EKWB má speciální terminály pro současné vodní chlazení 2–4 GPU

EK-Scalar Quantum: jednotný terminál pro několik grafik odstraňuje problémy s hadicemi

Chlazení grafických karet vodními bloky napojenými do custom okruhu mívá problém s kartami osazenými blízko sebe. Otvory pro fittingy totiž většinou koukají nahoru či dolu, takže pokud byste chtěli osadit třeba čtyři takto chlazené karty do slotů vedle sebe, budou si hadice vzájemně překážet. Moc z vás asi takovéhle problémy nepálí, ale pokud ano, objevilo se řešení: speciální terminál pro multiGPU konfigurace.

Vyrábí ho pod označením EK-Scalar Quantum slovinská firma EK Warer Blocks. Celá idea spočívá v tom, že se individuální terminály na každé z karet nahradí jediným terminálem, který se osadí na všechny karty zasunuté ve slotech desky najednou. Hadice do něj tím pádem budou připojené jen jednou, problémy s jejich vedením odpadají a terminál z nich kapalinu už rozvede mezi jednotlivé karty. Pravda, přibudou potíže jiné, montáž bude patrně poněkud komplikovanější než obvykle.

EK-Scalar Quantum, verze Quad z acetalu

Tento multiterminál je designem určený pro vodní bloky EK WB řady Vector (viz nedávnou zprávu o těchto blocích pro kartu Radeon VII), ale kompatibilní by měl být i se všemi ostatními fullcover bloky tohoto výrobce. Je tvořený plastovým hranolem, který se osadí a přitáhne šrouby na výstupy, které mají na své hřbetní straně (výchozí terminály je nutné odmontovat). Těsnění pak zajistí, aby kapalina někde nevytekla – instalace bude samozřejmě potřebovat pečlivost a kontrolu, zda se všude podařilo slícovat a přitáhnou díly správně. Na terminál se pak dají nasadit také ozdobné kryty z bloků Vector, na nichž například stojí označení grafiky.

Spodní strana s otvory pro připojení k vodním blokům

Z povahy tohoto řešení vyplývá, že bude muset být tvarováno na míru pro určitou polohu grafických karet. EK WB proto vyrábí několik verzí, z nichž si musíte jako u SLI můstku vybrat tu konkrétní a pak dodržet dané postavení karet. Terminál je nabízen ve verzi pro čtyři („Quad“) nebo tři („Triple“) grafiky s dvojslotovým rozestupem karet. To znamená, že mezi každým osazeným slotem je jeden nechán volný. Kromě toho existují různé verze pro spřažení dvou grafických karet – tam je možné koupit verzi „Dual“ s dvojslotovým, ale i s tříslotovým (dvě vynechané pozice) a čtyřslotovým (tři vynechané) rozestupem.

Jednotlivé verze EK-Scalar Quantum. Terminál pro čtyři grafiky je jen „semi-paralelní“

Kromě toho lze zvolit tyto terminály z různého materiálu. Všechny modely jsou vyráběné jak ve černé verzi z acetalu, tak z plexiskla. Ta jsou průhledná, takže ideální pro barevnou kapalinu. Hadice se na terminály dají připojit zezdola nebo shora (závit je standardní G1/4″), kolmo na karty. Do bloků je kapalina rozvedená paralelně, takže by mělo možné mít přívod na jednu a odvod na druhou stranu. Výjimkou je verze Quad, který je tzv. semiparalelní (jak si můžete všimnout, jeden z kanálů je mezi vnitřními GPU přerušený), jedna hadice u ní musí být vždy nahoře a jedna dole.

Oficiální ceník jednotlivých verzí

Tyto terminály EK-Scalar Quantum by už teď měly být dostupné k objednání. Ceny se liší podle materiálu a počtu karet. Černé Acetalové začínají na 27,90 € pro duální verzi s nejkratším dvojslotovým rozestupem, se čtyřslotovým už stojí 42,90 €. Verze pro tři karty stojí 44,90 € a pro čtyři 52,90 €. Za průhlednou verzi z plexi je u každého typu ještě dvě eura příplatek (všechny ceny už by měly být s daní).

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (1. díl)

Každý uživatel je spokojený, když jeho PC netrápí vysoké teploty a přitom jej také neruší nadměrný hluk chladičů. Jak toho docílit bych vám rád předvedl pomocí článků, zaměřených na problematiku stavby vodního okruhu a které připravuji ve spolupráci s firmou EK Water Blocks. Cílem textu jsou především začátečníci, proto jsou některé pasáže zjednodušeny v rámci srozumitelnosti. Děkuji za pochopení. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (1. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

EKWB má vodní blok se speciálními žebry pro Threadripper 3000

EK Waterblocks teď mělo několik nových produktů pro vodní chlazení, o kterých jsme psali. Až to teď už bude vypadat trochu blbě, když o této firmě bude další zpráva. EKWB ale teď vydalo vodní blok pro něco, co stojí za pozornost: 7nm Ryzen Threadripper 3000 s jádry Zen 2. Blok to přitom bude s obzvlášť velkou plochou žebrování, speciálně ušitého na míru zvláštní MCM konstrukci těchto procesorů. Celý článok „EKWB má vodní blok se speciálními žebry pro Threadripper 3000“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

EKWB vydává full cover vodní blok pro Radeon VII, ve 4 verzích

Vodní chlazení má nevýhody a není pro každého, ale pro AMD Radeon VII kvůli jeho poněkud horšímu výchozímu chladiči asi dává větší smysl, než jinde. Vodní bloky pro chlazení této grafiky v custom okruzích teď vydává firma EK Water Blocks, jeden z hlavních producentů těchto komponent. Její full cover řešení chladí všechny hřející komponenty grafiky a dá se koupit v několika variantách, například s nebo bez RGB iluminací. Celý článok „EKWB vydává full cover vodní blok pro Radeon VII, ve 4 verzích“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *