Ventilátor Fluctus 120 PWM z chladiča Fera 5 kúpite aj samostatne

Fluctus 120 PWM: ventilátor, ktorý by mal SilentiumPC napraviť renomé

Po úspešnej premiére na pasíve Fera 5 má ventilátor SilentiumPC Fluctus 120 PWM namierené do obchodov. Medzi lacnejšími modelmi by mohlo ísť o atraktívnu možnosť, keďže aj v našich testoch na procesorovom chladiči podával veľmi pôsobivé výsledky. Výrobca v opise hovorí o psychoakustických optimaliziách, ktoré realizovala externá firma. V zásade nejde o nič bláznivé, len má ventilátor vyznačovať príjemnejší zvukový prejav, než je bežné.

Ventilátory boli dlho achillovou pätou SilentiumPC. Aj Sigma Pro 120 PWM na bestselleri Fera 3 sa často potýkava s negatívnou kritikou na adresu hlučnejšieho chodu sprevádzaného rapkaním. Zdá sa ale, že Poliaci si tieto nedostatky dobre uvedomujú a zapracovali na nich.

Nový ventilátor Fluctus 120 PWM sľubuje, že bude pre uši príjemnejší. Krivka s frekvenčnou charakteristikou nižšie ilustruje porovnanie Fluctus 120 PWM so Sigma Pro  120 PWM, kde sú všetky frekvencie Fluctusu tichšie a nižšia je tak i celková hladina hluku. Z interného grafu SPC je však nejasné, pri akej rýchlosti toto interné porovnanie vzniklo.

Môžeme však predpokladať, že zodpovedá maximálnym rýchlostiam, ktoré má Fluctus o 200 ot./min vyššie (1800 vs. 1600 ot./min). To síce ešte nemusí automaticky znamenať, že rýchlejší ventilátor musí mať vyšší prietok a statický tlak, ale  v prípade Fluctusu by to tak byť mohlo.

Plocha lopatiek nebude menšia ako pri ventilátore Sigma Pro 120 PWM. Fluctus má dokonca o dve lopatky k dobru, aj keď na jednu pripadá zrejeme o trochu menší plocha. Prietok a tlak je pravdaže závislý od viacerých vlastností, vrátane ich úkosu, ale i tvaru na ich hranách, tie majú ventilátory Fluctus zubkaté. To by malo zabezpečiť laminárnejšie prúdenie telom pasívu, jednak SilentiumPC hovorí o tom, že sú (tieto zúbky) jadrom psychoakustických optimalizácií.

Psychoakustika je legitímny vedný odbor, ktorý sa zaoberá vnímaním zvuku. A práve zúbky na nábežných hranách majú stať za tým, čo robí zvuk ventilátora Fluctus príjemnejší pre uši. Hoci táto úprava nevyzerá príliš zložito (a objavila sa už napríklad aj na ventilátoroch Akasa Piranha), SilentiumPC uvádza, že ju vyvíjal s firmou Synergy Cooling. Je škoda, že je SPC skúpe na parametre a neuvádza žiadne z kľúčových parametrov.  Hladinu hluku tak so staršími modelmi porovnať nemôžeme.

   

Graf vyššie sa síce zdá detailný, ale vertikálna os nemá stupnicu (a jedná sa len o „relatívny“ akustický tlak), takže nevieme, ako ďaleko od seba ventilátory v hladine produkovaného hluku sú.

Nepoznáme ani hodnoty prietoku ani statického tlaku. SilentiumPC však uvádza, že statický tlak má byť vysoký a ventilátory sú vhodné i na radiátory vodných chladičov. Ak nimi nahradíte ventilátory na iných AIO vodníkoch, tak zníženie teplôt by malo byť v závislosti od toho, aký procesor chladíte, v rozsahu 1–4 °C. Ako to je s týmito zázrakmi naozaj sa už čoskoro dozviete z podrobných testov ventilátorov, ktoré sú už naozaj za rohom.

Okrem použitia na radiátory chladičov SilentiumPC zdôrazňuje i použitie v počítačových skrinkách za prachovými filtrami. Nemusí sa to zdať, ale i jemné nylonové je z veľkej časti plochy uzatvorené  výrazne znižuje prietok i tlak ventilátorov.

Ventilátor Fluctus 120 PWM naskočil na populárnu vlnu semi-pasivity. Ak PWM klesne pod 5 %, tak sa rotor vypína a znovu sa roztáča od 10 %. Rotor má s toleranciou ± 100 (otáčok) štartovať od nejakých 300 ot./min.

Použité ložiská sú fluidné (FDB) a stredná doba medzi poruchami (MTBF) je uvádzaná na 50 000 hodín, čo je dvakrát viac, ako v prípade starších ventilátorov Sigma Pro 120 PWM. Jedno z vylepšení je i na kábli, kde je rozdeľovač na pripojenie ďalšieho ventilátora do série.

Rámček je ďalej v rohoch vybavený tlmičmi z mäkšej gumy, ktorá má tlmiť prenos vibrácii. Sú to typické podložky v rohoch. SilentiumPC ale dodáva, že sú uspôsobené tak, aby nedochádzalo ku kolíziám pri inštalácii ventilátorov vedľa seba (typicky na radiátore kvapalinového chladiča). Niekedy totiž k takémuto konfliktu dochádza a potom sa už poriadne neprekrývajú montážne diery.

Ventilátor SilentiumPC Fluctus 120 PWM

Odporúčaná koncová cena za ventilátor Fluctus 120 PWM je 10,90 eur a SilentiumPC ho kryje 6-ročnou zárukou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Poznáme výhercu súťaže HWC o dosku, procesor a chladič

Za ostatný týždeň ste nám poslali veľa povzbudivých správ, ale nebáli ste sa ani konštruktívnej kritiky. Všetky podnety boli pre nás mimoriadne užitočná spätná väzba. Vieme, čo vám chýba a postupne môžeme na tieto veci reagovať a zapracovávať ich na web. Ďakujeme! Tradične mrzutejšie je vyhlásenie iba jedného z našich čitateľov, o ktorom rozhodol generátor náhodných čísel. Celý článok „Poznáme výhercu súťaže HWC o dosku, procesor a chladič“ »

 •  
 •  
 •  

Súťaž o Core i5 v doske Asus (B660) s chladičom SilentiumPC

Možnosť vyhrať niečo ste mali už pomerne dávno, tak si to teraz trochu vynahradíme. Balíčkom tri v jednom, kde jeden z vás získa polovicu funkčného počítača – procesor Intel Core i5-12400 s integrovaným grafickým jadrom, základnú dosku Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 a chladič SilentiumPC Spartan 5. Všetko sú to atraktívne komponenty, ktorým sme v testoch udelili ocenenie Smart buy!, ktoré „len tak“ nerozdávame. Celý článok „Súťaž o Core i5 v doske Asus (B660) s chladičom SilentiumPC“ »

 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Navis F240 ARGB: Malý vodník s velkým potenciálem

Koncem dubna uvedla společnost SilentiumPC na trh dvojici nových AIO chladičů z řady Navis. Jedná se o modely F240 a F240 ARGB, které se mezi sebou liší pouze RGB podsvícením. Oba tyto chladiče jsou osazeny ventilátory Fluctus, takže lze očekávat příjemný akustický projev a zároveň i solidní účinnost chlazení. V kombinaci s velmi atraktivní cenovkou mají tyto chladiče potenciál stát se bestsellerem ve své třídě. Celý článok „SilentiumPC Navis F240 ARGB: Malý vodník s velkým potenciálem“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *