Ryzen Threadripper Pro i pro běžný trh? Gigabyte má WRX80 desku

Gigabyte WRX80 SU8: první WRX80 deska pro Threadripper Pro mimo OEM trh

Highendové procesory AMD Ryzen Threadripper mají proti Epycům nevýhodu: jen čtyřjádrový řadič pamětí. AMD v létě vydalo osmikanálové Threadrippery 3000 Pro s čipsetem WRX80 a socketem sWRX8, ale jen pro OEM trh a pracovní stanice Lenovo. Ale teď to vypadá, že by se mohla dostupnost této platformy rozšířit. Gigabyte vyrobil první desku, s kterou můžete mít Threadripper Pro 3000WX v desktopovém PC.

Tato vlaštovka se jmenuje Gigabyte WRX80 SU8 a jde o standardní ATX (vlastně spíš EATX) desku, která se dá instalovat do desktopu. Její zaměření je ale pořád do pracovních stanic, takže se budete muset obejít bez plastových ozdobných krytů nebo RGB LED. Informace o tomto modelu přinesl web VideoCardz.

Gigabyte dokonce touto deskou asi pokukuje i po serverech. Na krabici je deska prezentovaná jako serverová, ne „workstation“ a na PCB je osazen IPMI čip Aspeed pro vzdálenou správu a řízení (a také použitelný pro základní grafický výstup místo integrovaného GPU). Toto je proprieta skutečně hlavně serverová, i když někdy používaná i na WS deskách.

Ale když se podíváte na design desky, je patrné, že přece jenom míří i na pracovní desktopové použití. Na zadním panelu má například poměrně dost portů USB a také pětijackový audiovýstup i s optickým S/PDIF. A přítomný je i výstup audia pro čelní panel skříně, stejně jako čelní USB 3.0 a dokonce USB-C. Nejde tedy o čistě serverovou, ale o obojetnou desku.

Gigabyte WRX80 SU8

Deska Gigabyte WRX80 SU8 je samozřejmě jednosocketová a na osmikanálový řadič Threadripperu Pro 3000WX dovoluje osadit paměti v maximálně osmi modulech DDR4-3200 – po čtyřech nad a pod slotem, který je orientován naležato (toto je podstatné pro věžové vzduchové chladiče, které tak budou mířit ventilátory nahoru). Gigabyte ze socketu vyvedl sedm slotů PCI Express 4.0 ×16 s vyztužením. Přesnou konektivitu co do počtu linek zatím nemáme potvrzenou, ale podle součástek jde asi o šest slotů PCIe 4.0 ×16 a jeden ×8. Procesor poskytuje až 128 linek – osm asi vezme čipset WRX80, ale ten má své vlastní.

Kromě toho má deska dva sloty M.2 pro SSD, zdá se čtyři porty SATA, ale také tři porty U.2 či MiniSAS pro úložiště. Také zdá se poskytuje sedm vývodů pro připojení ventilátorů/pump a Debug displej. Pro desktopové použití a hardwarové nadšence asi největší problém může být relativně malá napájecí kaskáda (snad se 7+6 fázemi), na kterou na PCB není moc místa a nemá ani moc velký pasiv (ani aktivní chlazení ventilátorem). S přetaktováním asi tato deska úplně nepočítá, ale se slušným airflow ve skříni snad s teplotou VRM nebude problém.

Cena asi bude hodně vysoká

Zatím není známo, kdy Gigabyte tuto desku vydá, kolik za ní bude chtít a jak dobře bude dostupná na volném trhu. Pravděpodobně jí nenajdete v běžných eshopech, a cena by mohla být spíš někde nad 1000 dolary než pod (například speciální desky pro Xeon W-3175X stály 1800 $). Ryzeny Threadripper Pro 3000WX asi nebudou snadno sehnatelné samy o sobě a špatně dostupné budou i ve smyslu ceny. Pokud 64jádrový Ryzen Threadripper 3990X stojí 2000 $ i mimo řadu Pro, pak model Pro 3995WX by mohl asi stát 3000 $ i víc.

Modely procesorů Ryzen Threadripper Pro 3000WX a jejich parametry. Ceny nejsou známé, měly by ale být vyšší než jako za ne-Pro modely se stejným počtem jader

Modely s 12, 16 a 32 jádry by přirozeně měly být levnější, ale je otázka, zda se u nich zase velká investice do osmikanálové RAM vyplatí. Tento hardware bude každopádně dost výlučná záležitost pro ty, kterým se podobná pracovní stanice nějak dokáže zaplatit. Je ale dobře, že Threadrippery Pro se teď snad budou dát aspoň nějak sehnat i mimo onu jednu jedinou pracovní stanici od Lenova.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Hodilo by se vědět jaká je celková propustnost s pamětmi standardních parametrů. 0,5TB (respektive polovina s ECC) kapacity spotřebitelského TR se zdá hodně, ale s takovou propustností to může být k čemu (prakticky s ohledem na příplatek)?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *