Ventilátor Fluctus 120 PWM z chladiča Fera 5 kúpite aj samostatne

Fluctus 120 PWM: ventilátor, ktorý by mal SilentiumPC napraviť renomé

Po úspešnej premiére na pasíve Fera 5 má ventilátor SilentiumPC Fluctus 120 PWM namierené do obchodov. Medzi lacnejšími modelmi by mohlo ísť o atraktívnu možnosť, keďže aj v našich testoch na procesorovom chladiči podával veľmi pôsobivé výsledky. Výrobca v opise hovorí o psychoakustických optimaliziách, ktoré realizovala externá firma. V zásade nejde o nič bláznivé, len má ventilátor vyznačovať príjemnejší zvukový prejav, než je bežné.

Ventilátory boli dlho achillovou pätou SilentiumPC. Aj Sigma Pro 120 PWM na bestselleri Fera 3 sa často potýkava s negatívnou kritikou na adresu hlučnejšieho chodu sprevádzaného rapkaním. Zdá sa ale, že Poliaci si tieto nedostatky dobre uvedomujú a zapracovali na nich.

Nový ventilátor Fluctus 120 PWM sľubuje, že bude pre uši príjemnejší. Krivka s frekvenčnou charakteristikou nižšie ilustruje porovnanie Fluctus 120 PWM so Sigma Pro  120 PWM, kde sú všetky frekvencie Fluctusu tichšie a nižšia je tak i celková hladina hluku. Z interného grafu SPC je však nejasné, pri akej rýchlosti toto interné porovnanie vzniklo.

Môžeme však predpokladať, že zodpovedá maximálnym rýchlostiam, ktoré má Fluctus o 200 ot./min vyššie (1800 vs. 1600 ot./min). To síce ešte nemusí automaticky znamenať, že rýchlejší ventilátor musí mať vyšší prietok a statický tlak, ale  v prípade Fluctusu by to tak byť mohlo.

Plocha lopatiek nebude menšia ako pri ventilátore Sigma Pro 120 PWM. Fluctus má dokonca o dve lopatky k dobru, aj keď na jednu pripadá zrejeme o trochu menší plocha. Prietok a tlak je pravdaže závislý od viacerých vlastností, vrátane ich úkosu, ale i tvaru na ich hranách, tie majú ventilátory Fluctus zubkaté. To by malo zabezpečiť laminárnejšie prúdenie telom pasívu, jednak SilentiumPC hovorí o tom, že sú (tieto zúbky) jadrom psychoakustických optimalizácií.

Psychoakustika je legitímny vedný odbor, ktorý sa zaoberá vnímaním zvuku. A práve zúbky na nábežných hranách majú stať za tým, čo robí zvuk ventilátora Fluctus príjemnejší pre uši. Hoci táto úprava nevyzerá príliš zložito (a objavila sa už napríklad aj na ventilátoroch Akasa Piranha), SilentiumPC uvádza, že ju vyvíjal s firmou Synergy Cooling. Je škoda, že je SPC skúpe na parametre a neuvádza žiadne z kľúčových parametrov.  Hladinu hluku tak so staršími modelmi porovnať nemôžeme.

   

Graf vyššie sa síce zdá detailný, ale vertikálna os nemá stupnicu (a jedná sa len o „relatívny“ akustický tlak), takže nevieme, ako ďaleko od seba ventilátory v hladine produkovaného hluku sú.

Nepoznáme ani hodnoty prietoku ani statického tlaku. SilentiumPC však uvádza, že statický tlak má byť vysoký a ventilátory sú vhodné i na radiátory vodných chladičov. Ak nimi nahradíte ventilátory na iných AIO vodníkoch, tak zníženie teplôt by malo byť v závislosti od toho, aký procesor chladíte, v rozsahu 1–4 °C. Ako to je s týmito zázrakmi naozaj sa už čoskoro dozviete z podrobných testov ventilátorov, ktoré sú už naozaj za rohom.

Okrem použitia na radiátory chladičov SilentiumPC zdôrazňuje i použitie v počítačových skrinkách za prachovými filtrami. Nemusí sa to zdať, ale i jemné nylonové je z veľkej časti plochy uzatvorené  výrazne znižuje prietok i tlak ventilátorov.

Ventilátor Fluctus 120 PWM naskočil na populárnu vlnu semi-pasivity. Ak PWM klesne pod 5 %, tak sa rotor vypína a znovu sa roztáča od 10 %. Rotor má s toleranciou ± 100 (otáčok) štartovať od nejakých 300 ot./min.

Použité ložiská sú fluidné (FDB) a stredná doba medzi poruchami (MTBF) je uvádzaná na 50 000 hodín, čo je dvakrát viac, ako v prípade starších ventilátorov Sigma Pro 120 PWM. Jedno z vylepšení je i na kábli, kde je rozdeľovač na pripojenie ďalšieho ventilátora do série.

Rámček je ďalej v rohoch vybavený tlmičmi z mäkšej gumy, ktorá má tlmiť prenos vibrácii. Sú to typické podložky v rohoch. SilentiumPC ale dodáva, že sú uspôsobené tak, aby nedochádzalo ku kolíziám pri inštalácii ventilátorov vedľa seba (typicky na radiátore kvapalinového chladiča). Niekedy totiž k takémuto konfliktu dochádza a potom sa už poriadne neprekrývajú montážne diery.

Ventilátor SilentiumPC Fluctus 120 PWM

Odporúčaná koncová cena za ventilátor Fluctus 120 PWM je 10,90 eur a SilentiumPC ho kryje 6-ročnou zárukou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

  •  
  •  
  •  

Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)

Procesorový chladič SilentiumPC Spartan 5 Max sme už síce testovali, ale s pomerne úsporným procesorom. Jeho výsledky tak splývali s jednoduchším modelom (Spartan 5) bez „Max“ v názve. Na výkonnejších procesorom s väčším výdajom tepla, sa však situácia trochu mení. Aký je v porovnaní s inými chladičmi Spartan 5 Max na procesore so 125 W, teda na úrovni TDP „K“ modelov Intel? Celý článok „Testy SilentiumPC Spartan 5 Max pod vyššou záťažou (125 W)“ »

  •  
  •  
  •  

Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC

Zmena značky SilentiumPC na Endorfy prebehla len pomerne nedávno. Informovali sme o tom aj v teste kvapalinového chladiča Endorfy Navis 240, aj keď len náznakom. Teraz si však okolnosti tohto rozhodnutia rozoberieme podrobnejšie. So súborom otázok, ktoré do celej situácie vnášajú viac svetla, sme oslovili zastúpenie firmy Cooling, teda vlastníkov licenčných známok SilentiumPC a po novom aj Endorfy. Celý článok „Rozhovor: Prečo Endorfy muselo zabiť SilentiumPC“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *