Herný chladič? DeepCool AK620 Zero Dark Zoria v detailoch

Náhľad DeepCool AK620 Zero Dark Zoria

DeepCool upravil svoj osvedčený chladič AK620 Zero Dark v súlade s motívmi hry Zoria: Age of Shattering. Legitímne tak možno hovoriť o hernom chladiči, pokiaľ sa toto označenie vzťahuje na vizuálne vyhotovenie. To predstavuje doslova umelecké dielo, pričom jedným z cieľov bolo, aby sa po toto zásahu nijako nezhoršil chladiaci výkon. Ten mal zostať špičkový, teda na úrovni pôvodného návrhu.

S procesorovým chladičom DeepCool AK620 ste sa v našich testoch už stretli. V jeho variante Zero Dark (AK620 Zero Dark) neskôr pribudol čierny povlak na rebrá a heatpipe a teraz najnovšie pri AK620 Zero Dark Zoria aj prvky symbolizujúce RPG hru Zoria: Age of Shattering.

Konštrukčne sa jedná o mohutný dvojvežový chladič s celkovou hmotnosťou 1185 gramov (824 je to bez ventilátorov, iba pasív). Veže sú spojené sieťou šiestich heatpipe s priemerom 6 mm, ktoré hliníkovým rebrám predávajú teplo. A pokiaľ možno, tak čo najrovnomernejšie, aby bola chladiaca efektivita čo najvyššia. Vzhľadom na popredné umiestnenia medzi dvojvežovými chladičmi v našej výsledkovej databáze, sa to i darí. V testoch normalizovaných podľa hlučnosti je chladič AK620 pri stredných otáčkach približne na úrovni Noctua NH-D15.

Na ochladzovanie pasívu sú použité dva 120-milimetrové ventilátory FK120 s rýchlosťou do 1850 ot./min. Na rozdiel od „bežných“ variantov, ktorým sme s venovali aj v testoch, sú tieto na chladiči AK620 ZD Zoria špecifické žltým rotorom, aby farebne ladil s vybranou „témou“ (hry Zoria). Z pohľadu efektivity je dôležitejší než farebná schéma tvar rotora a to už viete, že hoci má tento ventilátor nejaké muchy (v podobe agresívnejších tónových špičiek na nižších frekvenciách zvuku), tak patrí k najefektívnejším.

Rozmery chladiča sú 129 × 138 × 160 mm (Š/H/V). Vzdialenosť od stredu pätice CPU smerom k slotom PCI Express 65 mm (vrátane vytŕčajúcich spôn na ventilátory) je 65 mm. Tento parameter uvádzame aj v testoch  základných dosiek a na jeho základe môžeme konštatovať, že kolízia chladiča s grafickou kartou na modernejších modeloch (dosiek) ATX nehrozí. Ide len o to, ako veľká alebo malá bude medzi nimi medzera, od ktorej závisí komfort najmä pri demontáži (grafickej karty) na základných doskách s tradičnými poistkami na slotoch PCIe.

Krajný ventilátor zasahuje nad všetky sloty DIMM a vojdú sa pod neho pamäťové moduly s výškou do 40 mm. V prípade prvého slotu je to +12 mm pre skrátenie štyroch rebier odspodu. Pod ventilátor je možné nainštalovať aj vyššie pamäte, ale to už vyžaduje posunutie ventilátora smerom hore, s čím, samozrejme, súvisí nárast celkovej výšky chladiča a zase eventuálny konflikt s bočnicou počítačovej skrinky.

Za pozornosť stojí aj kombinácia dvoch rôznych typov rebier na vytvorenie štvorcového vzoru na stenách radiátora. Striedanie takýchto zapustených a vyvýšených „štvorcov“, respektíve takáto nepravidelnosť má vplyv aj formovanie akustického profilu a rozbíjanie tónových špičiek, ktoré vznikajú z obtekania vzduchu.

A ešte k základni: Rozmer styčnej plochy je 41,0 ×  39,7 mm, kde dlhšia strana je využiteľná pri obvyklej vertikálnej montáži. Každopádne pri akejkoľvek orientácii bude stopercentný kontakt aj s IHS procesorov platformy Intel LGA 1700. Okrem nej sú podporované aj Intel LGA 1200, 115x a AMD AM5 a AM4.

Spoj heatpipe s medeným blokom vyzerá byť precízny a z konštrukčných detailov stojí za zmienku ešte v obidvoch osiach konvexná plocha základne. To na vyvinutie vyššieho prítlaku uprostred. Na procesoroch Intel s centrovanými čipmi je tak v miestach najväčšími požiadavkami na rýchlosť prestupu tepla zabezpečený lepší kontakt.

   

Kľúčové vlastnosti sú podobné ako u „základného“ chladiča AK620, ktorý už máme otestovaný, takže v prípade variantu Zero Dark Zoria skončíme u náhĺadu. Hoci áno, nejaké malé rozdiely vplyvom rôznej povrchovej úpravy rebier či iného materiálového zloženia ventilátorov merateľné byť môžu. Tak či onak by sme pravdepodobne dospeli k rovnakým záverom.

Na adresu povrchu s kresbami je vhodné ešte dodať, že tlač je nadštandardne odolná a pri čistení ju nepoškodíte ani isopropylalkoholom.

Chladič DeepCool AK620 Zero Dark Zoria má odporúčanú cenu výrobcom 80 eur/cca 1980 Kč a je už dostupný v obchodoch, napríklad na Amazone. Okrem fanúšikov hry Zoria snáď môže osloviť aj všetkých, ktorým sa iné chladič zdajú byť príliš fádne.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

  •  
  •  
  •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem

Za dobu, co zde testuji chladiče, mi prošlo rukama hned několik vodníků od společnosti DeepCool. Dnes k nim přidám Mystique 360 což je nový prémiový vodník, který se pyšní velkým TFT displejem na chladicím bloku a vylepšenými ventilátory, které by měly nabízet vysoký statický tlak. Cenou je tento chladič na poměry své třídy také zajímavý, takže už zbývá jen zjistit, jak si povede proti rozpálenému procesoru v testovací sestavě. Celý článok „DeepCool Mystique 360 – Jeden displej vládne všem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *