EKWB má speciální terminály pro současné vodní chlazení 2–4 GPU

EK-Scalar Quantum: jednotný terminál pro několik grafik odstraňuje problémy s hadicemi

Chlazení grafických karet vodními bloky napojenými do custom okruhu mívá problém s kartami osazenými blízko sebe. Otvory pro fittingy totiž většinou koukají nahoru či dolu, takže pokud byste chtěli osadit třeba čtyři takto chlazené karty do slotů vedle sebe, budou si hadice vzájemně překážet. Moc z vás asi takovéhle problémy nepálí, ale pokud ano, objevilo se řešení: speciální terminál pro multiGPU konfigurace.

Vyrábí ho pod označením EK-Scalar Quantum slovinská firma EK Warer Blocks. Celá idea spočívá v tom, že se individuální terminály na každé z karet nahradí jediným terminálem, který se osadí na všechny karty zasunuté ve slotech desky najednou. Hadice do něj tím pádem budou připojené jen jednou, problémy s jejich vedením odpadají a terminál z nich kapalinu už rozvede mezi jednotlivé karty. Pravda, přibudou potíže jiné, montáž bude patrně poněkud komplikovanější než obvykle.

EK-Scalar Quantum, verze Quad z acetalu

Tento multiterminál je designem určený pro vodní bloky EK WB řady Vector (viz nedávnou zprávu o těchto blocích pro kartu Radeon VII), ale kompatibilní by měl být i se všemi ostatními fullcover bloky tohoto výrobce. Je tvořený plastovým hranolem, který se osadí a přitáhne šrouby na výstupy, které mají na své hřbetní straně (výchozí terminály je nutné odmontovat). Těsnění pak zajistí, aby kapalina někde nevytekla – instalace bude samozřejmě potřebovat pečlivost a kontrolu, zda se všude podařilo slícovat a přitáhnou díly správně. Na terminál se pak dají nasadit také ozdobné kryty z bloků Vector, na nichž například stojí označení grafiky.

Spodní strana s otvory pro připojení k vodním blokům

Z povahy tohoto řešení vyplývá, že bude muset být tvarováno na míru pro určitou polohu grafických karet. EK WB proto vyrábí několik verzí, z nichž si musíte jako u SLI můstku vybrat tu konkrétní a pak dodržet dané postavení karet. Terminál je nabízen ve verzi pro čtyři („Quad“) nebo tři („Triple“) grafiky s dvojslotovým rozestupem karet. To znamená, že mezi každým osazeným slotem je jeden nechán volný. Kromě toho existují různé verze pro spřažení dvou grafických karet – tam je možné koupit verzi „Dual“ s dvojslotovým, ale i s tříslotovým (dvě vynechané pozice) a čtyřslotovým (tři vynechané) rozestupem.

Jednotlivé verze EK-Scalar Quantum. Terminál pro čtyři grafiky je jen „semi-paralelní“

Kromě toho lze zvolit tyto terminály z různého materiálu. Všechny modely jsou vyráběné jak ve černé verzi z acetalu, tak z plexiskla. Ta jsou průhledná, takže ideální pro barevnou kapalinu. Hadice se na terminály dají připojit zezdola nebo shora (závit je standardní G1/4″), kolmo na karty. Do bloků je kapalina rozvedená paralelně, takže by mělo možné mít přívod na jednu a odvod na druhou stranu. Výjimkou je verze Quad, který je tzv. semiparalelní (jak si můžete všimnout, jeden z kanálů je mezi vnitřními GPU přerušený), jedna hadice u ní musí být vždy nahoře a jedna dole.

Oficiální ceník jednotlivých verzí

Tyto terminály EK-Scalar Quantum by už teď měly být dostupné k objednání. Ceny se liší podle materiálu a počtu karet. Černé Acetalové začínají na 27,90 € pro duální verzi s nejkratším dvojslotovým rozestupem, se čtyřslotovým už stojí 42,90 €. Verze pro tři karty stojí 44,90 € a pro čtyři 52,90 €. Za průhlednou verzi z plexi je u každého typu ještě dvě eura příplatek (všechny ceny už by měly být s daní).

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)

Vítejte u čtvrtého dílu seriálu o vodním chlazení. V minulých dílech jsme si představili vše potřebné pro sestavení chladícího okruhu. Dnes si ukážeme, jak celý okruh nainstalovat do počítačové skříně. V příštím článku pak hotový okruh naplníme kapalinou a otestujeme jeho těsnost. Dnes se nám také představí zajímavá a atraktivní počítačová skříň. Jedná se o Elite Shark CA200G, tedy vrchol z nabídky firmy Sharkoon. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (3. díl)

Vítejte u dalšího dílu seriálu o vodním chlazení. Tento díl slouží jako doplnění předchozího textu, kde jsme si probrali jednotlivé komponenty chladícího okruhu. Osazení chladícího bloku na grafickou kartu je ale časově trochu delší záležitost. Svým rozsahem se tak tato část již nevešla do předchozího dílu, což dnes napravíme. V tomto dílu se tedy budeme věnovat chladícímu bloku EK FC RTX 2080 + Ti Classic RGB. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (3. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (2. díl)

Vítám vás u druhého dílu seriálu o vodním chlazení. V prvním dílu jsme si vysvětlili, proč má smysl chladit počítačové komponenty pomocí okruhu s kapalinou. V dnešním dílu si detailně probereme jednotlivé část okruhu. V dalším dílu osadíme chladící blok na grafickou kartu. A v posledním dílu si pak ukážeme, jak okruh sestavit, naplnit a otestovat těsnost. V hlavní roli se představí sada EK-Kit Classic RGB P360. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (2. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *