Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White

Arctic P12 Max White

Arctic vydal nové, biele vyhotovenie ventilátora P12 Max. Nejedná sa však iba o voľbu medzi svetlou (P12 Max White) a tmavou (P12 Max Black), ale takisto medzi fluidnými a guľôčkovými ložiskami. V každom prípade ide znovu o 120 mm ventilátor, ktorý bude svojou výkonnostnou charakteristikou v porovnávacích testoch dobývať popredné priečky rebríčkov. Má na to všetky predpoklady.

K čiernemu ventilátoru P12 Max sa pridal biely. Ten je takisto 120-milimetrového formátu a postavený je aj na rovnakej geometrii rotora s piatimi lopatkami, ktoré majú výrazne zakrivené nábežné hrany. A hoci je tu menej lopatiek, tak na jednu pripadá nadštandardné veľká plocha, takže medzery medzi lopatkami sú také, aby ventilátor dosahoval stále vysoký statický tlak a bol tým pádom efektívny aj na reštriktívnejších prekážkach.

Vzhľadom na porovnateľný prierez (rotora i rozbočovača) a geometriu (vrátane obruče potláčajúcej vibrácie na špičkách lopatiek) s modelom P12 ARGB tu možno očakávať podobné výsledky, hoci pre použitie iného materiálu na výrobu rotora sa bude hlučnosť P12 White na niektorých frekvenciách viac či menej odlišovať. To aj vplyvom použitia iného, výkonnejšieho motora. Pri P12 White treba zdôrazniť, že maximálna rýchlosť má končiť až na 3300 ot./min. S nimi sa bude celkom určite jednať o ventilátor s jedným s najvyšších prietokov, aké pri „počítačových“ modeloch nájdete. Arctic uvádza 137,69 m³/h a tak nejako to bude i naozaj.

Inzerovaný statický tlak je 4,35 mm H2O . Jeho hodnoty s ohľadom na konštrukciu ventilátora pri nadštandardne vysokej rýchlosti dávajú zmysel. Výkonnostné parametre sú uvádzané rovnaké ako u čierneho variantu P12 Max.

Jedna zmena oproti nemu tu však je, a to síce na mieste ložísk. Namiesto dvojitých guľôčkových (P12 Max Black) sú tu (v P12 Max White) fluidné. Je to teda situácia ako medzi variantmi s označením CO (guľôčkové ložiská) a bez neho (FDB), akurát tu sa, pokiaľ ide o ložiská, riadite podľa farebného vyhotovenia. Ktorý typ ložísk je tichší sa dozviete neskôr, keď príde na tieto ventilátory rad, aj z našich testov.

Odporúčaná cena za jeden ventilátor Arctic P12 Max je 14,49 eur/cca 359 Kč, ale reálne sa v obchodoch predáva aj lacnejšie. Na Amazone či Ebay za približne 12 eur. Ventilátory sú už skladom, dostupné.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

 •  
 •  
 •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *