Nové dvojčipové Xeony mají 56 jader, ale zvedly TDP až na 400 W

Intel Xeon Platinum 9200: dva highendové procesory (a TDP) v jednom

32jádrové Threadrippery od AMD a Xeon W-3175X rozdmýchaly TDP desktopových procesorů na 250 W (a spotřebu při turbu/OC ještě dál). Ale na této hodnotě to podle všeho neskončí. V serverech totiž Intel právě vydal procesory Cascade Lake. A možná i trochu pod vlivem toho, že pořád není hotový 10nm proces, ale letos bude třeba konkurovat 7nm Epycům, skočila jejich spotřeba na zcela nevídané číslo: jejich TDP je až 400 W.

Procesory Cascade Lake-SP, či oficiálně Xeon Scalable druhé generace (v modelových číslech to indikuje dvojka na druhém místě), vycházejí do velké míry z procesorů Skylake-SP, i když mají určité menší změny a inovace architektury. Samotné čipy mají však maximálně stále „jen“ 28 jader a šestikanálový řadič DDR4, byť jednotlivé modely mají často přidáno na jádrech a frekvencích. TDP těchto běžných jednočipových modelů, z nichž nejrychlejší jsou Xeony Platinum 8200, také končí na 205 W, což nevyčnívá proti minulosti.

Ve snaze zvýšit výkon ale Intel přišel s další řadou, která stojí nad těmito CPU – Xeon Advanced. Tyto procesory jsou tvořené dvěma čipy Cascade Lake o 28 jádrech, spojenými v jednom pouzdru podobně, jako je to u Threadripperu. Intel jim dal označení Xeon Platinum 9200 a nabízí čtyři různé modely. Protože ale tato CPU obsahují vlastně dva plnohodnotné výkonné procesory, kompletně i s dvakrát šestikanálovým řadičem paměti, také u nich výrazně narostla spotřeba. Intel totiž mezi možností snížit takty a zůstat spotřebou blízko jednočipovým modelům a co nejvyšším výkonem zvolil druhou možnost a tyto procesory běží skoro na stejných taktech, jako jednočipové Xeony Cascade Lake.

Tyto procesory existují ve čtyřech verzích. Nejnižší dva modely mají 32 jader a TDP jen 250 W. Pak ale následuje model Xeon Platinum 9242 se 48 jádry na taktu 2,3 GHz v základu a 3,8GHz turbem, který spotřebu vytáhl na 350 W. A nejrychlejší model Xeon Platinum 9282 s plným počtem 56 jader má TDP přesně oněch zmíněných 400 W. Základní frekvenci má 2,6 GHz a maximální turbo pro nízký počet aktivních jader 3,8 GHz. Parametry, které Intel k těmto CPU sdělil, můžete vidět zde:

Parametry oznámených modelů Xeon Platinum 9200

Substrát by měl mít pro oba čipy oddělenou dodávku proudu a celý procesor se s ním pájí na desku pouzdrem LGA s 5903 kontakty. Kvůli dvanáctikanálovému paměťovému řadiči a dvěma čipům nemůže být použitý stejný socket jako pro ostatní Xeony. A tyto procesory Se proto zdá se budou prodávat jen jako kompletní řešení s deskou nebo celým serverem. Intel dokonce ani nesdělil jejich samostatnou cenu.

Schéma pouzdra dvojčipového Xeonu Platinum 9200 (Zdroj: ServeTheHome)

V PC by byl problém, ale v serverech se 400 W uchladí i „pasivně“

400W spotřeba zní šíleně, ale je rozdělená do dvou čipů, které jsou na substrátu posazené kousek od sebe. Pouzdro má čipy zakryté heatspreaderem, pod nímž je údajně obyčejná pasta. Ovšem je třeba pamatovat, že 28jádrové čipy jsou velmi velké (okolo 700 mm²), takže je na přenos tepla docela bohatá kontaktní plocha. Chlazení tak bude v některých ohledech i snazší než na desktopu, kde třeba u přetočeného Core i9-9900K musíte chladit stejných 200 W přes kontaktní plochu menší než 180 mm².

Vzduchový chladič pro Xeon Platinum 9200 v serveru S9200WK od Intelu (Zdroj: ServeTheHome)

Možná byste čekali, že takto výhřevný procesor bude v serverech chladit vždy voda, ale není to pravda. Intel uvádí vodní chlazení (které zejména v superpočítačích není výjimečné) jako možnost, ale současně je možné stále chladit vzduchem. Intel ukázal 2U serverový modul, který vidíte na snímku. Rozměrný pasiv s heatpipe má uchladit Xeon 9200 (ovšem nevíme jistě, zda i 400W top model 9282) jen pomocí vzduchu hnaného skrz serverové šasi. Zde je třeba upozornit, že ventilátory v serverech jsou typicky velmi silné a vysokými otáčkami mohou generovat značný tlak. I jejich hlučnost už často vyžaduje ochranu sluchu. Takže podmínky jsou o dost jiné, než kdybyste mohli použít jen ventilátory pro PC, které nesmí dělat ani nepříjemný hluk, natož zdraví nebezpečný.

Vzduchový chladič pro Xeon Platinum 9200 v serveru S9200WK od Intelu (Zdroj: ServeTheHome)

Proč Intel takto „šílený“ procesor vytvořil, je ovšem pochopitelné. Jde vlastně o zahuštění dvou procesorů do jednoho, takže v relativně jednoduché a kompaktní dvousocketové (nebo dvoupouzdrové) konfiguraci lze mít celý 4S server, pokud se podaří zvládnout napájení a chlazení. A toto má svou cenu pro superpočítače, které jsou tvořené klastry velkého množství uzlů. S těmito procesory by dokázaly výrazně zhustit a ušetřit prostor.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *