Intel Raptor Lake prý bude v říjnu, současně vyjde i HEDT W790

Unikla údajná data vydání Raptor Lake a HEDT platformy Sapphire Rapids/W790

Během jara kolovaly zprávy o tom, že by AMD mohlo vydat procesory Ryzen 7000 s novou architekturou Zen 4 již v srpnu nebo září, ale AMD teď oficiálně řeklo, že budou až na podzim. To otevíralo možnost, že konkurence od Intelu vyjde o poznání dřív – procesory Raptor Lake neboli Core 13. generace byly očekávané již v létě. Vypadá to ale, že i Intel možná bude vydávat později. Raptor Lake – a také nové HEDT – tak nemusí mít náskok.

Zatím je to asi třeba brát s rezervou, nejde o potvrzenou informaci, ale o zvěst z čínského webu Bilibili od uživatele s přezdívkou „Enthusiastic Citizen“ či také „ECSM_Official“. Tento leaker má určité renomé, ale jeho informace nemusí být bezchybné.

Podle strojového překladu z webu VideoCardz tento čínský zdroj uvádí, že Intel chystá vydání procesorů Core 13. generace až na říjen (október). Tyto procesory s kódovým označením Raptor Lake podle Intelu mají zvýšit jednovláknový výkon až o 10 % nebo víc a také mají zlepšit mnohovláknový výkon díky zdvojnásobení počtu energeticky efektivních jader E-Core – konfigurace tedy bude 8× P-Core plus 16× E-core, celkem 32 vláken. Výrobní proces by ale měl zůstat stejný 7nm jako u Alder Lake.

Demo procesoru Intel Raptor Lake (Zdroj: Intel, via VideoCardz)

Více: Intel předvedl procesory Raptor Lake. Jednovláknový výkon má narůst o víc jak 10 %, 24 jader

Podle uživatele Enthusiastic Citizen v říjnu spolu s těmito procesory vyjdou také nové základní desky s čipsetem Z790. V říjnovém termínu mají údajně vyjít jen desky s tímto čipsetem pro nadšence a přetaktovávače a pravděpodobně také budou na prodej jen procesory řady K s odemčeným násobičem. Ostatní modely (zamčená 65W CPU) a levnější desky s čipsety H770 a B760 mají zřejmě být vydané až v Q1 2023, možná v lednu (januári). Výjimkou je lowend. Nejlevnější desky budou dál používat čipset H610, který náhradu nedostane. H710 nebude existovat.

Intel tedy zřejmě nebude s vydáním Raptor Lake nějak spěchat. Tyto termíny vydání jsou vždy zhruba po roce od příchodu Alder Lake v daném segmentu trhu, takže tady Intel zřejmě drží pravidelný cyklus, aniž by se snažil dostat 13. generaci na trh co nejdřív v předstihu před konkurencí. Pokud AMD také plánuje vydání na říjen, mohly by oba soupeřící produkty dorazit krátce po sobě, i když jako první nejspíš bude i tak o trošku Intel.

Mají existovat Z790 či B760 desky s pamětí DDR4

Procesory Raptor Lake nebudou vyžadovat tyto nové desky a budou fungovat i na těch dnešních s čipsety Z690/H670/B660/B610 (po aktualizaci BIOSu). Ovšem desky generace 700 by v kombinaci s procesorem Raptor Lake možná mohly přinést sloty PCIe 5.0 ×4 pro SSD, které dnešním chybí.

Dobrá zpráva je, že podle tohoto zdroje jsou připravované i nějaké desky generace 700 pro paměti DDR4 (prý minimálně od třech výrobců), takže tu bude stále možnost ušetřit použitím starších pamětí.

W790 a highendové procesory Sapphire Rapids

Prakticky současně s procesory Raptor Lake (modely K) má vyjít také nová generace highendového desktopu. Budou to Xeony W-3400 a W-2400, které budou odvozené od křemíku čipletových procesorů Sapphire Rapids pro servery. Tato CPU budou mít tedy architekturu Golden Cove jako procesory Alder Lake, ale s instrukcemi AVX-512 (včetně vyššího výkonu operací FMA) a AMX. Na rozdíl od Alder Lake nejsou přítomná žádná menší jádra E-Core.

Více: Intel Alder Lake má historicky nejvyspělejší x86 jádro. Rozbor CPU architektury Golden Cove

Tyto procesory prý mají určité zpoždění a nyní mají také asi vyjít v říjnu („na samém začátku Q4 2022“). Osazovat se budou do desek platformy W790, které vyjdou současně s nimi. Pravděpodobně také budou označené jako Core 13. generace. Tato platforma bude na rozdíl od Raptor Lake vyžadovat paměti DDR5, protože Sapphire Rapids nepodporuje DDR4.

Procesor Sapphire Rapids s HBM2E (Zdroj: CNET)

Návrat Intelu do segmentu highendového desktopu („HEDT“) by mohl tento trh hodně oživit a přinést dostupnější výkonné procesory. AMD totiž s Threadrippery dost přibrzdilo a tato platforma ztratila na rozšíření a asi i atraktivitě kvůli vysokým cenám desek a CPU. Je nicméně možné, že s odezníváním čipové krize se i AMD bude chtít v HEDT víc prosadit a opět bude Threadrippery víc tlačit. Šéf technologického marketingu AMD Robert Hallock tento týden řekl, že Threadripper nezanikne a chystají se nové generace, tak zde snad opět mezi Sapphire Rapids/W790 a Threadrippery 7000 vznikne zdravá konkurence.

Zdroje: VideoCardz, Bilibili

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *