Efektne aj efektívne: Test Fractal Design Aspect 12 RGB PWM

Hodnotenie

Rotor zo starej školy s jedným malým aerodynamickým vylepšením, odstránené nedostatky série ventilátorov Dynamic a prídavok v podobe osvetlenia ARGB LED. Nájdu sa aj negatíva, no pri vhodne zvolenej aplikácii sa im môžete elegantne vyhnúť. Celkovo ale patria Aspecty Fractal Designu funkčne k tomu odladenejšiemu, čo je v súčasnej ponuke svietiacich ventilátorov k dispozícii.

Hodnotenie

Fractal Design z tohto tvaru lopatiek vyžmýkal takmer maximum, čo vidieť na vysokom prietoku naprieč všetkými hladinami hlukuod najtichších režimov, cez stredné až k hlučnejším/výkonnejším. Na úplnú špičku z dôvodov objasnených v prvej kapitole to síce nestačí, ale výsledky iba tesne pod BeQuiet! Silent Wing 3 a nad Noctua NF-P12 redux sú výborná vizitka. V takejto spoločnosti (medzi SW3 a NF-P12 redux) sa Aspect 12 RGM PWM držia aj s prachovými filtrami a pri veľmi nízkych otáčkach dokonca dosahuje vyššiu efektivitu.

V najtichšom testovacom režime s plastovým filtrom je ventilátor Fractal Designu (s cca 700 ot./min) na úplnej špičke. To i vďaka tichučkému motorčeku, ktorý na o rad nižších ventilátoroch Dynamic X2 jemne rapká. Tohto zvuku (medzi 1–2 kHz) sa však Aspecty zbavili a preto je možné s nimi dosiahnuť veľmi tichý chod. K úplným extrémom ich však nespomalíte, neumožňujú to relatívne vyššia štartovacie/minimálna rýchlosť okolo 510 ot./min. Oproti Dynamic X2 tieto ale i tak nové Aspekty v optimálnych podmienkach dosahujú pri rovnakej hladine hluku vyšší prietok. Ten je možno i odpoveď na to, prečo Fractal Design na všetkých ventilátoroch po Dynamic X2 z rotora odstránil tie výrezy na odtokových hranách lopatiek.

Prekvapivo pomerne slabé výsledky Aspect dosahuje na mriežke so šesťhrannými vzormi. To je jediná situácia, kde na Dynamic X2 tento ventilátor stráca. A to pomerne výrazne. Pritom Aspecty dosahujú vyšší statický tlakprietok cez radiátory je už zdanlivo paradoxne vyšší (než má Dynamic X2). Zvláštne, že. V praxi to však nefunguje tak, ako to prezentujú vnorené čiary „do skrinky“, „na vežovitý radiátor“, „na radiátor kvapalinového chladiča“ v P/Q krivkách. Tejto téme sa budeme čoskoro podrobne venovať v rámci samostatného článku. Každopádne na mriežke nie je lepší ani Gelid Zodiac, ktorý navyše výrazne viac stráca na prachových filtroch (a na nespevnené nylonové sa ani nedá nainštalovať).

Ťažkosti na prachových filtroch Aspect 12 nemajú, naopak na nich fungujú veľmi efektívne. Zhoršenie prichádza až v kombinácii s mriežkou. Konštrukcie nových skriniek s ňou ale často na vstupných ventilátoroch nepočítajú. Tam, kde pred rotorom býva iba filter a ventilátor je nainštalovaný cez bočné držiaky, v koľajničkách, funguje všetko dobre a možno hovoriť o optimálnom prostredí pre Aspecty. Šesťuhoľníková mriežka navyše vo zvuku výrazne zosilňuje „hučivých“ 350 Hz podobne ako v prípade Noctua NF-P12 redux, a to aj pri nižších otáčkach, ktoré sú vhodné pre systémové chladenie.

Výsledky v ochladzovanie radiátorov sú priemerné až nadpriemerné. Priemerné sú na hustejších modeloch (s vyšším FPI)nadpriemerné na redších (s nižším FPI). Na nich sú na túto kategóriu (pomerne lacný ventilátor s osvetlením) veľmi slušné. Lačnejšia alternatíva s ARGB LED Gelid Zodiac dosahuje v takomto prostredí podstatne nižšiu efektivitu. Ventilátoru Aspect 12 sa tu (na radiátoroch) darí aj po zvukovej stránke. Hlučnosť jednotlivých frekvencií je vyrovnaná, bez nepríjemných špičiek, a to naprieč celým rýchlostným spektrom.

Vibrácie sme nejaké namerali, ale nejde o nič závažné, hoci nejaké tlmenie na úrovni rámčeka by dávalo zmysel doplniť. Vyššie (ale stále nie vysoké) vibrácie sú v rozsahu 1050–1350 ot./min. Pri iných rýchlostiach sa ich intenzita vibrácií vždy nižšia a smerom nadol sa vibrácie úplne strácajú. Spotreba motorčeka je vzhľadom na otáčky priemerná, vzhľadom na prietok vzduchu podpriemerná. Pomer ceny k prietoku je zase priemernýkonečne aj niečo nadpriemerné – efektivita osvetlenia. Počnúc týmto testom sme do výsledkov meraní pridali graf, ktorý vyjadruje intenzitu jasu k spotrebe RGB LED. Aspect 12 RBB PWM je priebežne na výbornom druhom mieste. Obavy z horšej svetlovodivosti bieleho rotora (oproti častejším „čírim“) sú tak neopodstatnené.

Suma sumárom pokiaľ Aspect 12 RGB PWM práve nezavesíte na mriežku s ostrými hranami, tak vzhľadom na cenu tento ventilátor ponúka pôsobivé vlastnosti bez nejakých výraznejších nedostatkov.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

    1. Je fajn vidieť, že to z tých výsledkov dokážete takto trefne zachytiť do dvoch slov. 🙂

    2. Bude to znít možná trochu kacířsky, ale mi se „líbí“. Já mám pro to „arctic-like“ barevné provedení velkou slabost.

      1. Veľa čierno-bielych ventilátorov už ale Arctic nemá. Z ich ponuky vyskakujú buď celočierne alebo celobiele. A čierno-biele už iba v rámci kompletných chladičov nižších radov (s typicky neštandardizovaným rámčekom)?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *