Dve novinky Adata: extra rýchle a úsporné SSD PCIe 4.0

Gammix S70 a S50 Lite, nové unikátne SSD Adaty

Adata sa blysla uvedením unikátnych SSD, ktoré sa vyznačujú jedinečnými vlastnosťami. Jedno výkonom naráža na hranice priepustnosti štyroch liniek zbernice PCI Express 4.0 a pri druhom sa už konečne kladie dôraz i na nízku spotrebu a vysokú efektivitu. Zatiaľ sa tieto SSD nepredávajú, ale dlho na seba nenechajú čakať. Na produktových stránkach sú už dostupné parametre a laťku nastavujú pomerne vysoko.

Prvé SSD s podporou PCI Express 4.0 (Corsair MP600) vyšlo len v máji minulého roka. Už to výrazne presahovalo možnosti PCIe 3.0, ale od maximálnej priepustnosti zbernice malo stále ďaleko. O SSD XPG Gammix S70, ktoré Adata nedávno predstavila, už však rovnaký ortieľ neplatí. To totižto PCIe 4.0 ×4 žmýka na doraz a pravdepodobne pôjde o prvé takto rýchle SSD dostupné bežne na maloobchodnom trhu. Minimálne na nejaký čas.

Mimoriadne rýchlosti, o ktorých bola reč, sa týkajú, samozrejme, špičkového výkonu sekvenčných prenosov a konkrétne čítania. Objavili sa screenshoty z CrystalDiskMarku, ktoré majú prináležať práve Gammix S70. Dosahovaná rýchlosť sekvenčného čítania má byť až 7459 MB/s (s knižnicou nastavenou na 1 GB). Sekvenčný zápis je podľa syntetických testov CDM tradičné pomalší – 6471 MB/s. Adata oficiálne uvádza o trochu nižšie rýchlosti do 7400, resp. 6400 MB/s. Predsa len po priechode a priemere viacerých meraní pri dlhšej záťaži to môže v priemere vychádzať na nižšie hodnoty. Ale čítanie je stále rýchlejšie, než výrobcovia udávajú pri Sabrent Rocket 4 Plus alebo Samsung 980 Pro.

Výkon náhodného prístupu Adata v špecifikáciách neuvádza. Pokiaľ však S70 vychádza z prototypu „XPG Sage“, ktorý sa objavil na CES 2020, bude to minimálne 1 000 000 IOPS pre čítanie a 800 000 IOPS pre zápis. A pravdepodobne bude výkon ešte vyšší, keďže ranné testy Sage (takisto z CDM) vychádzali horšie. Nie je zrejmé ani to, aký radič SSD používa. Môže to byť osemkanálový Innogrit Rainier IG5236, ktorý bol prezentovaný práve so spomínaným XPG Sage. Jedna z možností (menej pravdepodobná) je ale aj Silicon Motion SM2264. Otáznik stojí i za typom použitých pamätí NAND. Avšak čokoľvek iné než TLC (a zrejme to bú 96-mrstvové čipy Micronu) by bolo dosť prekvapujúce.

Neobvyklé sú i rozmery Gammix S70, respektíve výška SSD. Vzhľadom k veľmi vysokému výkonu (a prirodzene vyššej spotrebe) je použitý 25 mm chladič. Členitý vyzerá byť dobre, stred je tvorený tunelmi na prúdenie vzduchu. V slote pod grafickou kartou však bude kolidovať.

Ceny ani uvedenie na trh zatiaľ nie sú známe. Ale vzhľadom k tomu, že už Adata má na stránkach xpg.com SSD riadne zalistované, môže byť prvé expedície o obchodov za rohom. Kapacitné varianty budú k dispozícii s 1 a 2 TB.

Adata XPG Gammix S70

Ak však neprahnete po najvyššom možnom výkone, tak môže byť zaujímavejšie pre vás SSD Gammix S50 Lite, ktoré má zase vynikať vysokou efektivitou a nízkou spotrebou. Štandardnú S50 už poznáte (a možno niektorí i vlastníte), tá je postavená na Phison E16. Teda na radiči, ktorý odštartoval prvú vlnu SSD PCI Express 4.0, ale na druhej strane má vyššiu spotrebu mimo záťaž. Takéto správanie sa špeciálne nehodí do mobilných zariadení, do ktorých si už rýchlejšie SSD takisto hľadajú cestu. Čerstvé Tiger Laky už PCIe 4.0 podporujú, takže sa S50 Lite hneď ponúka do prémiových ultrabookov.

V tomto prípade sú dostupné parametre bohatšie a nájdete v nich aj informáciu a náhodnom čítaní (až 490 000 IOPS) a zápise (540 000 IOPS) a po zverejnení 740/1480 TBW (1/2 TB variant) už niet pochýb o prítomnosti pamätí typu TLC. Rovnako ako pri S70 ani tu Adata neuvádza veľkosť pSLC bufferu. Dokým sa neprečerpá však výkon sekvenčného zápisu má zodpovedať rýchlosti 3200 MB/s. Sekvenčné čítanie Adata uvádza na 3900 MB/s. Tým len málinko najrýchlejšie SSD PCIe 3.0, nejde však o úplne low-endový návrh, keďže SSD má vlastnú pamäť DRAM a nespúolieha sa na HMB.

Adata XPG Gammix S50 lite

Nový radič Silicon Motion SM2267 v S50 Lite sľubuje najmä mimoriadne úsporný chod. Pre „typický“ aktívny režim to má byť 0,33 W. To by mohlo zodpovedať priemernej spotrebe pri bežnom používaní, mimo sekvenčné prenosy pri vysokých rýchlostiach. Vtedy bude spotreba výrazne vyššia. Pre stav v nečinnosti (Slumber) Adata píše o 0,14 W. To sú výrazne nižšie hodnoty, než aké pri rovnakých situáciách dosahujú SSD s Phison E16. Tie pre vysokú spotrebu a i vysoký chladič si s notebookmi rozumejú. V tomto prípade už nejaký súlad možný je. Aj keď v niektorých ultrabookoch so sofistikovanejšími návrhmi chladenia (napríklad pri zdieľanom coldplate aj pre SSD M.2) môže byť vstavaný chladič na príťaž. Ten je už však pomerne tenučký (celková hŕuba SSD je iba 4,3 mm) a často nemusí spôsobovať žiadne komplikácie.

Hoci použitie v notebookoch tu dáva zmysel, Adata ho nikde nespomína. Ba naopak ho na fotkaćh ukazuje v desktopových doskách, kde takisto dáva zmysel. Na záver treba poznamenať i to, že hoci by SSD stačilo i dvojlinkové zapojenie PCIe 4.0 (čím by sa dala spotreba ešte o trochu znížiť), tak S50 Lite využíva plnohodnotné štyri. Je to zrejme i z dôvodu spätnej kompatibility s PCIe 3.0, v ktorom pokles výkonu nie je zďaleka tak dramatický, ako by bol pri dvojlinkovom zapojení.

XPG S50 Lite sa majú začať predávať už v októbri za koncové ceny okolo 150 eur (1 TB) a 300 eur (2 TB).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970

Do nabídky SSD s rozhraním PCI Express 5.0 se teď přidává další model, tentokrát od firmy Adata. Tato značka obvykle prodává za relativně nižší cenu, takže by její „Gen5“ moduly mohly být zajímavé do herních počítačů s omezenějším rozpočtem. Firma by měla chystat PCIe 5.0 moduly také pod herní značkou XPG, ale jako první uvádí běžnější řadu Legend 970, která má aktivní chlazení, ovšem odlišné proti tomu referenčnímu. Celý článok „První PCIe 5.0 SSD už i od Adata, 10GB/s moduly Legend 970“ »

  •  
  •  
  •  

Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky

Toto sú naozaj nekonvenčné ventilátory. Tvary rotorov síce bývajú naprieč rôznymi modelmi rôzne, z rôznych materiálov (a preto sú témy okolo ventilátorov minimálne atraktívne), avšak konštrukcia XPG Hurricane medzi ostatnými jasne vyniká. Majú akési duálne lopatky a výrazné výstupky a, predstavte si, aj akési okienka. Celkovo je tvar lopatiek zložitejší a nejedná sa ani o typickú štvoruholníkovú geometriu. Ako to asi môže fungovať? Celý článok „Adata sa toho nebojí, na XPG Hurricane dala deravé lopatky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Ten „tunelový“ chladič je pěkná hovadina. Již od pohledu je jasné, že klasický ježek, jak se dělávaly pasivní chladiče dříve, by byl levnější na výrobu a přitom účinnější.
    Je to to samé jako u chladičů na základních deskách. Ty jejich bloky jsou drahé a neúčinné, ale hlavně že to vypadá dobře a vleze se na to nějaký hloupý nápis s logem.

    1. Mohly tam být ještě LED, které již není nutno žádat – celek „zahřívající na provozní teplotu“ 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *