Z790 desky a procesory Intel Raptor Lake nemají PCIe 5.0 sloty M.2

I Z790 desky a Raptor Lake prý budou bez slotů M.2 podporujících PCIe 5.0 ×4, proti očekávání

Je zvláštní, že ačkoliv již zbývá jen něco kolem tří měsíců do vydání procesorů Intel Raptor Lake, není prakticky nic slyšet o čipsetech řady 700 a nových deskách, které by měly být vydané spolu s novými procesory. Včera se ovšem na internet dostal únik dokumentu, ve kterém Intel platformu Raptor Lake, procesor i nové čipsety představuje. Je překvapivý, protože podle něj nové desky nepřinesou novinku, která se od nich čekala nejvíc.

Slajd uniklý na Baidu se podobá schématům desktopové platformy, které unikaly dříve, a je asi z nějaké prezentace Intelu pro partnery. Desktopové procesory Raptor Lake neboli Core 13. generace pro socket LGA 1700 podle něj budou oficiálně podporovat rychlejší paměti DDR5-5600 (Alder Lake podporuje oficiálně jen DDR5-4800, i když XMP moduly lze provozovat na vyšších taktech).

Dokument také potvrzuje, že tyto procesory pořád podporují paměti DDR4-3200 (u nich vyšší rychlost oficiálně podporovaná není). Už se objevily i nějaké neoficiální drby, že vyjdou i nějaké nové desky pro paměti DDR4 s čipsety řady 700.

Konektivita PCIe z procesoru ale překvapivě není změněná. Podle tohoto dokumentu procesory Raptor Lake stále budou mít PCI Express 5.0 jen pro šestnáct linek určených grafice (jde o rozhraní ×16, volitelně rozdělitelné na ×8/×8). Od Raptor Lake se čekalo, že poskytne ještě další PCIe 5.0 ×4, pro primární slot M.2, aby se dala připojit výkonná SSD s touto rychlostí. Jenže toto schéma platformy uvádí, že rozhraní pro NVMe SSD zůstane jen na PCI Expressu 4.0 ×4, tedy nezměněné proti tomu, co umí procesory Alder Lake.

Schéma desktopové platformy Intel Raptor Lake (zdroj: Baidu, via: HXL)

Těžko říct, zda byly informace, že Raptor Lake dostane PCIe 5.0 ×4, od začátku chybné, nebo zda došlo v plánech Intelu ke změně. SSD jsou citlivější na korektní fungování než GPU a je teoreticky možné, že nastal nějaký problém s validací, takže hardware sice podporu má, ale nebude použita. Uniklý dokument by přitom měl být z prezentace, která se konala přímo teď (5. 7.), takže asi nejde o neaktuální slajd z doby, kdy si ještě Intel nebyl jistý, zda se PCIe 5.0 pro SSD povede úspěšně zprovoznit, a proto ho tedy ještě nesliboval.

Pokud se ale informace z tohoto schématu potvrdí, pak to znamená, že desky Z790 opět asi nebudou mít přímo sloty M.2 s konektivitou PCIe 5.0. Jediná možnost by byla, pokud by pro ně výrobci desek odklonili část linek určených pro GPU, pak by ale využití tohoto slotu zpomalilo rozhraní pro samostatnou grafiku na osm linek. Další alternativní možností je pak osazení SSD do adaptéru pro slot PCIe, ale se stejnými důsledky.

V tomto případě by platforma Intelu byla v určité nevýhodě proti konkurenční od AMD. Procesory Ryzen 7000 pro socket AM5 budou podporovat PCIe 5.0 ×16 pro GPU a zároveň rovnou dvě rozhraní M.2 s konektivitou PCIe 5.0 ×4 (jedno ze čtyřlinkových rozhraní ale desky mohou použít pro připojení řadiče USB4 či Thunderbolt 4, pak nebude dostupné). Sloty PCIe 5.0 anebo ×8/×8 pro GPU sice prý budou mít obvykle jen nejdražší desky s čipsetem X670E (a možná varianta B650E, o níž se objevily neoficiální drby), ale rozhraní PCIe 5.0 ×4 ve slotu M.2 pro SSD by měly poskytovat i levnější desky s čipsetem B650.

Tip: SSD používající PCIe 5.0 budou až dvakrát rychlejší, podívejte se na detaily řadiče Phison E26

Víc rychlých linek PCIe 4.0 z čipsetu

Čipsety řady 700 zatím dokument nejmenuje konkrétně a neuvádí jména konkrétních verzí (podle starších drbů vyjdou čipsety B760, H770 a Z790) ani to, čím se budou lišit. Intel zatím nové čipsety označuje souhrnně jen jako „RPL-S chipset“.

Podle prezentace budou tyto čipsety obsahovat nové funkce proti řadě 600, ale nepůjde o nic dramatického. Podpora USB zůstává na úrovni USB 3.2 Gen 2×2 (SuperSpeed USB 20Gbps) přes USB-C, zatím tedy pořád není integrované USB4 či Thunderbolt, ty zajišťuje případně externí řadič. Propojení s procesorem je DMI 4.0 ×8, tedy víceméně ekvivalent PCIe 4.0 ×8.

Co by mělo být u čipsetů řady 700 nové, je počet linek PCI Express 4.0, které samotný čipset poskytuje. Nová generace čipsetů jich má mít víc než generace 600 (Z690 jich poskytuje 12). Přesné počty ale bohužel nejsou sděleny, stejně jako nevíme, zda nějaký nárůst bude jen u Z790, nebo i u levnějších variant (ze kterých nás nejvíce zajímá asi B760).

Schéma čipsetu a platformy Intel Z690 s procesorem Alder Lake. Z790 by měl mít víc vlastních linek PCIe 4.0 (zdroj: Intel)

Zvýšené IPC slajd nezmiňuje, bude Raptor Lake jako Tiger Lake?

Tento dokument zvlášť zdůrazňuje, co je na platformě Raptor Lake nového. U procesorů samotných vedle rychlejších pamětí vypichuje vyšší počet jader (již delší dobu víme, že Raptor Lake rozvine dále koncept big.LITTLE a bude mít 8 velkých a již 16 efektivních jader E-Core). Dále je také uvedeno, že budou vylepšeny možnosti přetaktování jader CPU a pamětí, overclockeři tedy asi dostanou nějaké nové nástroje.

Na druhou stranu ale Intel nikde neříká, že architektura je nová nebo že má vyšší výkon na 1 MHz (IPC). Je uvedeno jen to, že jádro má větší cache L2 (2 MB u velkých jader, 4 MB pro klastry malých jader) a L3 (díky vyššímu počtu jader). Není sice nikde psáno, že Intel musí o případných architektonických zlepšeních povinně mluvit všude, ale toto je možná indikace, že architektura velkého jádra v Raptor Lake nebude mít nějaká další vylepšení, která by mohla IPC zvyšovat, mimo větší cache.

Ač má jádro nové jméno (Raptor Cove oproti Golden Cove v Alder Lake), možná by mohlo opět jít o něco podobného jako v případě procesorů Tiger Lake – ty měly také jádro s novým jménem Willow Cove a čekalo se od nich až 8% navýšení IPC, ale pak se ukázalo, že víceméně jedinou změnou byly větší cache (zvětšení L2 z 512 kB na 1,25 MB za cenu horší latence, zvětšení bloků L3 cache z 2 MB na 3 MB na jádro). A IPC obvykle moc nenarostlo, byť to bylo závislé na konkrétních aplikacích.

Demo procesoru Intel Raptor Lake (zdroj: Intel, via VideoCardz)

Jednojádrový výkon nových Core 13. generace má ovšem i tak jít nahoru, protože Raptor Lake bude dosahovat vyšší frekvence. Intel samotný sliboval navýšení o „až dvouciferná procenta“ a z úniků vzorků se zdá, že model Core i9-13900K by mohl mít takt boostu pro jednovláknové aplikace minimálně 5,5 GHz.

Tip: Intel Raptor Lake: Core i9-13900K bude mít boost minimálně 5,5 GHz, o 33 % vyšší MT výkon

Zdroje: Baidu, HXL, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ovladač GPU Intel odebral podporu starších grafik i DirectX 9

Intel v těchto měsících dělá do značné míry historický krok a vstupuje na trh samostatných GPU (grafických karet), včetně výkonných hráčských modelů. Firma k tomu má předpoklady v podobě svých zavedených integrovaných GPU, oříškem pro ni ale evidentně je budování softwarového ekosystému. Že to nebude lehké, dokládají poslední zprávy z vývoje jeho ovladačů, kde došlo k ukončení podpory starších GPU, ale také kompatibility s DirectX 9. Celý článok „Ovladač GPU Intel odebral podporu starších grafik i DirectX 9“ »

 •  
 •  
 •  

Ex-divize SSD Intelu uvádí paměti PLC NAND, další krok po QLC

Pokud se v PC hardwaru pohybujete deset a více let, pamatujete si asi, jak se v SSD vystřídaly postupně různé typy NAND zvětšující počet bitů uložených v jedné buňce: od SLC přes MLC, TLC a nakonec před relativně méně dávnou dobou QLC se 4 bity na buňku. Tato paměť už byla poněkud problematičtější – výdrží, ale i výkonem. Teď se ale zdá, že tu definitivně budeme mít i PLC, tedy 5 bitů na buňku a ještě větší choulostivost. Celý článok „Ex-divize SSD Intelu uvádí paměti PLC NAND, další krok po QLC“ »

 •  
 •  
 •  

Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo. Celý článok „Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *