Víme PL2 čipů Intel Alder Lake pro notebooky, spotřeby v boostu

V Corebootu se obejvily tzv. PL2 neboli limitu spotřeby v boostu pro notebookové procesory Alder Lake

Už nějakou dobu bohužel platí, že TDP u procesorů Intel není tak užitečná hodnota, jak by měla, protože v boostu mohou spotřeby být až násobně vyšší – kam až mohou zajít, určuje parametr nazvaný PL2. A tyto hodnoty teď víme pro procesory Intel Alder Lake pro notebooky. Potvrzují, že Intel u této generace mobilních čipů zachová stejná agresivní turba jako u předchozích CPU. 15W modely budou v boostu moci jít přes 50 W.

Pro desktopové procesory Alder Lake jsme tu již únik měli: 125W odemčené modely, tedy ty označením „K“ v názvu, mají údajně mít PL2 228 W. Pro 65W modely se zamčeným násobičem ještě údaje neprosákly, ale teď máme informace o tom, jaký tento limit spotřeby v boostu je u různých modelů procesorů Alder Lake pro notebooky. Parametry napájení pro ně se totiž objevily v patchi pro Coreboot. Ten je používaný jako firmware u Chromebooků a čísla v patchi asi můžeme chápat jako informaci z oficiálního zdroje, byť zatím předběžnou.

Na začátek je asi třeba připomenout, do jakých kategorií budou notebookové procesory Alder Lake rozdělené. Věnoval se tomu tento článek. Mobilní procesory Alder Lake budou mít ultramobilní 5W variantu, dále 9W modely označené Alder Lake-M, pak 15W, 28W a 45W modely Alder Lake-P a nakonec ještě 55W výkonné modely Alder Lake-S. Ty jsou již založené na desktopovém křemíku s 8+8 jádry. Naproti tomu 5W verze má 1+4 jádra – pro tyto dvě extrémní polohy nemáme zatím informace, únik hodnot PL2 se týká jen procesorů mezi tím s TDP v hodnotách 9 až 45 W, které budou mít 2–6 jader a až 8 malých jader. TDP jinak Intel označuje také jako PL1, což se v patchích Corebootu také objevuje.

Verze procesorů Intel Alder Lake pro mobilní zařízení a notebooky (Zdroj: HXL)

Úsporné 9W modely: v turbu až 30 W

Když začneme u těch nejúspornějších z tohoto výseku modelů: procesory Alder Lake-M s 9W TDP budou mít 2+8 procesorových jáder a integrovanou grafikou s až 768 shadery (typ „GT2“) a mají limit PL2 30 W – jejich turbo tedy bude mít povoleno jít s příkonem dočasně až takto vysoko. Tzv. limit PL4 je ještě vyšších 68 W, ale tento odběr nastane jen pro velmi krátké špičky (měly by to být výkyvy trvající cca do 10 ms, pak musí příkon klesnout na úroveň PL2).

Relativně vysoké boostové spotřeby mají tu nevýhodu, že na tuto úroveň bude muset být připravené ne sice chlazení, ale napájecí kaskáda notebooku a baterie ano. 30W je ovšem zlepšení proti 9W procesorům Tiger Lake – ty měly PL2 až 40 W (čtyřjádra) nebo 35 W (dvoujádra).

15W modely mohou boostovat až do 55 W, 28W verze až na 64 W

U modelů s TDP nastaveným na 15 W je limit PL2 nastavený na 55 W a PL4 dokonce na 123 W (jak už ale bylo řečeno, toto je jen věc kratičkých špiček, takže tato hodnota přímo spotřebu negativně neovlivňuje, zatímco PL2 vám říká, kam může praktický příkon vašeho procesoru skutečně vypadat). Takovéto procesory podle tabulek v Corebootu budou mít 2+8 jader, tedy dvě velká a osm malých, GPU může opět mít až 768 shaderů.

Nad touto kategorií procesorů budou 28W modely, pro které data uvádí, že budou asi obvykle mít 4+8 jader, tedy čtyři velká, osm malých (zda budou v tomto TDP prodávána také CPU s konfigurací 6+8, se zde neuvádí, ale podle dřívějších údajů mají takové modely existovat). Také tyto procesory mají mít ve svém iGPU až 768 shaderů. Podle kódu v Corebootu tyto 28W Alder Lake-P budou mít limit PL2 64 W, což je zhoršení proti Tiger Lake, kde 28W procesory měly PL2 60 W (čtyřjádra) nebo 38 W (dvoujádra). PL4 ve špičkách bude pro tyto procesory 140 W.

Kód Corebootu ukazující PL2 a PL4 spotřeby pro jednotlivá TDP (neboli PL1) procesorů Alder Lake (Zdroj: Coreboot)

45W modely s 6+8 jádry pojedou v boostu až na 115 W

Výkonnější kategorie procesorů Alder Lake-P se 45W TDP (PL1) už má o hodně vyšší spotřeby a podle všeho bude v podstatě odpovídat tomu, co má nyní Intel v nabídce jako řadu H. Budou to procesory s až 6 velkými a 8 malými jádry, ale pořád také budou mít až 768shaderovou grafiku („GT2“), čímž se od dnešních Tiger Lake-H liší.

Intel pro tyto procesory stanovuje PL2 až 115 W, které je o něco lepší než maximální hodnoty přípustné pro Tiger Lake-H (u toho jsou PL2 v rozsahu od 107 až po 135 W). Limit PL4 špičkových odběrů je pro Alder Lake-P se 45W TDP stanoven na 215 W.

Tyto údaje pocházejí přímo od Intelu a mělo by jít o výchozí hodnoty (Zdroj: Coreboot)

Celkově tedy maximální PL2 (spotřeby v boostu) u procesorů Alder Lake neklesnou. Respektive, někde klesly, jinde zase stouply a v souhrnu lze asi říct, že je Intel ponechává zhruba stejné. I v této generaci tedy bude značný rozdíl mezi spotřebou uváděnou jako TDP a tím, jak vysoký mže odběr procesoru být při turbo boostu. V noteboocích asi tento stav jen tak nezmizí, ostatně podobně to vypadá i u procesorů AMD, byť u nich zdá se rozdíl mezi TDP a spotřebou dočasného boostu bývá o trochu nižší.

Vysoké PL2 spotřeby mohou platit i při provozu na baterie

Intel v generaci Tiger Lake začal marketingově propagovat to, aby notebooky boostovaly na stejně vysoké spotřeby až do výše těchto PL2 nejen, když jsou připojené k elektrické síti, ale i na baterii. Je to prezentováno jako výhoda konzistentního výkonu, kdy má přístroj identický a maximální možný výkon, i pokud nejste v zásuvce. Marketing Intelu začal naopak ostře kritizovat dosavadní normální praxi, kdy bývá při práci na baterii limit spotřeby snížen (což bývá teď u notebooků s procesory AMD).

U procesorů Tiger Lake-U začal Intel propagovat stejný výkon při napájení z baterie jako při připojení k nabíječce, nevýhoda je, že jsou také stejné (až 50W+) i spotřeby během boostu (Zdroj: Intel)

Často zdá se byla tato argumentace přijata, ale tento přístup nemá jen výhody – pravděpodobně vede k horší výdrži na baterii, pokud procesor budete více intenzivně zatěžovat, ale vysoké odběry energie během boostu mohou také zejména baterii opotřebovávat. Akumulátor, ze kterého byly tahány vyšší proudy, může zdegradovat a odejít do penze dřív, než pokud by notebook byl v době běhu na baterii s boostováním méně agresivní.

Je ale každopádně pravděpodobné, že Alder Lake převezme stejnou politiku a u notebooky s těmito procesory tedy asi také budou tyto limity spotřeby v boostu aplikované i pro provoz na baterie.

Zdroje: Coreboot, Coelacanth‘s Dream, ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4. Celý článok „Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2

Intel letos v lednu vydal procesory Alder Lake pro notebooky s hybridní („big.LITTLE“) architekturou a jejich verze Alder Lake-H se stala zřejmě nejvýkonnějším notebookovým procesorem. Ovšem tato mobilně zaměřená varianta má „jen“ šest velkých jader k osmi malým. Teď ale Intel do notebooků uvádí procesory Alder Lake-HX, které mají 8+8 jader, osm malých a osm velkých, a posouvají výkon ještě výš. V podstatě do desktopové třídy. Celý článok „Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2“ »

 •  
 •  
 •  

MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz

Zase po čase je tu zajímavá zpráva z oblasti přetaktování. Povedlo se dosáhnout hodně magickou metu ve frekvencích. Ne sice přímo ve frekvencích procesorových jader, ale v pamětech. Nová technologie DDR5 teď ukazuje potenciál, který v ní je. Loni po vydání Alder Lake nejdřív přišly rekordy, kdy paměti překonaly takty 8 GHz. Teď už ale je vývoj o hodně dál: bylo poprvé dosaženo přetaktování RAM na efektivní takt přes 10 GHz. Celý článok „MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *