Alternativa k RTX Video Super Resolution: FSR pro YouTube a VLC

FidelityFX Super Resolution se také bude dát použít pro webové video a přehrávání lokálních médií

Loni Nvidia přišla s technologií RTX Video Super Resolution, což byl upscaling a postprocessing videa ve webových prohlížečích a později také v přehrávači lokálních videosouborů VLC Media Player. Vypadá to, že něco podobného bude možné používat také s grafikami AMD, ale zatímco u Nvidie jde o ekvivalent DLSS 1.0 použitý na videoobsah, v případě Radeonů bude asi upscaling založený na FSR 1.0, takže by mohl být zase univerzálně použitelný.

AMD na CES 2024 oznámilo, že upscalovací technologie FidelityFX Super Resolution (FSR) také bude zpřístupněná pro lokální přehrávání a pro webové videoslužby, jako je YouTube. Tato funkce je zatím ještě v přípravě, AMD ji prozatím jen přislíbilo během CES 2024, kde na akci nazvané Advancing AI PCs oznámilo nové APU procesory Ryzen 8000G s akcelerátorem XDNA, nějaká nová CPU a APU pro socket AM4 a Radeon RX 7600 XT.

Oznámení upscalingu videoobsahu pomocí FSR mezi různými prezentacemi AI a zmíněnými novinkami nedostalo prostor přímo v online videowebcastu, který můžete vidět na YouTube. Podle novinářů o této novince AMD mluvilo v brífinku přímo pro média. Oficiálně by toto snad mohlo přijít s aktualizací ovladačů Radeon, která vyjde k příležitosti vydání recenzí Radeonu RX 7600 XT (ten se začne prodávat 24. 1.). V ten samý den má vyjít ovladač se začleněnou podporou funkcí HYPR-RX a AFMF, takže podpora škálování FSR ve videu se asi sveze s touto větší aktualizací. Stejný ovladač má údajně také obsahovat vylepšení v enkódování videa na grafikách generace Radeon RX 7000.

Jako FSR 1.0?

Zatím toho tedy k videoupscalingu moc nevíme. Zdá se, že možnosti budou podobné jako u Nvidie. Upscaling bude možné zapnout mimo jiné pro videa ve webových prohlížečích (pravděpodobně v Chrome a Edge, uvidíme, jak to bude s Firefoxem).

Vedle toho ale AMD stejně jako Nvidia zpřístupní svůj upscaling také v přehrávači videa VLC Media Player. FSR by se mělo objevit ve zvláštním buildu tohoto přehrávače někdy v budoucnu (později by ale zřejmě mělo dojít k integraci do upstreamu a všech budoucích verzí).

Zapnutí RTX Video Super Resolution v Nvidia Control Panelu a nastavení kvality (zdroj: Nvidia)

Vzhledem k tomu, že FSR je open-source technologie, kód je otevřený a nepoužívá žádné proprietární funkce grafik Radeon, měl by upscaling přes FSR fungovat i na konkurenčních grafikách od Intelu. A také na kartách Nvidia, pokud by z nějakého důvodu uživatel nechtěl RTX Video Super Resolution, nebo měl starší grafiku GeForce, která ho nepodporuje.

Nvidia nepoužívá pro video temporální filtrování a rekonstrukci, a jde tedy jen o ekvivalent čistě spatiálního filtru DLSS 1.0 (jenž pracuje najednou jen s pixely jednoho snímku, bez analýzy pohybových vektorů). Stejné to, zdá se, bude u AMD, takže upscaling videa bude zřejmě aplikovat filtr odpovídající FSR 1.0, tedy optimalizovaný typ algoritmu Lanczos s úpravami pro potlačení artefaktů, jako je ringing, a s možností umělého doostření obrazu. FSR 1.0 není tak kvalitní jako FSR 2.x s temporální rekonstrukcí.

Asi lze čekat, že pro přehrávání lokálního videa FSR 1.0 nebude poskytovat takovou kvalitu, jakou můžete mít s kvalitnějšími režimy MadVR, takže FSR bude asi řešení pro ty, kdo moc nechtějí laborovat v nastaveních a preferují přehrávač VLC.

Zdroje: TechSpot, AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *