EKWB má speciální terminály pro současné vodní chlazení 2–4 GPU

EK-Scalar Quantum: jednotný terminál pro několik grafik odstraňuje problémy s hadicemi

Chlazení grafických karet vodními bloky napojenými do custom okruhu mívá problém s kartami osazenými blízko sebe. Otvory pro fittingy totiž většinou koukají nahoru či dolu, takže pokud byste chtěli osadit třeba čtyři takto chlazené karty do slotů vedle sebe, budou si hadice vzájemně překážet. Moc z vás asi takovéhle problémy nepálí, ale pokud ano, objevilo se řešení: speciální terminál pro multiGPU konfigurace.

Vyrábí ho pod označením EK-Scalar Quantum slovinská firma EK Warer Blocks. Celá idea spočívá v tom, že se individuální terminály na každé z karet nahradí jediným terminálem, který se osadí na všechny karty zasunuté ve slotech desky najednou. Hadice do něj tím pádem budou připojené jen jednou, problémy s jejich vedením odpadají a terminál z nich kapalinu už rozvede mezi jednotlivé karty. Pravda, přibudou potíže jiné, montáž bude patrně poněkud komplikovanější než obvykle.

EK-Scalar Quantum, verze Quad z acetalu

Tento multiterminál je designem určený pro vodní bloky EK WB řady Vector (viz nedávnou zprávu o těchto blocích pro kartu Radeon VII), ale kompatibilní by měl být i se všemi ostatními fullcover bloky tohoto výrobce. Je tvořený plastovým hranolem, který se osadí a přitáhne šrouby na výstupy, které mají na své hřbetní straně (výchozí terminály je nutné odmontovat). Těsnění pak zajistí, aby kapalina někde nevytekla – instalace bude samozřejmě potřebovat pečlivost a kontrolu, zda se všude podařilo slícovat a přitáhnou díly správně. Na terminál se pak dají nasadit také ozdobné kryty z bloků Vector, na nichž například stojí označení grafiky.

Spodní strana s otvory pro připojení k vodním blokům

Z povahy tohoto řešení vyplývá, že bude muset být tvarováno na míru pro určitou polohu grafických karet. EK WB proto vyrábí několik verzí, z nichž si musíte jako u SLI můstku vybrat tu konkrétní a pak dodržet dané postavení karet. Terminál je nabízen ve verzi pro čtyři („Quad“) nebo tři („Triple“) grafiky s dvojslotovým rozestupem karet. To znamená, že mezi každým osazeným slotem je jeden nechán volný. Kromě toho existují různé verze pro spřažení dvou grafických karet – tam je možné koupit verzi „Dual“ s dvojslotovým, ale i s tříslotovým (dvě vynechané pozice) a čtyřslotovým (tři vynechané) rozestupem.

Jednotlivé verze EK-Scalar Quantum. Terminál pro čtyři grafiky je jen „semi-paralelní“

Kromě toho lze zvolit tyto terminály z různého materiálu. Všechny modely jsou vyráběné jak ve černé verzi z acetalu, tak z plexiskla. Ta jsou průhledná, takže ideální pro barevnou kapalinu. Hadice se na terminály dají připojit zezdola nebo shora (závit je standardní G1/4″), kolmo na karty. Do bloků je kapalina rozvedená paralelně, takže by mělo možné mít přívod na jednu a odvod na druhou stranu. Výjimkou je verze Quad, který je tzv. semiparalelní (jak si můžete všimnout, jeden z kanálů je mezi vnitřními GPU přerušený), jedna hadice u ní musí být vždy nahoře a jedna dole.

Oficiální ceník jednotlivých verzí

Tyto terminály EK-Scalar Quantum by už teď měly být dostupné k objednání. Ceny se liší podle materiálu a počtu karet. Černé Acetalové začínají na 27,90 € pro duální verzi s nejkratším dvojslotovým rozestupem, se čtyřslotovým už stojí 42,90 €. Verze pro tři karty stojí 44,90 € a pro čtyři 52,90 €. Za průhlednou verzi z plexi je u každého typu ještě dvě eura příplatek (všechny ceny už by měly být s daní).

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru

Život Vardarov je pomerne zložitý. Staršie modely nosia medzi náročnými používateľmi nálepku „rapkáče“ a veruže za cenu okolo dvadsať eur existujú i atraktívnejšie alternatívy. Hlavne do drahých okruhov vodného chladenia, kam majú tieto ventilátory namierené. Slovinský výrobca však dôveru v túto značku nestráca a do návrhu zapracoval úpravy na dosiahnutie pôsobivejších výsledkov. Celý článok „EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)

Tak je tu konečně pátý a poslední článek seriálu o vodním chlazení. Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem

Pokud chcete zapojit grafickou kartu do vodního chladícího okruhu, musíte z ní sundat chladič a koupit speciální blok (a přitom hlídat, aby byl kompatibilní a něco jste nepoškodili). Nyní si to můžete ušetřit u Radeonu RX 5700 XT, protože PowerColor vydává verzi této grafiky s vodním blokem rovnou z výroby a v rámci záruky. Je to zatím jediný takovýto model, a zároveň také s taktem až 2070 MHz nejrychlejší verze Navi. Celý článok „Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *