Unikly mATX a ITX desky ASRock platformy AMD A520, vydání brzo

Máme fotky levných AM4 desek pro Ryzen 4000 s čipsetem A520, vypadá to na slušnou výbavu

Na začátku léta vyšla konečně po dlouhých průtazích platforma AMD B550 pro Ryzeny 3000 (a 4000…). Bohužel jsou ale tyto desky o dost dražší než starší B450. To by ale zdá se mohl vyřešit čipset A520. Tyto desky zdá se brzo vyjdou a přinesou levnou alternativu B450 přichystanou na nová CPU. Teď už máme fotky prvních dvou mATX a Mini-ITX desek ASRocku a vypadá to, že by platforma A520 mohla být hodně slušná.

Fotky zřejmě úplně prvních A520 desek, které se dostaly na veřejnost, publikoval web VideoCardz. Je na nich mATX model a také Mini-ITX deska, která by snad mohla být relativně dostupným základem pro kompaktní PC.

Podle VideoCardz by prý AMD mělo platformu A520 odhalit ještě tento měsíc, takže by se snad desky mohly už poměrně brzo objevit v obchodech. Jak levné desky platformy A520 budou, zjistíme až po uvedení. Doufáme, že půjde o dostupnější základ, než jaký nabízejí desky B550. Ideálně levnější než B450, ale to teprve uvidíme.

ASRock A520M Pro4

MicroATX model má podobné značení jako populární levná deska ASRock B450M Pro4 a vzdor čipsetu z nižší řady by ji asi mohla nahrazovat. I když zatím nevíme jednu hodně důležitou věc, a sice jestli A520 bude umožňovat přetaktování, jako to umožňuje B450 (ale A320 ne).

A520M Pro4 má ale dvě zlepšení proti typické podobě nejlevnějších A320 desek: nese čtyři sloty DIMM pro paměti DDR4 a také napájecí kaskádu s hliníkovým pasivem (i poměrně velkým). Byť ten je jenom na hlavní části VRM, dvě fáze nad socketem jsou nechlazené.

Osazené jsou dva dlouhé sloty PCI Express ×16, ale ten druhý je elektricky jen ×4. Zajímavé je, že deska má sice jenom čtyři porty SATA, ale nechybí dva sloty M.2 pro NVMe SSD (jeden i s chladícím krytem). A dokonce je zde i krátký slot M.2 pro bezdrátový modul (na záslepce má přichystané otvory pro vyvedení antének).

ASRock A520M Pro4 (Zdroj: VideoCardz)

Další potěchu ale přináší zadní panel. Ten je totiž vybaven stejně dobře jako dražší (ale pořád hodně výhodná) deska ASRock B550M Pro4. Vedle analogového obrazového výstupu D-Sub je osazeno HDMI (zda bude s APU Ryzen 4000G podporováno i HDMI 2.1 jako na B550, ještě nevíme), a pozor: také DisplayPort. 4K a možná i 5K obrazovky s integrovanou grafikou tedy snad nebudou problém, konečně i s relativně levnými deskami.

A deska má i USB-C a další port USB 3.2 Gen 2 s rychlostí 10 Gb/s typu A. Dále čtyři USB 3.0 a dvě USB 2.0. Audio výstup poskytuje jen tři jacky a asi nelze čekat lepší zvukovku než Realtek ALC887 (rádi bychom se zmýlili) a gigabitový Ethernet stejné značky. Ovšem přítomnost 10Gb/s USB, USB-C a DisplayPortu je hodně chvalitebná.

ASRock A520M Pro4, porty vzadu (Zdroj: VideoCardz)

Desky A520 budou bez PCI Expressu 4.0

Už před časem se objevily zprávy, že zatímco X570 a B550 podporují PCI Express 4.0 u nových grafik a SSD, desky platformy A520 možná toto nepřinesou a zůstanou jen na PCI Expressu 3.0, byť nainstalujete CPU s řadičem PCIe 4.0. Toto je už zdá se potvrzeno.

Na desce ASRocku je vidět, že u slotu M.2 pro SSD je popiska hlásající konektivitu PCIe 3.0 ×4. Protože jde podle všeho o slot M.2 vyvedený z procesoru, znamená to, že tato deska neumožňuje novější a rychlejší generaci rozhraní použít, na rozdíl od B550.

Důvod asi je, že vyhovění požadavkům pro PCI Express 4.0 je nákladné, PCB musí mít více vrstev a tudíž by deska byla dražší. Aby mohly tyto desky nahradit levné modely s čipsetem B450 (a ideálně i lowend s A320), tedy možná bylo lepším řešením tuto funkci vynechat. Do těchto desek asi také uživatelé budou často instalovat APU Ryzen 4000G (Renoir) místo CPU Ryzenů 3000/4000 (Matisse/Vermeer), které PCI Express 4.0 stejně nepodporují.

ASRock A520M-ITX/ac

Už mATX deska vypadá docela nadějně pro budování dostupných PC, ale potěší, že ASRock chystá rovnou i snad dostupnou Mini-ITX desku (ty pro platformu AM4 byly nedostatkové). Tato deska má logicky jenom dva sloty DIMM pro paměti a jeden slot PCI Express ×16 pro grafiku. Opět asi vše bude PCIe 3.0. Na horní straně je jeden slot M.2 s chladícím krytem. Není vidět, zda třeba na druhé straně PCB není druhý; podle VideoCardz je slot M.2 jen jeden, ale není jasné, zda to má ověřeno, nebo jen hádá.

ASRock A520M-ITX/ac

Deska má opět chlazenou napájecí kaskádu. Počet fází a jejich kvalitu nevíme, ale je vidět osm cívek, takže by nemusela být úplně k zahození. Zvukovka je Realtek s dvěma elektrolytickými kondenzátory pro filtraci, opět asi nepůjde o nic lepšího, než ALC887. Deska má i Ethernet (neznámý), ale zejména integrovanou bezdrátovou síťovku. Jakou přesně, nevíme, ale bude to něco s Wi-Fi 802.11ac (Wi-Fi 5), dle názvu.

ASRock A520M-ITX/ac, zadní porty

Konektivita desky nás i zde docela těší, protože ASRock zachoval jedno 10Gb/s USB 3.2 Gen 2 typu A i port USB-C. Dále je tu pak dvojice USB 3.0, dvojice USB 2.0 a sláva, také zde dostanete HDMI i DisplayPort. Opět tedy bude možné používat monitory s vysokým rozlišením.

ASRock A520M-ITX/ac

Na druhou stranu chybí DVI či D-Sub, takže nelze použít stará LCD (i když single-link DVI monitory asi půjdou zapojit do HDMI přes redukci). Po letech, kdy bylo sehnání desky s DisplayPortem k procesorům AMD s integrovanou grafikou, je ale pohled na zadní panel tohoto modelu velmi příjemný.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX

Na konci tohoto roku by měly vyjít procesory Ryzen 4000 „Vermeer“ už s jádry Zen 3. Z AMD zatím vyteklo málo informací o těchto procesorech, ale teď unikly nepřímo nějaké údaje o výkonu architektury Zen 3, z kterých si můžeme něco dát dohromady. Jejich původ je u výrobců serverů, takže se primárně týkají procesorů Epyc, ale říkají nám něco i obecně o jádrech Zen 3 a následujícím Zenu 4 v normálních CPU Ryzen. Celý článok „Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí levný čipset A520. Podporuje Zen 3, ale ne OC a PCIe 4.0

Nová generace čipsetů řady 500 pro Ryzeny existovala dlouho jenom v highendu (X570). Desky B550 pomohly, ale jsou o dost dražší než levné modely B450. Toto teď přichází řešit nová levná platforma A520, která staví na stejném základě jako B550. Přichází ale o některé podstatné věci – PCI Express 4.0 a možnost přetaktování CPU. Pokud vám ale jde o kompatibilitu s budoucími procesory Ryzen, je proti B450 lepší volba. Celý článok „AMD uvádí levný čipset A520. Podporuje Zen 3, ale ne OC a PCIe 4.0“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake

Nedávno jsme psali o DeskMini od ASRocku, jednom z mála počítačů s formátem desek Mini-STX. ASRock pokračuje ve své podpoře této platformy pro MiniPC, protože nyní uvedl nové verze DeskMini. Jednak model pro procesory Intel Comet Lake s čipsetem H470, ale také také DeskMini X300. To má jako starší A300 socket AM4, obejde se bez čipsetu a je určené pro nová 7nm APU Ryzen 4000G „Renoir“. Celý článok „ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Co přesně brání z CPU ke GPU vyvést PCIe 4.0? Umělé omezení kvůli segmentaci trhu? Nebo je důvodem použití levnějších PCB s méně vrstvami?

  1. Umělé ani ne, když se zaměřují na použití s APU (Gen3). Ale může to být sporné, pokud je o to příznivěji nenacení.

  2. Aby se mohli spolehnout, že to PCIe 4.0 bude fungovat stabilně, jsou asi potřeba o něco dražší komponenty a o něco nákladnější PCB, možná včetně většího počtu vrstev. Nemusí to tak ais být u každé desky, ale minimálně potenciál k úsporám, když by se cílilo jenom na PCIe 3.0, asi je.

   Taky je možné, že i přímo ta certifikace něco stojí, takže se ušetří, když se vynechá, ale to budou asi spíš fixní částky.

   1. Takže oficiálně PCIe 3.0, ale grafika s GPU na PCIe 4.0 (třeba i jen 8x) by tam mohla jet naplno? Tohle je stejná šedá zóna jako Zen+ a B550. Chtělo by to pár ověřovacích testů, jestli to prakticky funguje 🙂

    1. Gen4 grafika nebude mít s Gen3 slotem potíže, co do funkčnosti. Pokud je ale osazená malou pamětí, může tam být výkonnostní penále v případech na paměť náročnějších aplikací. Testy kompatibility Gen3/Gen4 rozhraní a vlivu na výkon už na webu jsou od vydání Navi (počínaje srovnáními napříč platformami AMD/Intel).

    2. Myslím, že to povolené nebude a bude to zamčené na PCIe 3.0, kvůli spolehlivosti.
     Nainstalovaná karta samozřejmě kompatibilně pojede, ale ne s PCIe 4.0.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *