Zalman oživuje chladiče CNPS10X Performa modelmi ST a Black

Rozšírenie série viac než po dekáde: Nové chladiče Zalman so starým názvom

S chladičmi Zalman CNPS10X Performa sme sa už historicky stretli. Pred desiatimi rokmi patrili medzi najefektívnejšie možnosti s jednou vežou. Postupne sa však prestali vyrábať a prišli aj o kompatibilitu s novšími päticami. Teraz na tieto chladiče nadväzujú rovnomenné modely s prívlastkami ST a Black. A tie sa rozhodne nelíšia iba kozmeticky, ide o v mnohých smeroch odlišné konštrukcie, ktoré majú posúvať kedysi latku.

Svojho času chladiče, ktoré porážali Noctuu NH-U12P a nemali zase tak ďaleko ani od NH-D14. Zalman CNPS10X Performa by z pohľadu chladiacej účinnosti súčasným procesorom vyhovovali aj dnes, ale okrem toho, že ich už nekúpite, tak nepodporujú hlavne AMD AM4 a ani Intel LGA 2011(-v3) či LGA 2066. Na LGA 1200 by ste ich zrejme osadili (cez príslušenstvo k LGA 1156), hoci oficiálnu podporu táto platforma tiež nemá a nemuseli by byť dosahovaný optimálny prítlak na procesor. Pokiaľ ale niekomu tieto chladiče ležia v šuplíku, môže vyskúšať. Pre všetkých ostatných Zalman predstavil nové chladiče CNPS10X Performa ST a Black, ktoré by mohli pokojne niesť aj unikátne označenie. Nejaká podobnosť s pôvodnými chladičmi CNPS10X Performa tu je, ale nájdete na nich viac než päť rozdielov.

Prvý z nových chladičov CNPS10X Performa Zalman predstavil variant Black a potom, krátko po tom aj variant ST. Tieto chladiče sú konštrukčne totožné, radiel je iba v povrchovej úprave. Zatiaľ čo v jednom prípade je povrch hliníkových rebier a medených heatpipe „surový“, tak v druhom prípade je elektoforéznou metódou aplikovaný čierny povlak.

Úplne iný než na pôvodných chladičoch je ventilátor. Listy sú užšie, ale dlhé a s výrazným prehnutím. Tlačená plocha je tak pomerne veľká. Tieto ventilátory majú navyše konce lopatiek zapustené do kruhového rámčeka, ktorý je súčasťou rotora. Takéto spájanie sa stalo v ostanom čase celkom populárne. Zalman na ilustrácii ukazuje prečo. Podľa simulácie pri konvenčných ventilátoroch, ktoré nemajú konce lopatiek ohraničené prstencovým rámčekom, uniká časť vzduchu do strán, čím sa efektivita chladenia znižuje. Asi to nebude úplne v takej miere, ako to Zalman znázorňuje, ale  práve použitie kruhového rámčeka má byť v tomto smere prospešné.

Použitý ventilátor je tu navyše väčší, než býva pri štandardne vysokých vežiach (v tomto prípade 155 mm) obvyklé. Má trochu atypických 135 mm a vďaka nim lopatky výraznejšie podliezajú spodné rebro. Dosiahnutím vyššieho prietoku vzduchu v týchto partiách má byť podporené aj chladenie VRM. Vzdialenosť spodnej hrany ventilátorového rámčeka od PCB základnej dosky je pri správnej inštalácii 30 mm.

Rozsah pracovných rýchlostí ventilátora je 700–1500 ot./min, ktorým má zodpovedať prietok 127,7 m3/h a pri statickom tlaku 1,35 mm H2O.

   

Medzi dôležité body patria aj vylepšené ložiská, tzv. EBR. Tie sú síce na báze klzných, ale s puzdrom, ktoré má byť odolnejšie pred vniknutím prachu. Práve ten býva jeden z dôvodov, prečo sa vnútri ložiska zvyšuje trenie a znižuje jeho životnosť. Ale úplne zázraky sa od toho očakávať asi nedajú. Stredná doba medzi poruchami je stanovená na 50 000 hodín, čo je len o trochu viac, než sa pri ventilátoroch s klznými ložiskami bežne uvádza.

Vzduchové škáry motorčeka sú zúžené a prekryté tak, aby sa dovnútra dostalo čo najmenej prachu. Zamedziť jeho vniku do maziva má aj pridanie izolačných prepážok zvrchu okolo osky

Prejdime ale od ventilátora k pasívnej časti. Tá v porovnaní s niekdajším predchodcom málinko narástla na výšku (o 3 mm) a o 17,4 % je hlásená aj väčšia plocha rebrovania (9271 cm2). Chladič je i ťažší, hmotnosť spolu s ventilátorom je 860 g. Spôsob odvozu i rozvozu tepla je ale iný. Namiesto plnej základne je tu použitý typ DTH (teda s priamym dotykom trubíc) a radiátorom prechádzajú už iba štyri heatpipe (pôvodný CNPS10X Performa mal o jednu viac). To ale ešte nemusí znamenať nižší chladiaci výkon. Je možné, že i tieto štyri využívajú dostupnú plochu rebrovania efektívnejšie, a to je pre konečný chladiaci výkon dôležité. Ten je, mimochodom, stanovený na 180 W.

Chladič CNPS10X Performa ST a Black majú už i vytočný pasív tak, aby sa ventilátor vyhol priestoru nad pamäťami. Zalman pritom upresňuje, že prvého slotu sa to týka vtedy, keď pamäťový modul, respektíve jeho pasív nepresahuje hrúbku 8,7 mm. Podporované sú inak všetky súčasné pätice (AMD AM4, Intel LGA 115x, 1200, 2066) s výnimkou AMD TR(X)4. Chladič ale nenainštalujete na AM3(+) a staršie pätice AMD a ani na Intel LGA 1366 či 775. S LGA 2011(-v3) si ale ešte kompatibilitu drží.

Variant ST sa už dostal do ponuky niektorých obchodov, ale zatiaľ nie je skladom. Predávať sa bude zrejme za cenu okolo 35 eur. Prirážku za variant Black môžeme v túto chvíľu zatiaľ len odhadovať. Snáď bude len symbolická, tak do 5 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *