Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Hodnotenie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované??

Hodnotenie

Venturi HP-14 PWM je efektívny 140 mm ventilátor, ktorý v najpriaznivejších scenároch končieva veľmi tesne pod Noctua NF-A14 PWM. To typicky pri vyššej (než nízkej) rýchlosti na prekážkach, akými sú šesťuhoľníková mriežka či radiátory. V týchto podmienkach obvykle prekonáva aj novšie modely ventilátorov Fractal Design v podobe Prisma AL-14 či Aspect 14 (RGB). Venturi HP-14 v spomínaných podmienkach na vybraných prekážkach ťaží jednak z vyššieho statického tlaku, ktorý je daný menšími medzerami medzi lopatkami, jednak z celkovo väčších lopatiek.

Pri nižších rýchlostiach (od približne 800 ot./min smerom nadol) sa situácia otáča. Pokiaľ by sa brala do úvahy iba porovnateľná rýchlosť, tak Venturi HP-14 bude mať stále navrch, ale v testoch normalizovaných podľa hladiny hluku začína strácať. Čím nižšia hladina hluku sa nastaví, tým viac. Spôsobené je to nearodynamickým zvukom motorčeka, jemným vrčaním, ktoré má Venturi oproti Aspect 14 (PWM) či NF-A14 PWM navyše. Tento zvuk je zachytený v spektrografoch v pásme okolo 1200 Hz.

Určitým vrčaním je charakteristický chod viacerých starších ventilátorov Fractal Design, pri modeloch Prisma (AL-14) a aj Dynamic X2 (GP-12), vytratil sa až z Aspectov. Nejde však o nič strašné, neznesiteľné, a v porovnaní s ventilátorom Cooler Master SickleFlow 120 ARGB sa jedná o výrazne slabšie vrčanie. V zavretých skrinkách s väčšej vzdialenosti zase až tak neruší.

Odvibrovanie ventilátora nadštandardne mäkkými rohmi má v tomto prípade svoje jasné opodstatnenie. V základe, zrejme na úrovni motorčeka, určité vibrácie vznikajú a tieto rohy ich elegantne eliminujú. To, že „je čo tlmiť“ nasvedčujú aj veľmi malé vibrácie, ktoré sme zaznamenali pri najvyššej rýchlosti. S tvrdšími rohmi by boli určite vyššie. Dôležité ale je, že vo výbave, s akou sa ventilátor dodáva, od rýchlosti 1100 ot./min nižšie neprenáša na skrinku žiadne vibrácie.

A keď zoberiete do úvahy, že Venturi HP-14 PWM umožňuje jedinečnú inštaláciu do pozícii pre 120 mm ventilátory, tak do vybraných situácií môže ísť o jednu z mála takto efektívnych možností. Teda, pokiaľ sa vyhnete ojedinelým, ale pomerne otravným rezonančným frekvenciám. Vysoké tónové špičky sme zaznamenali tak na šesťuhoľníkovej mriežke (370 Hz pri cca 800 ot./min) ako aj na radiátore (135 Hz pri cca 1080 ot./min). Týmto scenárom je dobré sa vyhnúť, inak možno hovoriť o pomerne vyváženom, a teda príjemnom akustickom profile.

Isteže, spomínaného vrčania sa nezbavíte nikdy, ale to je skrátka kompromis, ktorý vo výkonnejších zostavách pri vyšších rýchlostiach zase až tak vadiť nemusí. Samozrejme, ako komu, do zostáv ladených na mimoriadne tichý chod sa Venturi HP-14 príliš nehodia.

Udávaný prietok vzduchu v parametroch je výrazne vyšší ako v realite. Pri starších ventilátoroch Fractal Design zjavne dochádzalo na tejto úrovni k nejakým chybám meraní, na čo dobre ukazuje aj porovnanie oficiálnych špecifikácií Prisma AL-14 s Aspect 14, čo sú konštrukčne prakticky identické ventilátory, ktoré majú pri rovnakých rýchlostiach dosahovať výrazne odlišný prietok vzduchu, ale v skutočnosti k tomu nedochádza. Neexistuje k tomu technický dôvod. To je ale len taký malý, nepodstatný detail, ktorý na kvalitách Venturi HP-14 PWM nijako neuberá. Tieto ventilátory môžeme pokojne odporučiť, pokiaľ vyššie uvádzané nedostatky nepovažujete za kľúčové.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Nepřesvědčivé, u Fractalu člověk zbytečně připlácí za značku. A to říkám jako vyznavač Noctuy, nah.

    1. Ono sú Venturi HP-14 PWM už skoro 10 rokov staré ventilátory. Takže tá súčasná „priemernosť“ je príznačná dobe, v ktorej vznikali. Pri Noctua NF-A14 PWM je to podobné.

      1. Když ho člověk dostane se skříní Fractalu, nebo je fanda Fractal a ten ve skříních přizpůsobí perforace 120 mm pozic pro použití s větším průměrem… Může dávat smysl, ale z plezíru si ho člověk nekoupí, tomu brání cena.

        1. Ani neviem, či FD dával niekedy tieto ventilátory do skriniek. Väčšinou v nich bývajú Dynamic X2 alebo Aspecty (v novších alebo drahších/s ARGB LED)?

          1. Nevím o tom. Přitom se to nabízí, uchycení mohli vytěžit jako docela exkluzivní přednost. Nemyslíte?

            1. Ktovie, či by to dokázalo oceniť dosť ľudí. Dynamic (X2) a Aspecty sú výrazne lacnejšie. A keď má skrinka 3–4 ventilátory…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *