Gigabyte má nové mini počítače Brix s procesormi Jasper Lake

Intel Jasper Lake už i v Brixoch Gigabyte

Superúsporné procesory Intel Jasper Lake vyšli začiatkom roka a pomaly sa predierajú do viac a viac zariadení. Medzi ne patria už aj modernizované Brixy Gigabytu. Tieto malé počítače sú dostupné v troch konfiguráciách. Dve sú výkonnejšie a kruh uzatvára jedna pasívne chladená. Všetky majú oproti predošlej generácii spoločný výrazný nárast IPC, ktorý architektúra Tremont prináša.

Minimalistické počítače Gigabyte Brix majú podobný formát ako alternatívne NUCy Intelu. Jedná sa teda o malú škatuľku s objemom zodpovedajúcim zaváraninovému poháru. Najnovšie Brixy, ktoré Gigbyte aktuálne vydal, majú rozmery 46,8 × 112,6 × 119,4 mm a hlavne sú postavené už na 10 nm procesoroch Intel Jasper Lake. Tie majú oproti doterajším Gemini Lakom výrazný vyšší výkon na takt.

Ponuku Brixox Gigabyte rozšírili tri nové konfigurácie, ktoré sa odlišujú použitými procesormi. Najvýkonnejšia konfigurácia má označenie GB-BMPD-6005 a používa procesor Pentium N6005. Len o trochu slabší je GB-BMCE-5105 s Pentiom N5105. To je takisto 4-jadrové (a 4-vláknové) a dosahuje len nižšej frekvencie boostu (2,9 GHz namiesto 3,3 GHz pri N6005). Nižšia bude tak i maximálna spotreba, hoci TDP majú obidva procesory rovnaké (10 W). Tieto konfigurácie sú aktívne chladené ventilátorom, ale pre prípad potreby pasívneho chodu je tu ešte jedna, tretia možnosť – GB-BMCE-4500C. Táto konfigurácia má už síce iba 2-jadrový procesor s dvoma vláknami, ale TDP má už iba 6 W. To znamená, že dostatočne nízke na to, aby sa mohol v takto malej  vynechať ventilátor.

Brix s pasívnym chladením je vhodný i znečisteného priemyselného či obchodného prostredia. Gigabyte vidí použitie týchto počítačoch na recepciách, v bankomatoch, pre bezpečnostné systémy, IOT, na vertikálnych trhoch (školy, nemocnice, knižnice atp.), pre digitálny podpis, ale i ako HTPC.

Tieto Brixy sa dodávajú bez SSD a pamäte, ktoré si používateľ vyberá na základe svojich špecifických potrieb. Sloty SO-DIMM je na doske jeden pre pamäť typu DDR4 s oficiálnou rýchlostnou podporou 2933 MHz. Pre úložisko je potom k dispozícii štandardný konektor SATA a 2,5 “ šachta a nechýba ani slot M.2. ten je hybridný, takže podporuje SSD SATA aj PCI Express, ale pre PCIe podporuje iba dve linky.

Výbava externých konektorov zahŕňa štyri USB 3.2 gen. 1, z toho jedno je typu C (ostatné sú typu A). Videovýstupy sú dva, HDMI 2.0b dopĺňa mini DisplayPort 1.2a. Oba zvládnu 4096 × 2160 px pri 60 Hz. Pevná sieť je gigabitová (Realtek 8111HS), s jedným konektorom RJ-45 a súčasťou základnej dosky je aj modul WiFi (802.11ac) s Bluetooth 4.2. Audio jacky sú separátne, zvlášť na slúchadlá a zvlášť na mikrofón.

Nové malé počítače podporujú aj montáž VESA (75 × 75 mm a 100 × 100 mm), takže je ich možné pohodlne nainštalovať aj na zadnú stenu monitora. Najnižší model s pasívnym chladením (GB-BMCE-4500C) má byť dostupný v najbližších týždňoch za koncovú cenu 159 eur. O koľko drahšie budú varianty s výkonnejšími procesormi zatiaľ nevieme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4: Doska s X870 parametrami

Čakáte netrpezlivo na nové základné dosky s čipsetom AMD X870(E)? Nemusia byť v ničom zásadnom „lepšie“ ako Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4. Výbava tejto základnej dosky zodpovedá tomu, čo možno očakávať u modelov s čipsetmi série „800“. Tie vyjdú už čoskoro, ale podporu USB4, čo je kľúčová novinka, má už ale aj teraz dostupná doska Gigabyte. Praktických rozdielov tak nemusí byť mnoho. Celý článok „Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4: Doska s X870 parametrami“ »

  •  
  •  
  •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *