Asus VivoBook S15 S533F: Stabilný výkon a dlhá výdrž

Testy displeja

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o 15,6″ displej IPS s rozlíšením Full HD v pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px) a 60 Hz. Nakoľko nejde o herný notebook, nenachádza sa tu žiadna technológia pre eliminovanie trhania obrazu. Klasický širokouhlý pomer strán oceníte najmä pri videách, no na prácu z textom by sa viac hodil vyšší displej, napríklad 16:10. Okolo displeja je plastový rám, čo je opäť znamenie nižšej ceny notebooku. Prémiové zariadenia mávajú celý displej zakrytý sklom.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 86 % vyplnení tela displejom, ale aj 45 % pokrytí NTSC, čo neveští nič dobré. Rovnako aj jas 250 nitov je už podpriemerná hodnota.

Udávané hodnoty sa pri meraní potvrdili a sú aj mierne lepšie. Maximálny odmeraný jas bol 253 nitov a pokrytie NTSC 49 %. K tomu ale treba pridať častejšie používané sRGB s hodnotou 65 %, AdobeRGB s 51 % a rovnakú hodnotu má aj pokrytie DCI-P3. Tieto hodnoty rozhodne nie sú niečo, čím by sa dalo chváliť. Delta E s hodnotou 3,19 je tiež už pomerne vzdialená optimálnym 2 a menej. Najhoršia je asi uniformita displeja, ktorá vykazuje veľké odchýlky farieb aj podsvietenia. Nízky jas ste už mohli vidieť pri fotografiách prednej strany z uhla, kde je vidieť, že je displej výrazne tmavší než pri pohľade priamo spredu. Displej teda nepatrí medzi silné stránky tohto notebooku a výrobca na ňom zjavne šetril.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšiel AIO vodník ROG Ryujin II. Asus hlavne zväčšil displej

Prvý Ryujin (I) sa stretával s rôznorodými reakciami. Pomerne vysoká cena ho stavala do pozície chladiča so slabým pomerom cena/výkon, ale ten nemal a nebude mať prioritu. Kvality sú postavené na špičkových ventilátoroch Noctua iPPC (tie zostávajú aj na Ryujin II) a jedinečnom displeji. Ten sa na novom kvapalinovom chladiči Asus trochu roztiahol a jeho uhlopriečka nemá ďaleko od spratnejších smartfónov. Celý článok „Vyšiel AIO vodník ROG Ryujin II. Asus hlavne zväčšil displej“ »

 •  
 •  
 •  

Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?

Kvalita displejů v noteboocích byla vždycky bolest. Jsme sice už za dobou největšího temna, ale LCD v noteboocích jsou pořád u většiny modelů horší než v stolních monitorech. Teď by ale mohl nastat velký zlom s přechodem na OLED displeje. Asus teď otevřel hráze a uvádí OLED do velké části nabídky, dokonce i do dost levných notebooků. Znamená to mimo jiné minimální odezvu (rozmazání pohybu), ale i další výhody, i zdravotní. Celý článok „Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus na Intel Rocket Lake už postavil malý podnikový počítač

Veľmi krátko po svojom vydaní sa procesory Rocket Lake dostali aj to minimalistického počítača PB62. A to dokonca i v 65 W podobe Core i7-11700. V rámci voliteľnej konfigurácie je ale i mnoho ďalších modelov, vrátane úspornejších s „T“ na konci označenia. Široká, moderná a variabilná je i konektivita s eventuálne až troma videovýstupmi, dvoma slotmi na SSD M.2 NVMe či WiFi 6. A to v nadštandardne odolnom vyhotovení i do nečasu. Celý článok „Asus na Intel Rocket Lake už postavil malý podnikový počítač“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *