Asus VivoBook S15 S533F: Stabilný výkon a dlhá výdrž

Parametre a detaily

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Základné parametre


Detaily

Vzhľadom na cenovú politiku série VivoBook je balenie obyčajnejšie než v prípade vyššej línie ZenBook, čo je viac než pochopiteľné.

Obsah balenia je tradične minimalistický. Kartónová škatuľa, dokumentácia a nabíjačka. V balení prekvapivo nájdete ešte jednu vec, ktorou sú nálepky na oživenie vzhľadu notebooku. Jasne je teda vidieť zameranie na mladšie publikum.

VivoBook je produktová línia zameraná na cenovú dostupnosť a širšie publikum než prémiové ultrabooky ZenBook. Môžete tak očakávať nižší výkon, skromnejšie spracovanie či menej funkcií. Cieľom VivoBook S15 je osloviť najmä mladých ľudí, predpokladám, že prevažne študentov. Tomu je prispôsobený vzhľad, ktorému dominuje farebné veko displeja v rôznych farbách. Náš testovací kúsok je červerný s názvom Resolute Red, no vybrať si môžete aj zelený či klasický biely a čierny. S15 sa chváli nízkou hrúbkou i hmotnosťou, konkrétne 16,1 mm a 1,8 kg. My sme navážili 1638 gramov, čo je na 15″ notebook veľmi dobré, no samozrejme, menšie notebooky ponúknu nižšiu hmotnosť, ak by to bola vaša priorita.

   

Mainstreamové zameranie VivoBooku je vidieť predovšetkým vo výbave, kde nájdete Comet Lake namiesto Ice Laku. V našom prípade ide o Core i5-10210U, 8 GB RAM a 512 GB SSD. Ak by vám táto konfigurácia nestačila, siahnuť môžete aj po i7. Prekvapivo je ale VivoBook čo sa týka konfigurácií veľmi flexibilný a keď si priplatíte, môžete dostať aj Ice Lake, alebo prípadne ak chcete ušetriť, môžete siahnuť aj po AMD Ryzen Renoir. V závislosti od zvolenej konfigurácie môžete mať v notebooku aj dedikovanú grafiku Nvidia MX330. Samozrejme, mení sa aj kapacita RAM a veľkosť SSD. Takúto flexibilitu chválim, len je potrebné si pri kúpe dávať pozor a podrobne sledovať špecifikácie, aby ste nekúpili niečo iné, ako ste pôvodne plánovali.

   

Spracovanie je na dobrej  úrovni vzhľadom na cenové zameranie notebooku. Chváli sa kovovým telom s brúsenými hranami, čím sa snaží odlíšiť od lacných plastových notebookov. Treba však poznamenať, že hoci je telo kovové, nepôsobí takým hodnotným dojmom ako ZenBook 14. Predpokladám, že je to spôsobené hrúbkou samotného kovu.

Portová výbava vyzerá na prvý pohľad veľmi dobrá, hlavne počtom a typom konektorov. Na ľavom boku je napájací adaptér, HDMI, USB typu A aj C a audio jack. Na druhej strane ďalšia dvojica USB a čítačka microSD kariet. Problémom však je, že nejde o najnovšie či najrýchlejšie porty. Pravé porty USB sú len štandardu 2.0, HDMI (1.4) nezobrazí 4K pri 60 Hz a USB-C je len 5 Gb bez podpory video výstupu či nabíjania. Dalo by sa teda povedať, že ide o minulú generáciu portov, čo je na novom notebooku naozaj škoda.

   

Predná aj zadná strana sú prázdne, bez ďalších portov či iných prvkov. Poteší ale zárez pre jednoduchšie otváranie notebooku, no otvorenie jednou rukou možné nie je.

   

Pohľad zhora ukazuje otvory na vetranie, mriežky reproduktorov a gumové nožičky. Veko okrem netradičnej červenej farby nesie aj logo výrobcu a modelového radu.

Spodné veko sa dá pomerne ľahko odmontovať, aby ste sa dostali ku komponentom. Stačí odskrutkovať zopár skrutiek a odobrať spodný panel.

Vnútri uvidíte tradičné rozloženie komponentov s batériou v spodnej časti, jedným ventilátorom hore, ktorý je spojený pomocou heatpipe s procesorom a vymeniteľné SSD a kartu WiFi.

Testovaná konfigurácia má 10. generáciu Intel v podobe procesoru Comet Lake Core i5-10210U. Výbavu dopĺňa 8 GB DDR4 2666 MHz RAM a 512 GB SSD. V tejto línii viete siahnuť aj po vyššom modeli s i7-10510U, kde môžete mať aj dedikovanú grafiku MX250. V rovnakom tele aj pod rovnakým názvom, ale s prívlastkom M533I máte zase na výber z procesorov AMD Ryzen Renoir 4000, konkrétne 4700U aj 4500U. Pozor si treba dať na VivoBook 15 (bez S), ktorý zase ponúka 10. generáciu Intel Ice Lake, podobne ako v ZenBook 14 UX425. Dá sa teda povedať, že séria VivoBook (S)15 ponúka prakticky všetky aktuálne možnosti a aby toho nebolo málo, na trhu sa začínajú objavovať aj modely VivoBook S15 S533EA s 11. generáciou Intel Tiger Lake. Na prvú testovačku „tigrieho jazera“ ešte čakáme, ale podľa prvých informácií by sa malo oplatiť počkať už na tieto nové modely, ak vôbec zvažujete model s Intelom a nie AMD.

Otváranie veka je úplne tradičné a nič zaujímavé ako zdvihnutie základne typu ErgoLift tu nenájdete. Otvorenie notebooku jednou rukou nie je možné, čo sme už spomínali. Takisto otvorenie ponúka tradičný uhol a nie otvorenie do rovnej polohy ako pri niektorých prémiovejších zariadeniach.

Klávesnica ponúka full size rozloženie s numerickou časťou napravo. Zaujímavé je farebné odlíšenie klávesu Enter, ktorý má zelený odtieň. Nechýba tu ani biele podsvietenie, ktoré oceníte pri práci vo večerných hodinách. Podobne ako pri ZenBook 14, aj tu je menej tradičný SK layout s rozložením na štýl US, teda len jednoriadkový Enter a kláves ň nad ním. Ja preferujem dvojriadkový Enter a teda medzinárodný anglický layout či bežný SK/CZ, kde je tiež Enter na dva riadky. Horný rad funkčných klávesov ponúka všetko potrebné, ako jw ovládanie hlasitosti, jasu, podsvietenia klávesnice, zdieľanie obrazovky, vypnutie touchpadu a kamery či snímku obrazovky a spustenie aplikácie Asus.

Jedným z hlavných rozdielov oproti drahším notebookom je aj touchpad. Ten má plastový, nie sklenený povrch a jeho používanie preto nie je také príjemné. Nakoľko ja som už veľmi dlho zvyknutý na kvalitné touchpady drahších zariadení, bol to pre mňa trochu kultúrny šok a určite aspekt, na ktorý treba upozorniť. Nehovorím, že by touchpad nefungoval ako by sa očakávalo, ale menej kvalitný povrch mi jednoducho prekážal.

Kamera s rozlíšením 720p predstavuje bežný štandard medzi notebookmi a kvalitou sa nijako nevymyká. Na núdzové videohovory to stačí, ale váš mobil má určite lepšiu prednú kameru. 3D IR kameru pre rozpoznanie tváre tu nenájdete a testovaná konfigurácia neponúka ani čítačku odtlačkov prstov. Tú ale môžete mať pri vyššom modeli.

Nový VivoBook ponúka 50 Wh batériu, čo je kapacita, ktorú zvyčajne nájdeme v menších 13 – 14″ notebookoch. Dalo by sa teda očakávať, že 15″ notebook by mala byť väčšia. V tomto prípade ide naozaj len o papierový údaj. Hlavnú úlohu v tejto rovnici zohráva procesor. Comet Lake Core i5 nie je žiaden veľký žrút a dá sa tak očakávať, že výdrž bude viac než dobrá.

Šetrenie nákladov sa odrazilo aj na nabíjaní, kde vidíme opäť akýsi kruhový konektor namiesto nabíjania cez USB-C, ako by sa v roku 2020 patrilo. Takisto aj nabíjačka s výkonom 45 W je podpriemer pri zvyčajných 65 W. Potešia aspoň jej kompaktné rozmery. Čo sa týka rýchlosti nabíjania, tu nie sú žiadne prekvapenia. Po hodine ste na 70 % a plná nabitie trvá ± 2 hodiny.

Priemerná veľkosť batérie, displej s nižším jasom a úsporný procesor sa postarali o nový rekord v našom teste YouTube. VivoBook S15 s hodnotou 9 hodín a 26 minút poráža ZenBook 14 o cca 20 minút a stáva sa novým kráľom. Reálna spotreba môže byť o niečo nižšia, keď budete zvyšovať jas, čo je logické. Napriek tomu je možné povedať, že S15 výdržou rozhodne nesklame.

Poďme sa pozrieť na výsledky testov.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?

Kvalita displejů v noteboocích byla vždycky bolest. Jsme sice už za dobou největšího temna, ale LCD v noteboocích jsou pořád u většiny modelů horší než v stolních monitorech. Teď by ale mohl nastat velký zlom s přechodem na OLED displeje. Asus teď otevřel hráze a uvádí OLED do velké části nabídky, dokonce i do dost levných notebooků. Znamená to mimo jiné minimální odezvu (rozmazání pohybu), ale i další výhody, i zdravotní. Celý článok „Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus na Intel Rockat Lake už postavil malý podnikový počítač

Veľmi krátko po svojom vydaní sa procesory Rockat Lake dostali aj to minimalistického počítača PB62. A to dokonca i v 65 W podobe Core i7-11700. V rámci voliteľnej konfigurácie je ale i mnoho ďalších modelov, vrátane úspornejších s „T“ na konci označenia. Široká, moderná a variabilná je i konektivita s eventuálne až troma videovýstupmi, dvoma slotmi na SSD M.2 NVMe či WiFi 6. A to v nadštandardne odolnom vyhotovení i do nečasu. Celý článok „Asus na Intel Rockat Lake už postavil malý podnikový počítač“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti

Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry. Celý článok „Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *