Rozbor AP123 alebo ako SilverStone robí z ľudí roky hlupákov

Montáž a merania vibrácií

Krutý nadpis, ale spravodlivý. Vždy sa snažíme pri testovaní nachádzať najmä dobré veci, ale niekedy je to zložité. To je i tento prípad, v rámci ktorého SilverStone zavádza svojich zákazníkov. Mriežka nezvyšuje výrazne hlučnosť? K mystifikáciám tohto typu nemáme pochopenie. Obzvlášť, keď je to celé ešte „dobre premyslené“ a zinscenované. Takéto konanie nevrhá dobré svetlo na kombináciu troch rôznych tvarov lopatiek, ktorá má niečo do seba.

Montáž a merania vibrácií

Každý testovaný ventilátor treba prirodzene najprv vhodne pripevniť. Pri tom všetkom, čo chceme merať a pri takej presnosti, aká na relevantné merania musí byť, to záleží aj na najmenších detailoch. Celý systém uchytenia je pomerne zložitý a sme radi, že sme ho doladili k maximálnej spokojnosti. Aj keď to teda znamenalo stovky hodín laborovania. Čo je na tom také komplikované? Je toho viac.

Ventilátory sa inštalujú k multifunkčnému držiaku. Substrát je 2 mm hrubý kovový plát, ku ktorému sa pripevňuje ventilátor, respektíve ventilátor spolu s prekážkou (napríklad s filtrom, šesťuholníkovou mriežkou či radiátorom kvapalinového chladiča).

Držiak na inštaláciu ventilátora a snímaču vibrometra

Pre správny a vždy rovnaký prítlak sú ventilátory doťahované vždy rovnakou silou momentovým skrutkovačom. Keby to tak nebolo, tak by mohli vznikať škáry a vôle v montáži, skrátka nerovné podmienky s nežiaducim skreslením. Napríklad aj pre meranie vibrácií. Navrchu ventilátorového držiaka je aj držiak pre trojosí snímač vibrometra. Ten je už prichytený magneticky cez oceľovú vložku, na ktorú snímač pôsobí silou jedného kilogramu a vďaka dorazu je aj vždy v rovnakom mieste a v rovnakom kontakte so zvyškom konštrukcie. To sú z hľadiska opakovateľnosti meraní základné veci.

Aby bolo možné zachytiť intenzitu v čo najvyššom rozlíšení, nemôže byť podnos držiaka príliš ťažký a zároveň musí byť dostatočné pevný, aby sa nekrútil. Tým by znovu dochádzalo k rôznym skresleniam. Preto sme na výrobu držiaka použili tvrdú (H19) hliníkovú (AL99,5) dosku, ktorej hmotnosť je tak akurát na to, aby nebol významne obmedzovaný voľný pohyb.

Na dosiahnutie čo najjemnejšieho rozlíšenia pre meranie vibrácií sú v montážnych dierach, cez ktoré sa držiak inštaluje k tunelu, mäkké gumené vložky. A hneď za týmito vložkami sú silentbloky s veľmi nízkou tvrdosťou 30 Shore. Tie sú použité aj z toho dôvodu, aby vibrácie ventilátorov neprerážali na kostru tunela. Keby k tomu dochádzalo, tak by sa pri ventilátoroch s intenzívnejšími vibráciami do výsledkov meraní hluku premietla aj táto sekundárna zložka hluku, ktorá sa netýka aerodynamického zvuku ventilátora.

Citlivý montážny mechanizmus umožňuje meranie vibrácií vo vysokom rozlíšení a zároveň zamedzuje prierazu vibrácií na kostru veterného tunela

V tomto je dobré mať ideálne podmienky aj napriek tomu, že sú v praxi nedosiahnuteľné, pretože sa vibrácie ventilátorov budú na kostru skrinky prenášať v nejakej miere vždy. Ale každá skrinka na ne bude reagovať inak, respektíve konečná hlučnosť bude závisieť od viacerých faktorov, počnúc použitými materiálmi. Preto je dobré túto zložku hluku navyše pri testovaní odfiltrovať a do praxe kalkulovať s nameranými intenzitami vibrácií. Čím vyššie tieto vibrácie sú, s tým vyšším prídavkom hlučnosti treba počítať.

Silentbloky sú prirodzene naformátované tak, aby držiak trochu odsadili od zvyšku tunela, inak by nemali zmysel. Vzniká tu tak medzera, ktorá je po celej ploche vytesnená mäkkým penovým tesnením s uzavretou bunkovou štruktúrou (tzn., že je nepriedušná).

Na zamedzenie priechodu vibrácií na konštrukciu veterného tunela je medzi držiakom s ventilátorom a nábežnou hranou potrubia malá medzera, ktorú vytesnuje mäkký penový goliér

Na správne vycentrovanie rotora ventilátorov voči ostatným prvkom obsahuje držiak vystúpený rámček, ktorý kopíruje vnútorný obrys tesnenia. A aby toho nebolo málo, tak sa rámček s testovaným ventilátorom k tomuto tesneniu dotláča malou silou tlačných pružiniek, ktorá je nastavená zase s ohľadom na čo najvyššie rozlíšenie pre meranie vibrácií a zároveň tak, aby vznikal dostatočný prítlak na zachovanie bezchybnej tesnosti.

Vibrácie meriame meracím prístrojom Landtek VM-6380. Ten zaznamenáva rýchlosť kmitania (v mm) za sekundu vo všetkých osiach (X, Y, Z). Na rýchlu orientáciu počítame z nameraných hodnôt 3D vektor a do grafov uvádzame „celkovú“ intenzitu vibrácií. Svoje výsledky si nájdete ale aj vtedy, pokiaľ vás zaujíma iba konkrétna os.

Najkomplikovanejšiu časť tunela už poznáte a v rámci ďalšej kapitoly sa posunieme ďalej. Stále ale zostaneme na začiatku tunela, len odbočíme k perifériám po stranách.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter

Aj SilverStone robí zdroje ATX 3.0. Model DA850R Gold je okrem iného pozoruhodný menšími rozmermi, než je obvyklé. Na dĺžku má iba „základných“ 140 mm rovnako ako napríklad Enermax ERT850EWT (ostatné z testovaných zdrojov sú väčšie), takže pre majiteľov skriniek s horšou kompatibilitou zdrojov sa rysuje tematické mikro porovnanie. Ale aj mnoho iných, pozoruhodných vecí. Celý článok „SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Ťiež som sa stále pri nich zamýšľal pre koho vlastne sú. Jediné čo ma napadá aby sa viac vzduchu dostalo ku GPU. Čo som videl nejaké pokusy s dymom tak je možné že vďaka zadným horným ventilátorom je pohyb vzduchu dole vzadu v skrinke dosť malý.

    1. Vstupné systémové ventilátory sú v súčasnosti už vlastne iba pre grafické karty. Pekne to vidieť aj v staršom teste rôznych konfigurácií systémových ventilátorov. Tá zadná mriežka je ďalší nezmysel, ktorý tomu ventilátoru viac škodí než pomáha. Pre GK bude AP123 rovnako dobrý ako každý iný ventilátor s porovnateľným prietokom, ale na radiátore tá mriežka (pre laminarizáciu vzduchu) plus nebude. So schématicky poriadne nastaveným systémovým chladením žiadne „vylepšováky“ (ani typu ventilátor do bočnice :)) netreba.

    2. dole vzadu je väčšinou zdroj a ten má svoj okruh chladenia, ak sa nejedná o pasív, že, ale ten si snáď kúpi len človek znalý veci o samovoľnom prúdení teplého vzduchu (konvekcii)…
      tie ventilátory sú dosť nedotiahnuté, ale vyzerajú kúúúl a divím sa, že ešte nie sú aj podsvietené. trojaké listy sú fajn nápad čo plní účel z hľadiska hluku, ale parametre ohľadom základnej funkčnosti fúkania vzduchu sú za tú cenu desné… a tie zahnuté rebierka vzadu zaberajú snáď štvrtinu plochy, veď ich zďaleka nemuseli nasekať toľko, akože takto možno dobre tlmia vibrácie od vetráka, ale tá ich celková plocha zabíja výkon, ešte keby ich profil vytvarovali do nejakého aerodynamickejšieho tvaru napr. kruhu či dokonca kvapky, to na fotkách dobre nevidno, ale dosť pochybujem….

  2. ha-há, toto sa Ľubo podarilo 🙂
    „… oproti konvenčným rotorom, ktoré majú všetky lopatky rovnaké (a hladné, bez zárezov)..“ prvá strana, odstavec pod prvou fotkou lopatiek

    chváliť nebudem, už by to vyznelo lacne a Silverstone si ťa aj tak určte „podá“

    1. Haha, díky! Opravené. Jasné, čakám e-mail s bodmi, čo všetko je nesprávne vyhodnotené tentokrát, keďže sa naše závery nezhodujú so závermi SilverStonu. Najväčšie perly si samozrejme poctivo značím a keď sa nazbierajú, tak ich odpublikujeme. 😉 Niektoré názory a myšlienkové pochody (aj tých, čo by ste povedali, že musia mať všetky veci okolo ventilátorov v malíčku) stoja fakt za to. 🙂

      1. držím palce 🙂
        to je tak, keď opraty vo firmách preberú marketingoví „umelci“ namiesto inžinierov…

        1. Tihle lidé jsou pak ještě v kombinaci s automatickými překladači ale nedocenitelným zdrojem zábavy.

        2. Práveže marketingových špecialistov beriem s rezervou. Smutné ale je, keď hardvérový vývojár (aj s takými komunikujeme :)) začne konverzáciu s tým, že sa tejto práci venuje na nejaký minimálny úväzok. A hoci tie debaty už niekedy začínajú byť o niečom, keď vieš, že máš ako „amatér“ v základných veciach, pretože sám vývojár hovorí o domnienkach a nedokonalej úrovni poznania, tak to trochu zamrzí. Títo ľudia však nemusia byť „blbí“ a väčšinou sú i rozumní a pokiaľ niekto silou mocou zo mňa nerobí hlupáka a je tam obojstranný rešpekt k práci toho druhého, tak je všetko v poriadku. Ale to nič nemení na tom nastavení, že hardvérový vývojár (a teraz nemyslím typu Jim Keller, ale menší, ktorý nerobí procesory, ale „len“ tie vetráky) je TOTÁLNE nedocenený a často sa tomu nemôže venovať naplno. Pre mňa je to absolútne, že ľudia okolo obchodu a reklamy majú lepšie podmienky na to s venovať svojej práci ako tí, čo naozaj niečo vedia, majú nejaké vzdelanie… a teraz sa nechcem dotknúť nikoho (jasné, aj tých, čo to nejako predajú, treba), ale zase sa dostávam k tomu, že je všetko iba o prachcoh a potom sa asi nemôžeme čudovať, že vznikajú také hlúposti veci ako okolo AP123. 🙂

  3. Celkom slušný fail. Čakal som, že v statickom tlaku by mohol čosi uhrať, ale je to tam biedne. Tie lamely sú každopádne nešťastne tvarované, až hlúpo. Možno by to bolo iné keby bol ich profil „kvapkoidný“.

    V rámci toho mi napadlo, že by bolo zaujímavé vziať do ruky dremel a z tých lamiel tam nechať len klasicky zo 4, že čo by to spravilo s výkonom a akustikou. To keby si sa náhodou nudil. 🙂

    1. že nudil, ha-ha, pri takých testoch… osobne by som to nerobil, aj tak by to nemalo nejaký význam opidlikávať rebrá a všetko premeriavať a hrozí reálne riziko, že to preženie a ventilátor sa príliš rozvibruje

      1. Najviac sa nudím teraz pri testoch základných dosiek. Úplne peklo tá metodika… ale odhalí všetko. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *