Procesory Intel Alder Lake pro desktop prý vyjdou v listopadu

Alder Lake pro desktop v listopadu/novembri?

Vypadá to, že procesory Rocket Lake na desktopové platformě moc dlouho nepobudou. Podle posledních informací by už po necelých osmi měsících mohly dostat následníka: konečně 10nm procesory Alder Lake s novou architekturou (ale také otazníky kolem big.LITTLE koncepce). S těmito novými CPU má vyjít i socket LGA 1700. Prý to bude už v listopadu, což by znamenalo, že platforma LGA 1200 vydrží jen 18 měsíců.

Minulý týden unikly informace o ES procesoru Alder Lake pro desktop na taktu až 4,6 GHz (označeném Core-1800). Tyto 10nm procesory přinesou poprvé do desktopu a mainstreamových notebooků na platformě Intel/x86 koncepci big.LITTLE a také tu nejmodernější konektivitu (DDR5, PCI Express 5.0). Rovněž se do desktopu konečně dostane 10nm proces. A vypadá to, že by tato CPU mohla být na trhu už za půl roku, podle aktuálních zpřesněných údajů o tom, kdy je Intel hodlá vydat.

Doposud bylo v podstatě přímo Intelem sděleno, že procesory Alder Lake mají vyjít ještě letos – což je samo o sobě poměrně dobrá zpráva. Ale bližší údaj chyběl, takže se dalo spekulovat třeba už o letních měsících, což býval pro Intel termín vydávání procesorů pro notebooky, který platil i pro Ice Lake a Tiger Lake, nebo naopak až o úplném konci roku.

Alder Lake pro desktop vyjde 8 měsíců po Rocket Lake

Web WCCFtech nyní tvrdí, že zjistil od svých zdrojů přesnější určení, podle kterého bude vydání spíše o něco později, v Q4 2021. Přesněji to má být v listopadu (pro mezinárodní čtenáře: november). Intel prý právě tento měsíc nyní uvádí partnerům jako termín, kdy se Alder Lake dostane na trh.

Listopad je podle WCCFtechu přesněji termín vydání pro Alder Lake-S, neboli desktopovou verzi pro nový socket LGA 1700. Znamenalo to, že nynější desktopové procesory Rocket Lake budou na trhu ani ne osm měsíců, než budou nahrazeny a celá platforma LGA 1200 jen 18 měsíců, protože vyšla až v květnu roku 2020 s procesory Comet Lake.

Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

Dobu vydání notebookových CPU této rodiny zmíněný web nesdělil. Protože ale v poslední době Intel míval vydání mobilních procesorů (řada U) vždy dříve, je pořád možné, že tyto verze by opět mohly vyjít třeba už v srpnu nebo září, zatímco výkonnější modely pro desktop na podzim. Na druhou stranu ale mezitím Intel potvrdil, že vydá také také refresh procesorů Tiger Lake, což k brzkému vypuštění Alder Lake moc nesedí. To by tedy mohla být indicie pro to, že také notebookové Alder Lake vyjde o něco později, třeba také v listopadu. Zde ale zatím budeme muset počkat na nějaké přesnější informace.

Ona první vlna, pokud by vyšla už v létě, by mohly být úsporné big.LITTLE procesory s dvěma velkými a osmi malými jádry, možná ale také budou výkonnější verze s 6+8 jádry (jaké konfigurace notebookových Alder Lake Intel chystá, jsme popisovali zde).

LGA 1700

S vydáním desktopového Alder Lake-S by logicky ve stejné době měly vyjít také desky této platformy podporující PCI Express 5.0 a paměti DDR5. Nicméně podle dosavadních zpráv mají samotné procesory Alder Lake pro desktop podporovat také paměti DDR4. Měly by proto být na výběr i levnější desky a další modely počítající s poptávkou uživatelů, kteří mají nakoupeny paměti předchozí generace a chtějí je využít, a do těchto desek půjde osadit paměti DDR4.

Schéma desktopovové platformy Intel Alder Lake-S s čipsetem řady 600 (Zdroj: VideoCardz)

Více: Uniklo info k Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, platforma a výkon

Intel v uniklých slajdech (které asi neměly být veřejné) slibuje, že Alder Lake zvýší výkon v jednom vlákně až o 20 % a mnohovláknový výkon až na dvojnásobek oproti předchozím CPU, ale není jasné, s čím toto srovnání probíhalo. Navýšení mnohovláknového výkonu bude realizováno ne vyšším počtem standardních jader, ale přidáním osmi malých jader Atom, takže v desktopu bude nejvyšší konfigurace 16jádro s 24 vlákny – složené z osmi velkých jader s 16 vlákny a osmi malých jader, které nemají HT, a tedy přidají už jen osm vláken. Půjde tedy procesory, které půjdou dost odlišnou cestou proti dosavadním zvyklostem a mohly by být hodně zajímavé.

Slajd Intelu k 10nm procesorům Alder Lake (Zdroj: VideoCardz)

Bude třeba nový chladič

V desktopu se nicméně ještě objeví jedna komplikace. Nový socket LGA 1700 je obdélníkový a fyzicky větší, zatímco dnes procesory Intelu pro mainstreamovou platformu měří 37,5 × 37,5 mm, Alder Lake bude mít rozměr 37,5 × 45,0 mm. Není to velký nárůst plochy, ale Intel přesto změnil i montážní otvory, jejichž rozteč bude 78 mm místo dosavadních 75 mm. Toto bohužel znamená, že současné chladiče nebudou s desktopovými procesory Alder Lake kompatibilní.

Budete si muset buď pořídit nový, nebo alespoň konverzní sadu, která kompatibilitu s LGA 1700 zajistí (její součástí bude muset být i nový backplate), pokud k vašemu chladiči bude vyráběná. Některé značky jako Noctua tyto adaptéry budou dokonce nabízet zadarmo.

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikly detaily procesorů Intel Raptor Lake. 24 jader v LGA 1700

Poslední dny byly naše hardwarové zprávy samé AMD – firma toho hodně odhalila na Computexu a k tomu se objevovalo hodně úniků. Naštěstí teď máme i něco výživného z modrého soudku, objevily se totiž nové informace k připravovaným procesorům Intel Alder Lake pro platformu LGA 1700, ale zejména k jejich následníkovi Raptor Lake, o kterém toho dosud bylo známo minimum a toto je asi první větší projasnění ohledně jeho podoby. Celý článok „Unikly detaily procesorů Intel Raptor Lake. 24 jader v LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Snímek čipletu z procesoru Intel Sapphire Rapids: má 60 jader

Před nedávnem leaker s přezdívkou Yuuki_AnS ukázal, jak vypadá vzorek serverového Intelu Xeonu Sapphire Rapids s čiplety propojenými technologií Foveros. Byl dokonce ukázán i sejmutý křemík CPU čipletu. Teď už ale máme ze stejného zdroje i o hodně čistější „die shot“, který přináší zdá se finální poznání o tom, kolik budou tyto procesory vlastně mít jader (a potažmo, jak moc se má AMD bát). Je jich totiž víc, než dosavadní informace říkaly. Celý článok „Snímek čipletu z procesoru Intel Sapphire Rapids: má 60 jader“ »

 •  
 •  
 •  

Intel na Computexu 2021: 5GHz refresh Tiger Lake-U, 5G modem…

Keynote Intelu na veletrhu Computex 2021 přinesla odhalení refreshe procesorů Tiger Lake, který zvyšuje výkon grafiky a jednojádrový boost na 5,0 GHz, poprvé v této kategorii i s TBM 3.0. A také prvního 5G modemu pro PC, který jako partner vyvinul MediaTek. Intel také ukázal NUC s 10nm procesory podporující desktopové samostatné grafiky plné délky a první demo procesorů Alder Lake pro notebooky, jejichž vzorky už se začaly dodávat. Celý článok „Intel na Computexu 2021: 5GHz refresh Tiger Lake-U, 5G modem…“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *