Asus VivoBook S15 S533F: Stabilný výkon a dlhá výdrž

Analýza taktov, spotreby a teplôt

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu, nakoľko sme z testov zistili, že aj pri dlhodobej záťaži podáva VivoBook S15 veľmi dobré výsledky, čo sa taktiež o ZenBook 14 nedalo povedať.

Blender je jedným z dlhých testov. Čiarový graf zobrazujúci priebeh taktov ukazuje len mierny pokles z 3,4 GHz tesne pod 3 GHz. Na porovnanie ZenBook 14 mal v úvode takty nad 3 GHz, no potom klesli na hranicu 2 GHz. Preto VivoBook S15 so slabším procesorom porazil papierovo výkonnejší ZenBook 14.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Pohybujeme sa niekde okolo 25 W.

Vývoj teploty počas testu je opäť veľmi podobný taktom aj spotrebe a po úvodných hodnotách na 80 stupňov postupne klesáme až k 70 stupňom.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. Tu môžete vidieť pomerne chaotické zmeny taktov od nečinnosti až po plný boost (4,2 GHz) v závislosti od aktuálnej scény.

Spotreba sa pohybuje okolo udávaných 15 W s občasnými skokmi k 25 W, ktoré boli pri Blenderi.

Výkyvy taktov znamenajú nižšiu nepretržitú záťaž a tým pádom aj nižšie zahreivanie. Bežne sa hodnoty hýbu okolo 65 stupňov Celzia a pri skokoch spotreby na 25 W je nárast teploty na cca 75 stupňov.

Sumarizácia

Po analýze grafov sa dajú urobiť jednoduché závery. VivoBook S15 vďaka úspornému procesoru a adekvátnemu chladeniu dokáže udržať vysoké takty aj pri dlhšom zaťažení, čo sa pozitívne odrazilo na výsledkoch vo viacerých testoch. Neostáva mi tak nič iné len S15 pochváliť za skvelé výsledky.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšiel AIO vodník ROG Ryujin II. Asus hlavne zväčšil displej

Prvý Ryujin (I) sa stretával s rôznorodými reakciami. Pomerne vysoká cena ho stavala do pozície chladiča so slabým pomerom cena/výkon, ale ten nemal a nebude mať prioritu. Kvality sú postavené na špičkových ventilátoroch Noctua iPPC (tie zostávajú aj na Ryujin II) a jedinečnom displeji. Ten sa na novom kvapalinovom chladiči Asus trochu roztiahol a jeho uhlopriečka nemá ďaleko od spratnejších smartfónov. Celý článok „Vyšiel AIO vodník ROG Ryujin II. Asus hlavne zväčšil displej“ »

 •  
 •  
 •  

Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?

Kvalita displejů v noteboocích byla vždycky bolest. Jsme sice už za dobou největšího temna, ale LCD v noteboocích jsou pořád u většiny modelů horší než v stolních monitorech. Teď by ale mohl nastat velký zlom s přechodem na OLED displeje. Asus teď otevřel hráze a uvádí OLED do velké části nabídky, dokonce i do dost levných notebooků. Znamená to mimo jiné minimální odezvu (rozmazání pohybu), ale i další výhody, i zdravotní. Celý článok „Asus nahrazuje LCD v noteboocích OLED displeji. Velký skok?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus na Intel Rocket Lake už postavil malý podnikový počítač

Veľmi krátko po svojom vydaní sa procesory Rocket Lake dostali aj to minimalistického počítača PB62. A to dokonca i v 65 W podobe Core i7-11700. V rámci voliteľnej konfigurácie je ale i mnoho ďalších modelov, vrátane úspornejších s „T“ na konci označenia. Široká, moderná a variabilná je i konektivita s eventuálne až troma videovýstupmi, dvoma slotmi na SSD M.2 NVMe či WiFi 6. A to v nadštandardne odolnom vyhotovení i do nečasu. Celý článok „Asus na Intel Rocket Lake už postavil malý podnikový počítač“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *