCardz, Kernel.org

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

 •  
 •  
 •  

Xeon W-3300: workstation procesory Ice Lake s 38 jádry vydány

Highendové procesory Intelu na platformě X299 pořád nemají pokračovatele, takže Threadrippery od AMD moc nemají konkurenci. Jako za mnohými věcmi je za tím zpoždění 10nm procesu Intelu. Kvůli tomu zatím chybí nová CPU v „HEDT“ segmentu, ale firma teď vydává aspoň částečnou náhradu: Xeony W-3300 pro pracovní stanice, které mají až 38 jader architektury Ice Lake, 10nm výrobu, PCI Express 4.0 a čtyřkanálové paměti DDR4. Celý článok „Xeon W-3300: workstation procesory Ice Lake s 38 jádry vydány“ »

 •  
 •  
 •  

Intel představil plán výrobních procesů: 7 nm až 18 A, RibbonFET

Jak známo, Intel se při přípravě 10nm procesu fatálně „seknul“ a v úspěšné formě ho dostal na trh až o tři roky (ne-li víc) později, než původně chtěl. Ztratil tím technologický náskok a pozici lídra v nemodernějších čipech teď pevně drží TSMC. S novým šéfem Patem Gelsingerem se ale Intel chce na špičku vrátit a teď představil plán nových výrobních procesů, které to mají dokázat. Přijde s tím ale i kontroverzní přeznačování. Celý článok „Intel představil plán výrobních procesů: 7 nm až 18 A, RibbonFET“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *