Intel Tiger Lake odhaleno. Proces 10nm SuperFin teď dá až 5 GHz

PCIe 4.0, větší cache, AV1... Novinky v architektuře, funkcích a výbavě procesorů Tiger Lake

Intel příští měsíc vydá nové 10nm procesory Tiger Lake. Ty jsou docela očekávané, jelikož první 10nm generace Ice Lake se zas tak nepovedla a od těchto následujících Core 11. generace se čekal reparát. A vypadá to, že Tiger Lake s novou architekturou CPU i novým GPU opravdu bude hodně zajímavý. Překvapivě je ale jeho tajnou zbraní právě 10nm proces. Intel totiž zdá se vyřešil jeho problémy, čímž dosáhne velmi vysokého výkonu.

Architektura Willow Cove

Zdá se, že právě frekvence zvýšená z 3,9 až 4,1 GHz na 4,7–4,8 GHz bude hlavní ingrediencí dobrého výkonu Tiger Lake. Architektura CPU je totiž změněná proti architektuře Sunny Cove v procesorech Ice Lake, ale IPC nestouplo zdaleka tak dramaticky. K 18% zlepšení v Sunny Cove by mělo Tiger Lake přidávat zlepšení zřejmě o 4–6 %, takže IPC bude dejme tomu o 25 % vyšší než u Skylake. Velmi orientačně by to znamenalo, že jádro Tiger Lake na 4,7 GHz by mělo mít průměrně výkon jako Skylake na taktu 5,875 GHz.

Willow Cove víceméně staví na Sunny Cove – počty výpočetních jednotek ani hloubky out-of-order bufferů zdá se nebyly změněné, není ani známo, že by byly nějak významně aktualizované prefetchery a prediktory větvení. Do těchto částí jádra zřejmě Intel moc nesahal (ovšem asi na ně byly použity ony výkonnější tranzistory, aby se dosáhlo vyššího taktu).

O 50 % větší L3 cache a o 150 % větší L2 cache, neinkluzivní

Hlavní změnou v jádře, která se na zvýšení IPC podílí, je změna v mezipamětech cache. V průmeru má asi relativně malý přínos (pár procent), ale obnáší celkem velká zvýšení kapacity, takže ve vybraných úlohách, kde byla kapacita dosud limitací, by se výkon mohl zlepšit víc.

L1 cache zůstaly stejné, ale L2 cache doznala značného rozšíření. Skylake mělo 256KB L2 cache, Ice Lake to zvýšilo na 512 KB, ale Tiger Lake učinilo další zvýšení rovnou na 1,25 MB, tedy o 150 %. Neznáme latenci, ta možná trochu stoupla proti 12 cyklům u Skylake a 13 u Ice Lake, ale vzrostla asociativita z 8-way na 20-way, úměrně kapacitě.

Architektura Willow Cove

L3 cache pak byla rozšířena také, tentokrát o 50 %. Dosavadní proceosory Intelu s prstencovou sběrnicí (tedy ne Xeony a Skylake-X/Cascade Lake-X) měly L2 cache s kapacitou 2 MB na každé jádro. U Tiger Lake Intel přidal a na každé jádro přísluší 3 MB. Zde nicméně klesla asociativita, místo 16-way je jen 12-way (24-way by už možná bylo buďto zbytečně moc, nebo by to příliš zvyšovalo spotřebu či plochu čipu).

Opět neznáme latenci, ale zřejmě by se mohla zvýšit efektivní propustnost, kterou by L3 cache poskytovala. Intel totiž posílil interní sběrnici, která bloky L3 cache (a k nim příslušná) jádra propojuje s paměťovým řadičem, integrovanou grafikou a tak dále. Sběrnice dokáže duplexně předávat 32 bajtů za cyklus, ale Tiger Lake má paralelně přidanou druhou, takže tento duální ringbus zvládá 2×32 bajtů za cyklus.

Jak L2, tak L3 cache byly až do Ice Lake u Intelu inkluzivní, což znamená, že vždy obsahovaly kopii dat z nižší úrovně. Toto bylo u Tiger Lake opuštěno, takže v L2 už není zrcadlená L1 a v L3 už není obsah L2. Toto by mohlo trošku zvýšit výkon, protože je k dispozici vyšší efektivní kapacita.

Procesor Intel Tiger Lake pro notebooky (ukázka na CES 2020)

LPDDR5

Kromě cache bude určité zrychlení moci poskytnout také rychlejší paměť. DDR4 podporuje Tiger Lake pořád jen na 3200 MHz, ale LPDDR4X na až 4266 MHz efektivně a nově je také podporovaná LPDDR5 (jde o první procesor pro PC který ji umí). Konkrétně LPDDR5-5400, což by mělo dávat propustnost až 86,4 GB/s.

USB4, PCI Express 4.0, Thunderbolt 4, AV1

Zajímavé bude Tiger Lake i v ostatní výbavě. Procesor je první, který bude mít podporu pro Thunderbolt 4 (čtyři 40Gb/s porty) a také USB4. Řadič je integrovaný přímo v CPU.

Současně také Tiger Lake je první procesor Intelu, který dostal řadič PCI Express 4.0. Zatím nevíme, kolik má linek, ale u řady U by to mohlo být osm linek (×4 pro SSD, ×4 pro mobilní GPU). Budoucí Tiger Lake-H by mohlo mít plných ×16 pro GPU. Zatímco předchozí procesory řady U měly řadič PCIe ve svém externím čipsetu, zde je řadič PCIe 4.0 přímo v CPU, což podle Intelu dodá až o 100 ns lepší latenci.

GPU se 768 shadery výkonnější než APU Ryzenů 4000

Tiger Lake má výkonné integrované GPU. To používá novou architekturu Intel Xe LP s přepracovanými výpočetními jednotkami a vyšší frekvencí (podle úniků by mohla dosahovat až na nějakých 1650 MHz). Současně Intel grafice přidělil velkou část čipu – má 96 EU (768 shaderů). Díky tomu Intel uvádí, že bude až 2× rychlejší proti výkonu integrovaného GPU Gen11 v procesorech Ice Lake, což už samo o sobě nebylo špatná GPU.

Tiger Lake by díky tomuto mělo porážet v grafickém výkonu APU Renoir od AMD (Ryzen 4000U/H), a to asi přesvědčivě, pokud ho nějak vyloženě nezradí ovladače. Je zajímavé, že Intel nyní klade prioritu na výkon grafiky, což bývala parketa AMD, zatímco to zase u Renoiru snížilo počet jednotek z 11 CU na 8 CU (512 shaderů) a ač výkon stoupl díky vyšším frekvencím, jako by už GPU nepřikládalo takovou důležitost.

Naopak Renoir vsadil na osm jader CPU, zatímco Tiger Lake zůstává na čtyřech. Mobilní osmijádra AMD by patrně měla celkem výrazně vést v mnohovláknovém výkonu, Tiger Lake zase bude vést v tom jednovláknovém, ale i ve výkonu integrované grafiky.

Kromě samotné 3D části grafiky také Intel u Tiger Lake aktualizoval enkodéry videa, které mají mít až dvojnásobný výkon, případně lepší kvalitu při kompresi do HEVC. Zajímavá novinka je také podpora přehrávání 8K videa a pozor, hardwarový dekodér pro video ve formátu AV1. Tiger Lake je první procesor nebo GPU pro osobní počítače, který tento formát umí hardwarově přehrávat (i když 1080p a možná 4K by podobně jako Renoir asi mělo zvládnout i softwarově).

Tiger Lake bude jinak 8K (7680 × 4320 bodů) podporovat i jako rozlišení na externího monitoru (připojeného přes DisplayPort). GPU zvládá až čtyři výstupy najednou, kromě DP také USB-C, Thunderbolt 4 a HDMI 2.0. Podporuje podobně jako grafika v Ice Lake adaptivní obnovování FreeSync na DisplayPortu a při nižších rozlišeních (1080p) má zvládnout zobrazovat na až 360Hz herních LCD (což pochopitelně neznamená, že bude na takové FPS mít dost grafického výkonu).

Tiger Lake vypdá hodně povedeně

Každopádně je tedy Tiger Lake zajímavý procesor a vypadá to, že se s ním Intel vyhrabal z celkem hluboké krize, kterou mu problémy 10nm procesu způsobily (otázka je, zda to není pozdě a zda zase nestojí před další na 7 nm). Samozřejmě až recenze ukáží, jak dobře bude čip fungovat v reálných noteboocích, ale minimálně by asi měl být hodně solidní. Zatím není jasné, jak moc masově bude na trhu nasazen, protože Intel by mohl dál značnou část poptávky pokrývat 14nm čipy. Nicméně pokud budete mašinu s Tiger Lake chtít, nějaké určitě koupit půjdou a výběr by měl být větší, než u notebooků s Ice Lake, Intel už před časem oznámil, že Tiger Lake získalo více „design winů“.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. iGPU nemá, byť jen demonstrační, podporu DXR a ani nevíme, jak je to u něj s podporou DirectX obecněji (?) Jsem k té prezentaci spíše odměřený, skeptický. O výrazně lepší dostupnosti pochybuji, ta korporátština v závěru zapáchá.

    1. Podpora DirectX 12 by měla být kompletní, plus to má podporu variable rate shading. DirectX Ultimate (tj. včetně ray tracingu) to ještě neumí, ale příští rok to Intel přidá taky, v architektuřa Xe HPG. Ta ale nemusí být v integrovaných GPU.

      1. Přesvědčivá ta podpora (jako celá prezentace) příliš není, přinejmenším pro mě. A to jsem svá očekávání krotil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *