Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita

Detaily

Dizajnové monitory AOC sa v spolupráci so Studio F.A.Porsche sa rozrástli o nový kúsok. Naposledy testovaný Q27T1 zaujal netradičným stojanom a nový U32U1 plánuje v tomto trende pokračovať. Pridáva však k tomu väčšie rozmery aj rozlíšenie a širšie možnosti polohovania. Rovnako sa chce ukázať skvelým podaním farieb pre grafickú prácu, či veľmi solídnou portovou výbavou. Bude však dizajn jediným dôvodom na kúpu?

Základné parametre


Balenie a výbava

Potlač dizajnovej škatule zobrazuje monitor spredu aj zozadu. Zaujímavosťou je stuha, ktorá obopína celú škatuľu.

Balenie obsahuje všetko potrebné a ešte aj niečo navyše. Samozrejmosťou je kompletná káblová výbava vrátane napájacieho adaptéra, káblov HDMI aj DisplayPort, a dokonca aj kábel USB-C na prepojenie s PC. Môžem potvrdiť, že nabíjanie a prenos obrazu výlučne cez USB-C funguje bez problémov. Monitor tak bude ideálnym doplnkom aj k notebookom s USB-C a obzvlášť s Thunderbolt 3 a 4. Súčasťou balenia je aj dokumentácia a to vrátane nameraných hodnôt pri kalibrácii displeja.

Pri ostatných recenziách si v ďalšom kroku po balení ukazujeme stojan a jeho skladanie. Tu je však stojan integrovaný do tela monitora a vy tak nič nemusíte skladať ani skrutkovať.

   

Predný profil je minimalistický a elegantný. Displej má uzučké rámčeky, čo si ukážeme o chvíľu. Integrovaný stojan umožňuje aj otáčanie panelu do strán a to až o 40 stupňov.

   

Pri pohľade na zadnú stranu môžete vidieť striebornú kovovú časť, ktorá je akýmsi srdcom monitora. Spája samotný displej aj stojan a vstavanú má aj portovú výbavu.

Na ľavom boku je dvojica konektorov HDMI, z toho však len jeden typu 2.0 pre 4K@60Hz. Ďalej tu nájdete DisplayPort 1.4 a 3,5 mm audio konektor.

Druhá strana ponúka ešte USB-C s DP Alt Mode, netradične aj microUSB typu B, napájací konektor a trojicu klasických USB typu A s 5 Gb prenosmi. Jeden z nich ponúka aj rýchlejšie nabíjanie.

Pravý dolný roh zozadu má aj joystick na ovládanie menu OSD.

Bližší pohľad na spojenie základne a displeja ukazuje, ako sú ťahané káble a taktiež otočný kĺb pre pivot, ktorý si hneď ukážeme. Základňa má hore takisto dvojicu 2 W reproduktorov.

   

Displej ponúka 115 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 103 mm od podložky spodnou hranou a 515 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 218 mm a 630 mm pre vrch displeja.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -3,5 do +18,5 stupňov. Otočenie do strán je možné o už spomínaných 40 stupňov do oboch strán.

Bližší pohľad na pohyb základne a stojana ukazuje, že základňa je akási vodiaca lišta, v ktorej sa stojan pohybuje. Pohyb je pritom veľmi plynulý ale viete ho zastaviť presne vo vami vybranej výške.

Monitor ponúka aj už spomínaný pivot, avšak len do jednej strany. Osobne si však myslím, že 32″ je na vertikálne použitie pomerne veľa na pohodlné používanie.

U32U1 sa môže pochváliť veľmi elegantným dizajnom s minimalistickými rámčekmi zo všetkých 4 strán displeja. Takže zbohom hrubé spodné brady, to sa už nenosí.

Detail ukazuje aj ako je displej osadený do tela a ako mierne vystupuje.

Backlight bleed je minimálny, a na fotografii nižšie je úmyselne dlhší čas expozície, aby vôbec bolo nejaký vidieť.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AOC 16T2 – príručný monitor na cesty

Zastávam názor, že 14-palcové notebooky sú ideálna kombinácia kompaktných rozmerov a dostatočne veľkej obrazovky na prácu. Platí to obzvlášť v stiesnených podmienkach, ako je lietadlo či autobus, kde už klasické 15,6-palcové modely pôsobia neohrabane. Na reálnu prácu je 14″ notebooky ideálne dokovať k externému monitoru. Čo však v prípade, že ste na cestách a na mieste určenia vás stolový monitor nečaká? Celý článok „AOC 16T2 – príručný monitor na cesty“ »

 •  
 •  
 •  

AOC CQ32G2SE: väčší rýchly monitor za štyristo eur

Zahnuté herné monitory sa pomaly ale isto stávajú mainstreamovou záležitosťou. O miesto na vašom stole chce zabojovať aj novinka CQ32G2SE od AOC, ktorá sa snaží ohúriť ohúriť veľkými číslami, respektíve 32 palcami a obnovovacou frekvenciou displeja 165 Hz. Konkurencia je však tvrdá a silných vyzývateľov nájdeme aj vo vlastných radoch, nielen u konkurencie. Oplatí sa priplácať za väčšiu uhlopriečku? Celý článok „AOC CQ32G2SE: väčší rýchly monitor za štyristo eur“ »

 •  
 •  
 •  

Nový monitor AOC: Displej posadený na kokpite auta rallye

Pod značkou AOC vyšlo už niekoľko nevšedných monitorov, ktoré charakterizoval najmä výstredný stojan. Nedávno oznámený model PD27 však znovu posúva latku netradičnosti. Nosná konštrukcia je inšpirovaná klietkou závodného automobilu. A aby to ako celok dávalo zmysel aj v kontexte s cieľovou skupinou, má monitor obnovovaciu frekvenciu až 240 Hz. Cena je pritom, no… posúďte sami. Celý článok „Nový monitor AOC: Displej posadený na kokpite auta rallye“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Škoda, že takové řešení rámečku hromadněji neadoptují ostatní. AOC jej už hodně dlouho nabízí prakticky napříč všemi cenovými segmenty a z hlediska údržby je to pohádka – brada až tak nevadila, ale chybět mi teda nebude!

  1. Je to určite elegantnejšie riešenie ako klasické plastové brady a tiež sa mi to viac páči. Sám však používam OLED od LG a tam žiadna brada našťastie nie je. Kde by som uvítal zmenšenie spodného rámčeku je určite pri notebookoch, tak len veľmi málo modelov ide až úplne dole ku klávesnici s displejom. Prázdne miesto by sa dalo použiť napríklad na 16:10 displej, na ktorom sa lepšie číta a píše, kedže zobrazuje viac obsahu na výšku…

    1. Ja som skôr za niečo kompaktnejšie, nejaká 14″ bez rámikov tiež 16:10 by bola paráda 🙂 Prešiel som si všetkými veľkosťami a 14″ mi na cesty vyhovuje najviac…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *