Herný chladič? DeepCool AK620 Zero Dark Zoria v detailoch

Náhľad DeepCool AK620 Zero Dark Zoria

DeepCool upravil svoj osvedčený chladič AK620 Zero Dark v súlade s motívmi hry Zoria: Age of Shattering. Legitímne tak možno hovoriť o hernom chladiči, pokiaľ sa toto označenie vzťahuje na vizuálne vyhotovenie. To predstavuje doslova umelecké dielo, pričom jedným z cieľov bolo, aby sa po toto zásahu nijako nezhoršil chladiaci výkon. Ten mal zostať špičkový, teda na úrovni pôvodného návrhu.

S procesorovým chladičom DeepCool AK620 ste sa v našich testoch už stretli. V jeho variante Zero Dark (AK620 Zero Dark) neskôr pribudol čierny povlak na rebrá a heatpipe a teraz najnovšie pri AK620 Zero Dark Zoria aj prvky symbolizujúce RPG hru Zoria: Age of Shattering.

Konštrukčne sa jedná o mohutný dvojvežový chladič s celkovou hmotnosťou 1185 gramov (824 je to bez ventilátorov, iba pasív). Veže sú spojené sieťou šiestich heatpipe s priemerom 6 mm, ktoré hliníkovým rebrám predávajú teplo. A pokiaľ možno, tak čo najrovnomernejšie, aby bola chladiaca efektivita čo najvyššia. Vzhľadom na popredné umiestnenia medzi dvojvežovými chladičmi v našej výsledkovej databáze, sa to i darí. V testoch normalizovaných podľa hlučnosti je chladič AK620 pri stredných otáčkach približne na úrovni Noctua NH-D15.

Na ochladzovanie pasívu sú použité dva 120-milimetrové ventilátory FK120 s rýchlosťou do 1850 ot./min. Na rozdiel od „bežných“ variantov, ktorým sme s venovali aj v testoch, sú tieto na chladiči AK620 ZD Zoria špecifické žltým rotorom, aby farebne ladil s vybranou „témou“ (hry Zoria). Z pohľadu efektivity je dôležitejší než farebná schéma tvar rotora a to už viete, že hoci má tento ventilátor nejaké muchy (v podobe agresívnejších tónových špičiek na nižších frekvenciách zvuku), tak patrí k najefektívnejším.

Rozmery chladiča sú 129 × 138 × 160 mm (Š/H/V). Vzdialenosť od stredu pätice CPU smerom k slotom PCI Express 65 mm (vrátane vytŕčajúcich spôn na ventilátory) je 65 mm. Tento parameter uvádzame aj v testoch  základných dosiek a na jeho základe môžeme konštatovať, že kolízia chladiča s grafickou kartou na modernejších modeloch (dosiek) ATX nehrozí. Ide len o to, ako veľká alebo malá bude medzi nimi medzera, od ktorej závisí komfort najmä pri demontáži (grafickej karty) na základných doskách s tradičnými poistkami na slotoch PCIe.

Krajný ventilátor zasahuje nad všetky sloty DIMM a vojdú sa pod neho pamäťové moduly s výškou do 40 mm. V prípade prvého slotu je to +12 mm pre skrátenie štyroch rebier odspodu. Pod ventilátor je možné nainštalovať aj vyššie pamäte, ale to už vyžaduje posunutie ventilátora smerom hore, s čím, samozrejme, súvisí nárast celkovej výšky chladiča a zase eventuálny konflikt s bočnicou počítačovej skrinky.

Za pozornosť stojí aj kombinácia dvoch rôznych typov rebier na vytvorenie štvorcového vzoru na stenách radiátora. Striedanie takýchto zapustených a vyvýšených „štvorcov“, respektíve takáto nepravidelnosť má vplyv aj formovanie akustického profilu a rozbíjanie tónových špičiek, ktoré vznikajú z obtekania vzduchu.

A ešte k základni: Rozmer styčnej plochy je 41,0 ×  39,7 mm, kde dlhšia strana je využiteľná pri obvyklej vertikálnej montáži. Každopádne pri akejkoľvek orientácii bude stopercentný kontakt aj s IHS procesorov platformy Intel LGA 1700. Okrem nej sú podporované aj Intel LGA 1200, 115x a AMD AM5 a AM4.

Spoj heatpipe s medeným blokom vyzerá byť precízny a z konštrukčných detailov stojí za zmienku ešte v obidvoch osiach konvexná plocha základne. To na vyvinutie vyššieho prítlaku uprostred. Na procesoroch Intel s centrovanými čipmi je tak v miestach najväčšími požiadavkami na rýchlosť prestupu tepla zabezpečený lepší kontakt.

   

Kľúčové vlastnosti sú podobné ako u „základného“ chladiča AK620, ktorý už máme otestovaný, takže v prípade variantu Zero Dark Zoria skončíme u náhĺadu. Hoci áno, nejaké malé rozdiely vplyvom rôznej povrchovej úpravy rebier či iného materiálového zloženia ventilátorov merateľné byť môžu. Tak či onak by sme pravdepodobne dospeli k rovnakým záverom.

Na adresu povrchu s kresbami je vhodné ešte dodať, že tlač je nadštandardne odolná a pri čistení ju nepoškodíte ani isopropylalkoholom.

Chladič DeepCool AK620 Zero Dark Zoria má odporúčanú cenu výrobcom 80 eur/cca 1980 Kč a je už dostupný v obchodoch, napríklad na Amazone. Okrem fanúšikov hry Zoria snáď môže osloviť aj všetkých, ktorým sa iné chladič zdajú byť príliš fádne.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *