AOC Q27T1 – monitor štýlový ako Porsche

Testovanie a záver

Značka AOC je známa ako výrobca mainstreamových, pracovných ale aj herných monitorov. Častokrát ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu. Tentokrát sa však pozrieme na niečo netradičné. Ide o monitor zameraný na dizajn a štýl. Vďaka tomu nesie meno známeho výrobcu automobilov Porsche. Keď si náhodou nemôžete dopriať tátoša v garáži, zaobstarať si môžete aspoň tento skvost na stôl.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej IPS WLED s uhlopriečkou 27″ má rozlíšenie 2K WQHD, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán displeja. Pochváliť sa tiež môže 75Hz obnovovacou frekvenciou a podporuje aj FreeSync v rozahu 48 – 75 Hz.

Vľavo môžete vidieť hodnoty namerané po zresetovaní nastavení a teda v režime teplých farieb. Vpravo je zmenená teplota farieb na sRGB. Podľa výrobcu by mal displej dosahovať jas 350 nitov, kontrast 1300:1, pokrývať 90 % AdobeRGB spektra a 90 % NTSC. My sme namerali 89, respektíve 88 % AdobeRGB v spomenutých dvoch režimoch, čo je len mierna odchýlka od špecifikácie a dá sa priradiť chybe merania. Veľmi dobré hodnoty možno vidieť pri farebnej odchýlke Delta E, ktorej priemer je 1,89 a 1,85. Hodnoty pod 2,0 sú považované za veľmi dobré.

Čo sa týka hodnôt gamma, na výber máte z troch režimov. Gamma 1 kopíruje krivku hodnoty 2.2. Gamma 2 zodpovedá 2.1 a Gamma 3 zase 2.4. Odporúčam zostať na základnej hodnote Gamma 1. Spomínali sme, že monitor má viacero režimov teploty farieb, konkrétne teplé, normálne, studené a sRGB. Teplé a sRGB sú veľmi podobné, preto sme namerali veľmi podobné hodnoty pri gamute a Delta E. Asi prvýkrát sa mi stalo, že som nameral vyšší jas ako udával výrobca. Monitor by mal dosahovať 350 nitov, no mne sa podarilo namerať až 387 nitov pri 100% jase. Naopak sklamaním je zlá uniformita displeja, čo sme videli už na fotografií v predchádzajúcej časti. Sonda toto tvrdenie len potvrdila.

Záver

AOC Q27T1 Designed by Studio F. A. Porsche je skvostný kúsok do modernej domácnosti, na stôl dizajnéra či kohokoľvek, kto si cení elegantný a moderný dizajn. Nebojím sa tvrdiť, že ide o jeden z najkrajších monitorov na trhu. Unikátny stojan s asymetrickým uchytením dodáva monitoru jedinečnosť a spôsobuje, že displej sa akoby vznášal. Konektivita je slušná, no nie úplne aktuálna, kedže chýba USB-C.

Namerané hodnoty gamutu a farebnej odchýlky sú veľmi dobré a zodpovedajú tvrdeniam výrobcu. Príjemne prekvapil jas vyšší než udáva výrobca. Naopak sklamaním je uniformita testovaného kusu, ktorá je povedzme nie ideálna. Panel IPS ma aj v praxi veľmi pekné farby a široké pozorovacie uhly. Nebude preto problém ho použiť na konzumáciu, ale aj tvorbu obsahu. Hráčov poteší zase podpora FreeSync a 75Hz obnovovacia frekvencia. Toto však rozhodne nie je herný monitor ani sa na neho nehrá. Prvoradým zameraním je štýl a ten sa naozaj vydaril. Za dizajn si však aj priplatíte, nakoľko orientačná cena monitora je 240 €/6500 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. mozno by bolo vhodne spomenut aj ako rychlo nabiaha po zapnuti a ci sa chova rovnako/podobne ako napr. taky AOC Q3279VWFD8, ktory ma v tomto oproti inym monitorom deficit.

    1. a v tabulke uradoval skriatok 🙂 opravte si typ panelu na IPS.

      inak skoda tych kablov, ich vedenie mali zakomponovat do stojanu ako ma napr. gw2480. alebo tam dat zozadu aspon nejake uchytky.

      1. Opravené, vďaka za upozornenie! 🙂

        // btw, staršia, rovnako dizajnovaná PDS271 mala vstup HDMI na konci stojana. Ale zase to bol jediný vstup, ktorý ten monitor mal. Tu je ich viac…

    2. Mám se starty monitorů AOC podobnou zkušenost, taky by mě v té souvislosti zajímalo, jak si vede při přepínání a fyzickém přepojování vstupů za chodu – hladké to posledně nebylo.
      Ve formátu 21.5″ by se mi tenhle minimalismus líbil víc.

    3. Ahoj, bohužiaľ monitor už nemám u seba a takúto vec mi nenapadlo merať. Pri ďalších testoch to ale zaradíme do metodiky, vďaka za tip 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *