FSP Hydro G Pro ATX 3.0: Riešenie od tvorcov nezabudnuteľného

Zdroj FSP Hydro G Pro (850 W)

Legendárne „Fortrony“ sú už pomerne dávna história, ale mnohí ju máte v živej pamäti. Najmä ak ide o modelový rad Blue Storm, ktorú medzi lacnejšími svojho času predstavoval jednu z mála alternatív. Jeho výrobcom bolo FSP rovnako, ako je to v prípade Hydro G Pro. Pri tom môžeme na pomery výkonných, 850-wattových modelov takisto hovoriť o lepšej cenovej dostupnosti.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Pokiaľ ide výhradne o zdroje ATX 3.0, tak Hydro G Pro ATX3.0 (80 Plus Gold) v ponuke FSP predstavuje akúsi strednú triedu. Lacnejší od neho je Hydro GT Pro ATX3.0 ((80 Plus Gold)) a low-endom je Hexa 85+ PRO ATX3.0 s certifikaciou účinnosti 80 Plus Bronze. O tento zdroj sme mali eminentný záujem (aby bolo na porovnanie niečo naozaj „lacné“), ale ten sa momentálne nepredáva, hoci ide o nový model s riadnou produktovou stránkou na webe FSP. Venovať v testoch sa ale budeme teda Hydro G Pro ATX3.0. Ak by ste nevydržali do zverejnenia jeho výsledkov a chceli by ste si ho kúpiť ešte skôr, tak  je dôležité si dať pozor na to, aby v názve obsahoval „ATX3.0“. Existuje totiž aj starší „Hydro G Pro“ podporujúci štandard ATX 2.52, s ktorým sa spájajú trochu iné špecifikácie.

Mriežka pred ventilátorom je kruhová, ale nejde o drôtený typ ako u Chieftec Polaris 3.0. Otvory sú vyrazené tradične do plechu, ale snáď s ohľadom na akusticky príjemnejší profil. K tomu by mohlo prispievať aj zaoblenie vonkajších hrán otvorov mriežky.

Celkovo sa jedná o skôr kratší zdroj (s dĺžkou skrinky 150 mm) a ak vás zaujíma, k čomu slúži tlačidlo „Eco“ na zadnej mriežke, tak na povolenie polo-pasívneho režimu ventilátora do záťaže 30 %.

   

V prípade testovaného variantu s 850 W by teda mal ventilátor začínať spínať od nejakých 255 W. Takéto odstavenie ventilátora pomáha dosahovať najmä vyššiu účinnosť pri vekmi nízkom zaťažení, na ktorej štandard ATX 3.0 sprísnil požiadavky. Predpokladáme ale, že sa zdroj do potrebných hodnôt zmestí aj s bežiacim ventilátorom (t.j. s vypnutým režimom Eco).

12-voltová vetva je tu jedna silná, ktorá by mala zvládať trvalo zaťaženie aspoň 70,8 A. V praxi tu bude zrejme viac, koľko presne sa dozviete z testov ochrany proti preťaženiu.

Konektor 12VHPWR na externé napájanie výkonnejších grafických kariet s GPU Nvidia je „600-wattový“, so 16-pinom na jednej i druhej strane. Vzhľadom na to, že používa dutinky, ktoré sú voči pinom kontaktnejšie (čo je dobre, znižuje sa tým prechodový odpor/zahrievanie), takže pre zasunutie na doraz musíte vynaložiť relatívne väčšiu silu. O správnej inštalácii vás informuje jemné puknutie vznikajúce zaskočením poistky na konektore.

   

Tradičné 6+2-pinové koenktory má zdroj tri, teda akurát na pripojenie najvýkonnejších Radeonov RX 7900 XTX. V súčasnoti už raritná je prítomnosť 4-pinového konektora „Floppy“, ktorým je zo stále užitočných zariadení možné napájať staršie čítačky pamäťových kariet či niektoré viac-kanálové regulátory na ventilátory.

S výnimkou kábla so 16-pinovými konektormi PCIe 5.0 (12VHPWR), ktorý má jednotlivé vodiče v sieťke, sú všetky ostatné ploché.

FSP Hydro G Pro ATX 3.0 je pri odporúčanej cene 150 eur/cca 3700 Kč najlacnejší zdroj, aký pripravujeme na porovnávacie testy.

… zvnútra

Ventilátor je použitý „iba“ 120 mm, teda menší, ako býva u väčšiny zdrojov ATX. Jedná sa o Protechnic MGA12012XF-O25, ktorý by mal na maxime dosahovať 2700 ot./min. Pri optimálnej záťaži medzi 50–60 % bude ale snáď dosahovať výrazne nižšiu rýchlosť. Podľa inzerovaného grafu FSP by otáčky nemali nikdy presiahnuť hodnotu 1300.

Návrh zdroja je atypický použitím „väčších“ elektrických súčiastok.

Všimnite si, že na vstupnej filtrácii je iba jeden kondenzátor, ale je to teda poriadny valec s kapacitou až 680 μF. Jedná sa pritom o Nippon Chemi-Con z prvotriedneho radu KHS. Menšie kondenzátory v sekundárnej časti sú tiež Nippon Chemi-Con, ale už (podľa parametrov tiež veľmi slušné) modely KZE.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

FSP Windale 4 – Nedejte na první dojem

Společnost FSP Group je v našich končinách známá především počítačovými skříněmi nebo napájecími zdroji pod značkou Fortron. Tento výrobce však nabízí i chladiče. A právě Windale 4 je cenově zajímavý chladič střední třídy, kterému se dnes podíváme pod žebra. Vzhledem ke svým parametrům a ceně by se měl utkat ve velmi těsném souboji s chladiči Silentium PC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34, které jsme zde nedávno také testovali. Celý článok „FSP Windale 4 – Nedejte na první dojem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *