Éra SSD s rozhraním PCI Express 5.0 má začít v třetím kvartálu

Teamgroup/T-Force odhaluje PCIe 5.0 SSD v provedení M.2

Už jsme tu měli zprávy o SSD používající PCIe Express 5.0, které má až dvojnásobnou rychlost proti PCIe 4.0 a čtyřnásobnou proti běžnému PCIe 3.0. Zatím to ale byly případy, kdy firma oznámí produkt, ale je zcela neznámé, kdy se dá opravdu čekat v obchodech. PCIe 5.0 SSD chystá i výrobce Teamgroup, který ale už sdělil i to, kdy by měla přijít na trh. Konečně se tak začíná rýsovat, kdy se toto bude dát s procesory Alder Lake využít.

Teamgroup odhalil plány na PCIe 5.0 SSD pro herní počítače minulý týden. Vyjdou pod jeho značkou T-Force. Zatím pro něj ještě nebylo prozrazené konkrétní jméno, ale budou patřit do produktové řady SSD s označením Cardea. Firma bude podle tiskové zprávy opět nabízet několik různých verzí s odlišnými chladiči. Dnes si například můžete vybrat mezi hliníkovým pasivem, nebo provedení s tenkým keramickým nebo grafenovým rozvaděčem tepla. Toto má tedy pokračovat i PCIe 5.0 SSD od T-Force/Teamgroup.

Firma uvádí, že masovou výrobu těchto SSD plánuje na Q3 2022 – tedy na letní měsíce. Je pravda, že se mluví o „výrobě“, ne doslova o dostupnosti, tisková zpráva si tedy nechává ústupovou cestu. Ale asi je slušná šance, že by tato SSD mohla být k mání třeba v září.

Půjde zřejmě o moduly M.2 – alespoň propagační vizuál firmy ukazuje toto provedení. Ač se u SSD používá v drtivé většině případů (pokud jsou NVMe), u PCI Expressu 5.0 je zde problém s tím, že zatím jediná platforma podporující PCIe 5.0 nemá sloty M.2 s touto konektivitou. Desky pro procesory Intel Alder Lake totiž mají PCIe 5.0 jen ve slotech PCIe ×16 pro grafické karty.

Zatímco MSI kvůli této komplikaci plánuje nabízet PCIe 5.0 SSD v provedení karty do slotu, Teamgroup/T-Force zdá se stejným směrem nepůjde. Neznamená to, že se tato SSD na Alder Lake nebudou dát použít, budou ale potřebovat adaptér do slotu PCIe 5.0 ×16 (elektricky ovšem používající jen čtyři linky).

PCIe 5.0 SSD od Teamgroup

Proč firmy přes uvedené plánují moduly M.2, není úplně jasné. Mohlo by to možná být s ohledem na to, že o rok nebo dva později už na trhu mohou být desky, které budou mít nativní sloty M.2 s PCI Expressem 5.0. Uživatelé v nich pak budou moci první generaci „pětkových“ SSD normálně používat, aniž by zabírala slot pro kartu. Také se nabízí myšlenka, jestli už se tu počítá spíš než s dnešní platformou Z690/B660 (atd) až s novou generací desek Z790/B760/H710 pro procesory Raptor Lake. Zatím sice nevíme o tom, že by měly přidat rozhraní PCIe 5.0 ×4 pro SSD ve slotu M.2, ale stát by se to mohlo.

13 GB/s

Po svém vydání mají tyto PCIe 5.0 SSD být nejrychlejší úložiště pro PC existující na trhu (takové prvenství by asi sdílela s další obdobnou konkurencí, protože určitě nezůstanou osamocená). Moduly budou podporovat protokol NVMe 2.0 a dostupné mají být v kapacitě až 4 TB. Sekvenční rychlosti mají dosahovat až 13 000 MB/s při čtení. Zápis bude tradičně o něco pomalejší, ale ne o moc, má dosahovat 12 000 MB/s.

Řadiče těchto prvních „Gen5“ SSD tedy budou rozhraní využívat docela dobře a nenechávat velkou nesnědenou rezervu, na rozdíl od první generace SSD pro PCIe Express 4.0. Ta dosahovala rychlosti 5000 MB/s, ačkoliv rozhraní dovoluje až nějakých 7300 MB/s, jak ukázala následující druhá vlna vylepšených řadičů a modulů. Oproti tomu je zde potenciál rozhraní využitý docela dobře.

Zdroj: Teamgroup

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První PCIe 5.0 ×4 SSD oznámená: NVMe moduly Apacer a Zadak

Tento týden AMD představilo desktopové procesory Ryzen 7000 se socketem a platformou AM5. Jednou z novinek je, že s těmito procesory a deskami bude možné používat SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které umožní až dvojnásobné rychlosti čtení a zápisu. První takováto SSD byla na Computexu odhalena a měla by se začít prodávat v druhé polovině roku. PCI Express 5.0 na AM5 deskách se tak bude dát prakticky okamžitě využít. Celý článok „První PCIe 5.0 ×4 SSD oznámená: NVMe moduly Apacer a Zadak“ »

 •  
 •  
 •  

Nové highendové PCIe 4.0 SSD od WD. A také externí SSD s RGB LED

Také Western Digital teď chystá nové výkonné SSD moduly. Firma původně spojená s pevnými disky se docela úspěšně zabydlela v konkurenčním rybníku a vedle obyčejných SSD má i povedené highendové NVMe moduly. Teď firma oznámila jejich novou generaci WD Black SN850X a současně také novou generaci externího herního SSD. Je zajímavé tím, že se už i do něj dostaly RGB LED, takže potěší uživatele, kterým musí všechno svítit. Celý článok „Nové highendové PCIe 4.0 SSD od WD. A také externí SSD s RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  

MSI Spatium M450: PCIe 4.0 SSD úsporně s Phisonem E19T

Tento týden už vyšlo jedno zajímavé SSD bez paměti DRAM, ale už s rozhraním PCI Express 4.0 ×4 – WD Black SN770 má docela dobrou cenu a zdá se že i výkon. Současně vydalo NVMe modul s podobou koncepcí také MSI. SSD označené MSI Spatium M450 bude asi také levnou možností, jak dostat SSD využívající PCI Express 4.0. Nicméně výkon bude nižší, takže je otázka, zda mu PCIe 4.0 opravdu něco přinese. Celý článok „MSI Spatium M450: PCIe 4.0 SSD úsporně s Phisonem E19T“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Práve ten 3. kvartál 2022 naznačuje použitie nie v existujúcich doskách, ale so spomenutým Raptor Lake alebo nespomenutým Zen4 na AM5.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *