Ryzen Threadripper Pro už je v obchodech, ceny jsou ale vysoké

Threadripper Pro se začíná prodávat na běžném retailovém trhu

Loni v létě vydalo AMD verzi procesorů Ryzen Threadripper s osmikanálovou pamětí na platformě WRX80, po níž se dlouho volalo. Zprvu byly dostupné jen v pracovních stanicích Lenovo na OEM trhu, ale teď se tato CPU, které jsou na mnohovláknové programy to nejvýkonnější, co dnes můžete mít, začínají konečně prodávat i samostatně. Do obchodů jdou 16, 32 a 64jádrové modely, ale připravte se na to, že ceny jsou dost vysoké.

Threadripper Pro 3000WX jsou procesory s až 64 jádry, podobné klasickým Threadripperům 3000X na platformě TRX40. Ale na rozdíl od jejich čtyřkanálového řadiče mají řadič pamětí DDR4 pro plných osm kanálů jako procesory Epyc. A také až 128 linek PCI Express 4.0. Ovšem platforma je kvůli tomu nekompatibilní, je použitý socket sWRX8 a desky s čipsetem WRX80.

Tip: AMD vydalo Ryzeny Threadripper Pro s platformou WRX80 a osmikanálovou pamětí

Na volný trh se dostanou tři modely těchto procesorů: 16jádro Ryzen Threadripper Pro 3955WX s frekvencí 3,9 až 4,3 GHz, 32jádro Ryzen Threadripper Pro 3975WX (3,5–4,2 GHz) a 64jádro Ryzen Threadripper Pro 3995WX, které je asi nejzajímavější a má frekvence 2,7 GHz v základu a 4,2 GHz v maximálním boostu. Procesory lze osadit až 2 TB paměti DDR4 s ECC (měly by podporovat i registered paměti), vše je s TDP 280 W.

V této krabičce se bude Threadripper Pro prodávat v obchodech

Nejdřív nebyly známé ceny, teď s formálním zahájením prodeje je AMD oznámilo. Mnozí, kteří po osmikanálovém Threadripperu volali, si ale pravděpodobně nechají zajít chuť a raději vezmou běžný Threadripper (nebo rovnou počkají na příští generaci s architekturou Zen 3), protože osmikanálové verze stojí o desítky procent víc než ty základní. A ty samy o sobě nejsou levné. Přitom ve většině běžnějších programů je třeba podle testu AnandTechu nárůst výkonu drobný, z osmikanálových pamětí profituje zřejmě jen skupina speciálních aplikací a úloh, limitovaných převážně propustností paměti.

Procesory AMD Ryzen Threadripper Pro 3000WX uvolněné na volný trh (Zdroj: AMD, dodatečně přidané ceny)

Každopádně: 16jádrový model Ryzen Threadripper Pro 3955WX stojí 1149 dolarů a už je v cenících prvních českých eshopů za nějakých 30 tisíc Kč. Jeho cena není až tak strašná (jenže s 16 jádry asi dává osmikanálová platforma nejméně smyslu). Pak už to ale jede: 32jádro Threadripper Pro 3975WX je za 2749 $ a 64jádrový nejrychlejší model Threadripper Pro 3995WX stojí 5489 $. Tyto dva zatím u nás vyhledávače cen nikde nenacházejí.

Běžné verze Threadripperu 3000 s 32 a 64 jádry stojí 1999 a 3999 dolarů, přičemž se už často prodávají ve slevě (Threadripper 3990X už třeba v USA chvíli byl za 3500 $). Desky pro Threadripper Pro také nejsou moc levné, i když třeba model oznámený Asusem (Asus Pro WS WRX80E Sage SE WiFi) je překvapivě dostupný.

Tip: Ryzen Threadripper Pro i pro běžný trh? Gigabyte má WRX80 desku

Vzhledem k těmto už skoro automobilovým cenovým relacím je tak Threadripper Pro zatím technicky sice zajímavý, ale prakticky dost nevýhodný hardware.

Byly tu časy, kdy jsme kritizovali zvyšování cen u highendových procesorů Intelu (Core i7-6950X, Core i9-7980XE, pak Xeon W-3175X). AMD má teď ceny ještě drsnější. Možná by se dalo říct, že nynější Threadrippery mají nekompromisnější výkon a funkce a na výrobu také bude čipletové CPU dražší, ale až takto vysoké ceny Threadripperu Pro z něj dělají jednoznačně řešení, které je jen pro enterprise/profesionály a trh pracovních stanic, které jsou sice 100% PC-kompatibilní, ale už jsou cenově někde jinde. Je to tedy spíš trošku Epyc Threadripper než Ryzen Threadripper.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH

Před pár dny jsme psali o nových „Ultimate“ Radeonech RX 6900 XT od PowerColoru, které mají o hodně vyšší takty a výkon. Teď se ukazuje, že je za tím víc, než se zdá. V těchto kartách totiž není stejný čip Navi 21 XTX jako v ostatních RX 6900 XT. AMD totiž nachystalo de facto novou verzi tohoto GPU označenou Navi 21 XTXH. Ale místo aby s ním vydalo nový model grafiky, bude čip osazován v podobných speciálních edicích RX 6900 XT. Celý článok „AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji

Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 konečně jsou k mání i ve verzi s integrovanou grafikou: AMD vydává desktopovou verzi APU Cezanne, použitého v Ryzenech 5000 pro notebooky, pro socket AM4. Čipy se 4 až 8 jádry mají 65W a 35W TDP a oproti předchozí generaci by neměly být vyhrazené jen pro OEM trh, budou se zase prodávat i samostatně v obchodech. Ovšem vydání v retailu bude až „později letos“. Celý článok „AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezpečnostní slabina Predictive Store Forwarding v AMD Zen 3

AMD vydalo dokument popisující Predictive Store Forwarding v procesorech Zen 3, jeden z nových triků pro vyšší výkon v této architektuře. Důvod této sdílnosti ale nepotěší. Funkce PSF otevírá novou zranitelnost, protože umožňuje útoky na spekulativní vykonávání kódu. V Linuxu už jsou ochrany před touto chybou; naštěstí ale snižují výkon jen málo a závažnost by měla být nízká, takže AMD doporučuje ponechat PSF zapnutý. Celý článok „Bezpečnostní slabina Predictive Store Forwarding v AMD Zen 3“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. IMHO jasný kandidát na „Deep in Shit“, možná i absolutní vítěz této kategorie za posledních 10 let 😀

 2. Cenový rozdiel medzi Ryzen Threadripper Pro 3955WX a Ryzen 9 3950X je 350USD za čo dostanete 4x vyššiu pamäťovú priepustnosť, maximálna kapacita RAM 16x vyššia, 6,4x viac PCI Express liniek. To je pre niekoho kto potrebuje práve tieto parametre poriadna výhoda. Pôvodný Threadripper 3xxx mal tú nevýhodu že začinal na 24 jadrách, no práve 3955WX pokrýva požiadavku na menej jadier a zároveň väčšie množstvo PCI Express liniek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *