AOC Q27T1 – monitor štýlový ako Porsche

Detaily

Značka AOC je známa ako výrobca mainstreamových, pracovných ale aj herných monitorov. Častokrát ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu. Tentokrát sa však pozrieme na niečo netradičné. Ide o monitor zameraný na dizajn a štýl. Vďaka tomu nesie meno známeho výrobcu automobilov Porsche. Keď si náhodou nemôžete dopriať tátoša v garáži, zaobstarať si môžete aspoň tento skvost na stôl.

Základné parametre


Balenie a výbava

V balení nájdete samotný monitor s už nainštalovaným stojanom, káble HDMI a DP, napájací kábel s adaptérom a dokumentáciu. Monitor je okamžite pripravený na používanie, stačí zapojiť dva káble a je to. Ide asi o najjednoduchší postup, s akým som sa pri monitore stretol.

Pozrite sa bližšie na stojan, ktorý je najzaujímavejším prvkom monitora. Ako už bolo v úvode spomenuté, dôležité je pri tomto monitor práve meno Porsche, ktoré si určite spájate s výrobcom legendárnych športových áut. Tento monitor vznikol v spolupráci s firmou Studio F. A. Porsche, ktorú možno poznáte pod starším názvom Porsche Design Studio, ktoré produkuje výrobky s označením Porsche Design. Prvé čo mi pri Porsche design ako fanúšikovi IT technológií napadne, sú smartfóny Huawei, ktoré nesú toto prestížne meno. Firmu založil pravnuk slávneho Ferdinanda Porsche, takže stále ide o rodinnú firmu a odkaz legendárneho svetoznámeho dizajnéra.

AOC Q27T1 je monitor zameraný predovšetým na dizajn, štýl a prezentáciu. Zaujme tenkými rámčekmi na troch stranách displeja a predovšetkým veľmi netradičným asymetrickým stojanom. Ten je vyrobený z jedného kusu hliníku a zaujme na prvý pohľad. Nič takéto som ešte v praxi nevidel.

Je veľmi zaujímavé, akým spôsobom stojan vyvažuje hmotnosť monitora, ktorý sa ako keby vznáša nad stolom.

Na zadnej strane okrem loga nájdete samozrejme vstupné porty, ktoré sú prekryté plastovou krytkou. Káble vedú nadol a majú malý otvor, ktorými ich viete ťahať. V praxi vám však potom budú visieť z monitora nadol, čo nie je veľmi estetické pri takomto dizajnovom monitore.

Monitor má dvojicu vstupov HDMI 1.4 a jeden DisplayPort 1.2. Ďalej je tu už len 3,5mm audio konektor pre slúchadlá a napájací konektor. Za negatívum považujem absenciu konektora USB-C či USB hubu. Minimálne však USB-C malo byť samozrejmosťou pri takto novom monitore zameranom na dizajn. Živo si viem predstaviť monitor na stole dizajnéra s Macbook Pro, ktorý by ho chcel pripojiť jedným káblom USB-C káblom.

Na pravej strane nájdete päť tlačidiel, ktoré slúžia na ovládanie menu OSD. To si ukážeme nižšie v článku. Ide o pomerne lacné riešenie, najmä, keď ho porovnáte s joystickmi, aké používa LG či Samsung.

Vzadu sa nachádza aj zámok Kensington, keby ste chceli mať monitor niekde na predajni zabezpečený proti krádeži.

Nevýhodou esteticky zaujímavého stojanu je možnosť jeho polohovania, ktorá umožňuje náklon iba 3,5 – 21,5 °. Otáčanie či výškové nastavenie nie je možné.

Po pripojení k Macbooku môžete vidieť ako vyzerá monitor v praxi. Tenké rámčeky pôsobia veľmi moderne. Zároveň však môžete vidieť, že kabeláž nepôsobí veľmi esteticky.

V menu OSD nájdete viacero možností od nastavenia svetlosti, farieb až po pokročilé funkcie. Vybrať si môžete z niekoľkých režimov gamma aj teploty farieb, ktorým sa budeme venovať v testoch.

Než sa pustíme do samotných testov, pozrite sa ešte na uniformitu displeja. Tá nie je práve najlepšia a ľavý horných roh má zjavný backlight bleed, ktorý určite nameráme aj sondou. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší ale aj horší. Otázne len je, či by takýto kúsok mal prejsť výstupnou kontrolou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. mozno by bolo vhodne spomenut aj ako rychlo nabiaha po zapnuti a ci sa chova rovnako/podobne ako napr. taky AOC Q3279VWFD8, ktory ma v tomto oproti inym monitorom deficit.

    1. a v tabulke uradoval skriatok 🙂 opravte si typ panelu na IPS.

      inak skoda tych kablov, ich vedenie mali zakomponovat do stojanu ako ma napr. gw2480. alebo tam dat zozadu aspon nejake uchytky.

      1. Opravené, vďaka za upozornenie! 🙂

        // btw, staršia, rovnako dizajnovaná PDS271 mala vstup HDMI na konci stojana. Ale zase to bol jediný vstup, ktorý ten monitor mal. Tu je ich viac…

    2. Mám se starty monitorů AOC podobnou zkušenost, taky by mě v té souvislosti zajímalo, jak si vede při přepínání a fyzickém přepojování vstupů za chodu – hladké to posledně nebylo.
      Ve formátu 21.5″ by se mi tenhle minimalismus líbil víc.

    3. Ahoj, bohužiaľ monitor už nemám u seba a takúto vec mi nenapadlo merať. Pri ďalších testoch to ale zaradíme do metodiky, vďaka za tip 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *