Teplovodivou pastou „Rise“ Alphacool nadväzuje na XPX-1

Alphacool vydal novú teplovodivú pastu Rise

Ponuka Alphacoolu sa rozrastá o termopastu s názvom Rise. Tá je vlastne akousi nástupkyňou modelu XPX-1, ktorá sa už nepredáva. Nová pasta zostáva v rovnakej cenovej hladine, je teda dostupná za pomerne prijateľnú cenu, ale mala by mať o trochu lepšiu tepelnú vodivosť. A takisto nižšiu viskozitu, čo znamená, že sa lepšie rozleje a teoreticky i efektívnejšie vyplní nerovnosti medzi kontaktnými plochami.

Alphacool obnovuje pasty strednej triedy. Doteraz mal v ponuke drahšiu možnosť Subzero (16 W/mK) a naopak už dosť lacnú Silver Grease (1,7 W/mK) určenú na nenáročné použitie.

Nová pasta Rise má zaplniť túto medzeru, ktorú kedysi zapĺňala pasta XPX-1 (5,6 W/mK). Aplhacool nesľubuje žiadne zázračné parametre, no napriek tomu by mala byť tepelná vodivosť o trochu lepšia, než v prípade svojej predchodkyne – 6 W/mK. Naopak znížená by mala byť viskozita (85 Pa·s), na úrovni Arctic MX-2. To znamená, že je pasta Rise redšia (než bývala XPX-1), takže sa lepšie dostane i do komplikovanejších povrchových štruktúr.

Ak má Rise v porovnaní XPX-1 naozaj o trochu vyššiu tepelnú vodivosť, tak bude podávať veľmi podobné výsledky ako pasty Arctic MX-4 alebo SPC Pactum-PT2. Za týmito dvoma totiž XPX-1 v našich testoch trochu zaostáva a vylepšená Rise by ich mohla dobehnúť. To ale pri o trochu vyššej cene. V e-shope Alphacoolu je balenie s objemom 4 g za koncovú cenu 7,99 eur (MX-4 a PT2 zoženiete v podobnom množstve aj pod 6 eur).

Veľkosť balenia termopasty Rise je iba jedna, a to s objemom 4g. Ten by mal v prípade procesorov s menšími IHS (do Intel LGA 11×0/1200/2066-v3 a AMD AM4) vystačiť aspoň na 15 aplikácií.

Asi sa pozastavíte nad neprimeraným množstvom pasty, ktoré Alphacool na ilustračných fotkách vytláča na Ryzen 5 5600X. To ale nemá slúžiť ako návod na použitie, ale skôr na to, aby ste mali lepšiu predstavu, ako pasta vyzerá. Pre inšpiráciu, ako správne naniesť teplovodivú pastu, môžete zájsť do nášho článku Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?

Na záver ešte jedna informácia. Hmotnosť v prepočte na centimeter kubický má Alphacool Rise o 8,4 % väčšiu než Noctua NT-H1, teda 2,7 gramu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *