Asus VivoBook S15 S533F: Stabilný výkon a dlhá výdrž

Analýza taktov, spotreby a teplôt

Asus z našich článkov poznáte predovšetkým ako herný ROG/Strix brand, prípadne ako výrobcu ultrabookov ZenBook. Vo svojom portfóliu však majú aj cenovo dostupnejšie VivoBooky, ktoré sú určené pre širšie publikum. Novinka s označením S15 sa snaží zaujať netradičnými farbami či množstvom portov a kovovým telom. Má však VivoBook S15 vôbec význam, keď nedávno testovaný ZenBook 14 UX425 je dobre cenovo postavený?

Blender

Podobne ako sme pri herných notebookoch začali sledovať vývoj taktov, spotreby a teplôt v Blenderi a 3DMark, sa budeme týmto oblastiam venovať aj pri neherných notebookoch. V tomto prípade nás zaujíma hlavne vizualizácia priebehu výkonu, nakoľko sme z testov zistili, že aj pri dlhodobej záťaži podáva VivoBook S15 veľmi dobré výsledky, čo sa taktiež o ZenBook 14 nedalo povedať.

Blender je jedným z dlhých testov. Čiarový graf zobrazujúci priebeh taktov ukazuje len mierny pokles z 3,4 GHz tesne pod 3 GHz. Na porovnanie ZenBook 14 mal v úvode takty nad 3 GHz, no potom klesli na hranicu 2 GHz. Preto VivoBook S15 so slabším procesorom porazil papierovo výkonnejší ZenBook 14.

Spotreba presne kopíruje krivku taktov. Pohybujeme sa niekde okolo 25 W.

Vývoj teploty počas testu je opäť veľmi podobný taktom aj spotrebe a po úvodných hodnotách na 80 stupňov postupne klesáme až k 70 stupňom.

3DMark

Podobne dlhým testom so záťažou je starý známy Fire Strike. Tu môžete vidieť pomerne chaotické zmeny taktov od nečinnosti až po plný boost (4,2 GHz) v závislosti od aktuálnej scény.

Spotreba sa pohybuje okolo udávaných 15 W s občasnými skokmi k 25 W, ktoré boli pri Blenderi.

Výkyvy taktov znamenajú nižšiu nepretržitú záťaž a tým pádom aj nižšie zahreivanie. Bežne sa hodnoty hýbu okolo 65 stupňov Celzia a pri skokoch spotreby na 25 W je nárast teploty na cca 75 stupňov.

Sumarizácia

Po analýze grafov sa dajú urobiť jednoduché závery. VivoBook S15 vďaka úspornému procesoru a adekvátnemu chladeniu dokáže udržať vysoké takty aj pri dlhšom zaťažení, čo sa pozitívne odrazilo na výsledkoch vo viacerých testoch. Neostáva mi tak nič iné len S15 pochváliť za skvelé výsledky.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *