Recenzia skrinky Chieftronic M1: Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Zaujímavosti z vnútra

Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču.

Interiér zblízka

Hlavnú časť interiéru tvorí plechový podnos, kde sa inštaluje základná doska vo veľkostiach microATX alebo miniITX. K týmto formátom sú prispôsobené aj otvory pre káblový manažment, dva z nich majú gumové krytky otvorov. Pod ním, v druhej komore, sa nachádza už spomínané miesto pre zdroj až do veľkosti 180 mm, ktorý podopierajú štyri gumové podložky pre čo najväčšie odizolovanie nechcených vibrácií. Za zdrojom je miesto pre káble, ktoré sa na moje počudovanie lepšie schovávali a bola s nimi menšia robota ako pri väčších skrinkách. Nasleduje šuplík s dvoma výsuvnými priečinkami pre dva 3,5″ alebo 2,5″ disky. Šuplík sa dá zo skrinky úplne vybrať, čo môže vyhovovať niekomu, kto potrebuje viac miesta v skrinke. Priečinky šuplíka majú v príslušenstve dodávané gumené podložky, ktoré sú priamo určené k inštalácii mechanických diskov k minimalizácií ďalších neželaných vibrácií. Po bokoch sú odizolované podložky už z výroby. 

Tu som sa dostal do konfliktu so samotným šuplíkom, kde som osadil 3,5″ disk Seagate Barracuda a následne som ho nemohol už dostať von. Problém je v tom, že po vsunutí a zaklapnutí priečinku do šuplíku, nie je možné dostatočne stlačiť priečinok k uvoľnení z drážok. Našťastie sa dá šuplík zo skrinky vybrať štyrmi šróbmi (dva na spodnej strane skrinky a dva na kostre). A po odskrutkovaní bola už hračka disk vyslobodiť.

Na opačnej strane je s tromi magnetmi uchytený ovládač na 6× 12V ventilátor s LED RGB, ku ktorému je dodávaný v príslušenstve spomínaný diaľkový ovládač. Napájanie je cez redukciu SATA, ktorá je dodávaná s príslušenstvom. Takisto je možné, no nie nutné, zapojiť ovládač do základnej dosky, ktorá má podporu pre 5V adresovatelný konektor LED. Je certifikovaný pre všetky známe varianty ovládania osvetlenia RGB od značiek ako ASUS, ASRock, MSI či Gigabyte. Kontrolér DF-908 má možnosť meniť farebné osvetlenie LED RGB, ktoré je v ňom priamo zapojené, v rôznych prednastavených módoch. To je prvé tlačidlo z ľavej strany ovládača. Dalšie dve, smerom doprava, slúžia k ovládaniu rýchlostných režimov samotných ventilátorov v ňom zapojených, jedno pridá otáčky a druhé uberie. Bohužiaľ sa kvôli tomu nedajú otáčky regulovať presnejšie cez základnú dosku, ale iba v troch prednastavených režimoch. 

Za mňa je hlavnou výhodou ovládača samotná možnosť ho regulovať diaľkovo, čo dodá používateľovi obrovskú voľnosť a nie je odkázaný na interný ovládač. Navyše je na tom i funkčne lepšie: možnosť zapnúť a vypnúť osvetlenie, ovládanie rôznych režimov osvetlenia prepínaním dopredu a späť, zmena režimu rýchlosti ventilátorov, samotná rýchlosť priechodu efektu RGB s možnosťou statického nastavenia ľubovoľného odtieňu.

Po odňatí predného panela sa naskytne pohľad na montážne otvory, pre dva 120 alebo 140mm dodatočné ventilátory k nasávaniu chladného vzduchu. Je škoda, že sa skrinka dodáva iba s jedným ventilátorom na výduchu, takže pre lepšie teploty v skrinke bude treba rátať s ďalšou investíciou.

 

Predný panel ukrýva po krajoch dva odnímateľné prachové filtre. Nešťastne riešený je prachový filter na ľavej strane, je umiestnený priamo pod nainštalovaným ovládacím panelom, čo môže skomplikovať pritom tak jednoduchú činnosť ako čistenie prachu v skrinke. 

   

Na zadnej stene skrinky je osadený ventilátor s modelovým označením CF-1225RGB, alebo Tornado, ako ho označuje výrobca pre verejnosť. Ten je tvorený siedmimi lopatkami, ktoré sú tvarované pre maximálny prietok vzduchu (53 CFM) skĺbený s nízkou hlučnosťou (16 dBA) pri maximálnych otáčkach (1200 ot./min.). Samozrejme je kompatibilný so spomínaným ovládačom a zapája sa 6pinovým konektorom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý. Celý článok „Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Už dlhšie sa chystám položiť otázku niekomu, kto má skúsenosti so sklenenými bočnicami, či sa pod vplyvom statickej elektriny nezachytáva (nenalepuje) z vnútorne strany skla jemný prach. Podľa mňa musia byť časom tie bočnice zaprášené a pri RGB osvetlení čudne “ flakaté „.

    1. Čo sa týka samotného prachu, tak sa zachytáva aj z vnútornej časti. Je toho samozrejme o dosť viac z vonkajšej strany. Konkrétne pri zapnutom RGB teraz v tme vidieť nie je – pozerám na M1tku asi z 3/4 metra. Keď sa na to pozriem bližšie tak ten prach tam vidím. Neviem povedať za akú dobu bude koľko prachu, že sa na to nebude dať pozerať, k tomu záleží aj od prašnosti v miestnosti, účinnosti filtrov atď… Aj tak tvrdím, že najhoršie sú na skle odtlačky, ktoré sú vidieť z každej vzdialenosti. Ak sa čistí počítač pravidelne, tak si nemyslím, že by to mal byť problém (vlhčená servítka, utrie sa sklo a hotovo).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *