Enermax dáva mainstreamu AIO vodníkov hrubšie radiátory

Enermax Liqmaxflo (SR)

Radiátory na drvivej väčšine AIO vodníkov sú veľmi podobné a… pomerne tenké oproti tomu, s čím prichádzajú nové modely Liqmaxflo od Enermaxu. Na o 40 % hrubších radiátoroch, ako je bežné, sú navyše ventilátory o ktorých vieme, že dosahujú vysoký statický tlak. A keď sa k tomu zoberie do úvahy i to, že sa na pomery kvapalinových chladičov jedná stále o cenovo dostupné riešenia, tak pri tejto ponuke je vhodné zbystriť.

Nový rad vodníkov Liqmaxflo je tvorený šiestimi modelmi, z ktorých polovica má radiátory s hrúbkou až 38 mm. Oproti variantom „SR“ majú aj ventilátory ARGB. Liqmaxflo SR sú však lacnejšie a majú lepšiu kompatibilitu so skrinkami. Nadštandardne hrubé AIO vodníky už v mnohých prípadoch kolidujú zo základnou doskou. Napriek tomu nás ale budú tentokrát zaujímať viac. Predsa len sa jedná o niečo vzácne netradičné. Nejde síce o ojedinelý koncept a 38 mm hrubé radiátory sú napríklad aj u Phanteks Glacier One 240 T30 (V2), ale Enermax Liqmaxflo je pri rovnakom formáte radiátora výrazne lacnejší.

A dokonca existuje aj 420 mm variant so štyrmi ventilátormi na radiátore. To je už nielen hrubý, ale aj naozaj dlhý chladič. My sa budeme ale zaoberať viac rozšírenejším 360-milimetrovým formátom s lepšou podporou so skrinkami. Najprv formou zopár detailov a neskôr i v rámci testov. Chladič Liqmaxflo 360 máme už totiž nejaký čas v redakcii a dokým nemáme termálne výsledky, sa môžete pozrieť aspoň na kľúčové konštrukčné prvky.

Prvým je nadštandardne hrubý radiátor. V profile má namiesto bežných 27 mm až 38 mm. Pričom sa zdá, že väčšia hrúbka neznamená redšie rebrovanie, ako to často býva u samostatných radiátorov do vlastných vodných okruhov. FPI bude pravdepodobne okolo 22. Technická dokumentácia túto informáciu neuvádza (ale v recenzii bude odmerané. Pred odchodom na dovolenku, na účely tohto článku, na to kolega Pavel zabudol). Vieme ale, že rebrá sú z hliníku a blok je medený. To znamená, že životnosť celého okruhu bude závislá od prímesi, ktorá v kvapaline spomaľuje galvanickú koróziu. Vzhľadom na to, že nejde o nadštandardne drahé chladiče, tak je použitie lacnejšieho materiálu prirodzené.

Ventilátory na ochladzovanie radiátora geometricky nápadne pripomínajú Arctic P12 s tým rozdielom, že nemajú také ostré špičky lopatiek a evidentne iné je zloženie ich materiálu. To s ohľadom na to, aby rotor skrz seba dobre viedol svetlo, keďže sa jedná o ventilátory ARGB. Ventilátory Enermax bude pravdepodobne charakterizovať vysoký statický tlak, tak ako je to aj u Arctic P12, s nadštandardne malou stratou prietoku vzduchu vplyvom radiátora. Je možné, že ventilátory Enermax budú Arctic P12 kopírovať aj v akusticky a pri kritických otáčkach sa nevyhnete tónovým špičkám. Ale tie môžu byť predsa len iné, mernejšie, ale i výraznejšie, keďže je tu ten iný materiál. Ako je to presne sa dozviete v testoch, v ktorých nebude chýbať tradičná frekvenčná analýza zvuku.

Všetky chladiče Enermax Liqmaxflo (SR) majú na bloku 60 mm ventilátor na akceleráciu prúdenia vzduchu okolo VRM základnej dosky. Vodný blok je pozoruhodný ale i pre čerpadlo, ktoré skrýva. V súvislosti s ním Enermax spomína patentovaný návrh (Shunt Channel), ktorý skracuje dráhu tečúcej kvapaliny na zabezpečenie rýchlejšieho prenosu tepla.

Podporované platformy Intel sú LGA 1700, 1200, 115x, 2066, 2011 a LGA 1366 a z AMD AM5 a AM4.

Modely Liqmaxflo (240/360/420) cenovo začínajú na 110 eurách/cca 2695 Kč (za 240 mm s TDP 380 W) a Liqmaxflo SR (120/240/360) je od 70 eur/1715 Kč za najmenší 120 mm variant. Za naopak obrovský Liqmaxflo 420 s TDP až 420 W by ste nemali zaplatiť viac ako 160 eur/cca 3918 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

 •  
 •  
 •  

Ako dobre poznáš vodníky MSI? Súťaž o CoreLiquid E360

V spolupráci s MSI sme pre vás pripravili rýchly kvíz, po ktorého absolvovaní sa budete môcť zúčastniť hry o výkonný kvapalinový AIO chladič s 360-milimetrovým radiátorom – MEG CoreLiquid E360. Jediná podmienka je správne zodpovedať na tri otázky, ktoré buď preveria prehľad, ktorý máte, čo sa týka chladiacich vecí MSI, alebo do doplnia. Každopádne nepôjde o nič zložité. Celý článok „Ako dobre poznáš vodníky MSI? Súťaž o CoreLiquid E360“ »

 •  
 •  
 •  

Enermax znížil ceny kvapalinových chladičov Liqmaxflo (SR)

AIO vodníky Liqmaxflo a Liqmaxflo SR vyšli len minulý mesiac a už majú oficiálne popreškrtávané pôvodné ceny. Tie išli u vybraných modelov smerom nadol, a to o približne 4 až 16 %. Najväčší pokles ceny sa týka top modelu so 420 mm radiátorom, ktorý by nemali prehliadnuť majitelia najvýkonnejších procesorov. Lacnejšie sú ale aj menšie, populárnejšie modely do bežných skriniek. Pozrite sa kompletný prehľad. Celý článok „Enermax znížil ceny kvapalinových chladičov Liqmaxflo (SR)“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *