Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

Detaily

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD.

Základné parametre


Balenie a výbava

Balenie CU34P2C sa zhoduje so všetkými posledne testovanými monitormi. Kartónová škatuľa tak ponúka rýchly pohľad na výbavu, vrátane veľkosti uhlopriečky, zahnutia panelu, rozlíšenia aj prítomosti konektora USB-C.

Obsah balenia sa veľmi nezmenil, nájdete v ňom napájací kábel, dokumentáciu, káble HDMI a DisplayPort ako aj dokument s výsledkami kalibrácie panelu. Novinka je kábel USB-C, pričom na jednom z koncov je aj integrovaná redukcia na klasické USB-A. Prvýkrát tu tiež nenájdete optický nosič (CD) s aplikáciou, ktorý pokladám už za prežitok, a okrem ušetrených nákladov pre výrobcu bude aj menej zaťažené životné prostredie.

Štvorcový stojan s matnou úpravou už verne poznáme z predošlých testov.

Rovnako aj druhá časť stojanu je zhodná s ostatnými modelmi zo série P2.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača. Zaujímavosť spodnej časti je tiež možnosť rotácie celej základne, a to o polkruh do každej strany, prakticky teda o celý kruh. Otočenie o 360 stupňov jedným smerom však stojan neumožňuje.

Podobnosť s ostatnými modelmi s označením P2 pokračuje aj pri pohľade na zadnú stranu, ktorá má rovnakú matnú čiernu úpravu, otvory pre vetranie a logo výrobcu v hornej časti. Žiadne prekvapenie sa teda nekoná.

Na zadnej strane je úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži aj na montáž stojana k telu monitora. Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí. Túto oblasť máva AOC vždy dobre zvládnutú a niektorí drahší výrobcovia by si rozhodne mohli brať príklad.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Opäť sa stretávame s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, a pomerne tenkou spodnou bradou s logom výrobcu.

Zadnú stranu sme si už opísali vyššie, po aplikácii stojana vyzerá pomerne nenápadne a jedným prvkom, ktorý udrie do očí, je otvor pre bočné porty USB.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane. Vľavo je len konektor pre napájanie spolu s vypínacím tlačidlom.

Na pravej strane sa nachádzajú všetky dôležité porty a síce HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 ako aj nový USB-C. Ten okrem prenosu videa podporuje aj Power Delivery, teda nabíjanie (s výkonom až 65 W).

Ďalej konektivita pokračuje s rozbočovačom USB, teda jedným portom typu B a dvojicou klasických tyou A zospodu a druhou dvojicou na boku monitora. Posledným konektorom vo výbave je audio jack.

Dvojica USB na boku monitora je skvelý nápad, nakoľko porty sú ľahšie dostupnejšie ako tie zo spodnej strany.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, CU34P2A ničím nezaostáva za zvyškom monitorov na trhu čo sa týka vzhľadu.

Monitor môžeme pochváliť aj za pomerne veľký rozsah výškového nastavenia, ktorý je až 15 cm, čo je rozhodne nadpriemerná hodnota. V najnižšom bode je 93 mm od podložky spodnou hranou a 458 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 238 mm a 603 mm pre vrch displeja.

Displej si viete naklopiť v rozsahu -5 až +23 stupňov. Pivot, teda možnosť zmeny orientácie na výšku,  tu nenájdeme, čo je však bežná prax pri širokouhlých monitoroch, nakoľko by ani veľmi nedávala zmysel. Možnosť otáčania okolo osi stojana sme si už spomínali, ide teda o 180 stupňov v aj proti smeru hodinových ručičiek.

Backlight bleed býva pri zahnutých obrazovkách vždy o niečo horší ako pri rovných paneloch, testovaný kúsok okrem zopár nedokonalostí na spodnej a vrchnej hrane ponúka pomerne dobrú uniformitu. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

 •  
 •  
 •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou

Nedávno sme sa pozreli na 32″ 4K monitor od AOC, ktorý ponúkal veľa zaujímavých vlastností, solídnu konektivitu či pokročilé možnosti polohovania. Treaz testovaný U28P2A by podľa názvu mal byť len zmenšenou verziu spomínaného modelu, no nie je tomu celkom tak. Najviac pozoruhodná je rozdielna kvalita panelov, nakoľko U28P2A na rozdiel od väčšieho modelu AOC U32P2 (s panelom VA) používa matricu IPS. Celý článok „AOC U28P2A: 28″ gymnasta so 4K a bohatou konektivitou“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *