Procesorové chladiče Deepcool AK sú už aj v čiernych variantoch

Deepcool Zero Dark

Najnovší rad vežovitých chladičov Deepcool (AK) odštartoval takto pre rokom dvojvežový chladič AK620, na ktorý neskôr postupne nadviazali menšie modely AK400AK500. Tých chladičov „AK“ sa už zišlo viac a pre tých používateľov, ktorým sa sivé rebrá prilíš nepoznávajú, má Deepcool alternatívu. Chladiče s prívlastkom Zero Dark budú čoskoro dostupné aj vo vyhotovení s čiernym povlakom.

Chladiče Deepcool AK sme vám postupne tak, ako vychádzali, predstavovali v rámci spravodajských článkov. Pri príležitosti doplnenia variantov „Zero Dark“, teda s čiernymi rebrami, do väčších podrobností zachádzať nebudeme a komu by chýbal nejaký z detailov, zrejme ho nájde v starších článkoch k AK620 či AK400. Zo všetkých chladičov Deepcool AK, sa vyhotovenie Zero Dark zatiaľ netýka iba posledného AK500.

Deepcool AK620 Zero Dark je jeden z najvýkonnejších chladičov. Nielen v rámci Deepcoolu, ale celkovo v rámci chladičov CPU. Uvádzané TDP má 260 W. Tento chladič pozostáva z dvoch mohutných veží a dvoch 120-milimetrových ventilátorov FK120 s rýchlostným rozsahom 500–1850 ot./min. Ložiská sú použité fluidné (FDB). Celková hmotnosť (pasív + ventilátory) je takmer 1,5 kg (podľa špecifikácií 1456 g).

Pre úspornejšie procesory s nižšou spotrebou môže byť zaujímavé chladiče AK400 Zero Dark a AK400 Zero Dark Plus. Rozdiel medzi nimi je v počte ventilátorov. Variant s „Plus“ v označení má dva (takisto FK120), inak je konštrukcia rovnaká. Rebrá sú už nastohované „iba“ v rámci jednej veže, vďaka čomu sú tieto chladiče užšie a nekolidujú s pamäťovými modulmi vedľa pätice. To ani v prípade dvojventilátorového variantu (AK400 Zero Dark Plus). Ten je síce širší, ale do priestoru rastie zadná časť, odstup slotov DIMM od predného ventilátora je taký istý.

Dobrú kompatibilitu majú chladiče AK400 Zero Dark (Plus). So 155 mm patria totiž medzi nižšie a v kontexte so systémami Mini-ITX Deepcool upozorňuje aj na možnosť ďalšieho Zníženia. To demontážou vrchného krytu, bez ktorého je výška chladičov 153 mm.

   

Tepelný výkon AK400 Zero Dark Plus je uvádzaný 220 W. Variant s jedným ventilátorom bude o trochu slabší, ale nie výrazne (TDP bude nižšie azda tak o 10 W).

Ohliadnuc od rozdielneho počtu použitých heatpipe (AK400 majú štyri, AK620 šesť) sú naprieč chladičmi AK400 a AK620 použité odlišné typy základní. Zatiaľ čo AK620 má plný, jemne konvexný blok, ku ktorému sú heatpipe spájkované, tak AK400 sú „DTH“. To znamená s priamym dotykom zbrúsených hearpipe. Všimnite si, že dve – prostredné – sú natlačené na seba krajné sú trochu ďalej, s nejakým odstupom. To by mohlo byť výhodne najmä pre procesory AMD Ryzen, ktoré majú čiplety s jadrami tiež viac po stranách PCB.

   

Všetky chladiče používajú masívny montážny systém s kovovým backplate. Podporované platformy okrem AMD AM5 a Intel LGA 1700 sú aj AMD AM4 a Intel LGA 1200/155x.

Odporúčaná cena najvýkonnejšieho chladiča Deepcool AK620 Zero Dark je stanovená na 75 eur/1847 Kč, pre AK400 Zero Dark Plus je to 45 eur/1105 Kč a AK400 Zero Dark zase 40 eur/982 Kč. Deepcool dáva na chladiče trojročnú záruku a v obchodoch majú byť dostupné od novembra 2022.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu. Celý článok „Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem“ »

 •  
 •  
 •  

Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR

Ak v pomerne presýtenej ponuke procesorových chladičov niečo chýba, tak je to poriadne výkonný model typu top-flow. S jedným takým teraz prichádza Čínska firma Jiushark. Hoci nejde úplne originálnu konštrukciu (historicky tu už podobný chladič bol), tak momentálne pôsobí pomerne unikátnym dojmom. Alternatívu s porovnateľným TDP k chladiču JF13K-Diamond v jeho cenovej relácii budete hľadať márne. Celý článok „Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR“ »

 •  
 •  
 •  

Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu). Celý článok „Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *