Rozbor AP123 alebo ako SilverStone robí z ľudí roky hlupákov

Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka

Krutý nadpis, ale spravodlivý. Vždy sa snažíme pri testovaní nachádzať najmä dobré veci, ale niekedy je to zložité. To je i tento prípad, v rámci ktorého SilverStone zavádza svojich zákazníkov. Mriežka nezvyšuje výrazne hlučnosť? K mystifikáciám tohto typu nemáme pochopenie. Obzvlášť, keď je to celé ešte „dobre premyslené“ a zinscenované. Takéto konanie nevrhá dobré svetlo na kombináciu troch rôznych tvarov lopatiek, ktorá má niečo do seba.

Ako meriame spotrebu…

Riešiť spotrebu pri ventilátoroch? Ak ich máte v počítači sedem (tri na radiátore chladiča a štyri na systémové chladenie v skrinke) a k tomu sú ešte aj osvetlené, tak sa odber začína počítať už v desiatkach wattov. A to už má zmysel sa tým zaoberať.
Všetky ventilátory napájame laboratórnym zdrojom Gophert CPS-3205 II. Ten je pasívny a prakticky bezhlučný, takže nám neskresľuje merania hladín hluku. Pre ventilátory s PWM je však pripojený regulátor Noctua NA-FC1, cez ktorý sú ventilátory ovládané. Medzi zdrojom a regulátorom Noctua máme ešte bočník. Na tom odčítavame úbytok napätia, z ktorého následne počítame prúd. Napätie na zdroji je však nastavené tak, aby išlo do Noctua NA-FC1 napätie 12 V. Presných 12 V potom nastavujeme aj pre meranie maximálneho výkonu 3-pinových ventilátorov s lineárnym napájaním.

Pri týchto meraniach nás bude okrem maximálnej spotreby nás bude okrem maximálnej spotreby pri 12 V, respektíve 100 % PWM zaujímať aj spotreba aj v režimoch fixných hladín hluku. Teda pri tých nastaveniach, pri ktorých meriame aj ostatné parametre. A nakoniec v grafoch nájdete aj príkon zodpovedajúci rozbehovým a minimálnym otáčkam. Rozdiel medzi týmito dvoma nastaveniami je v tom, že na rozbehové otáčky je potrebné prekonať trecie sily na rozbeh, takže je spotreba vždy vyššia ako pri minimálnych otáčkach. Pri nich už ventilátor beží a len sa znižuje napájanie do takej úrovne, kým sa nezastaví.

Tieto údaje o rozbehovej a minimálnej spotrebe sú náhrada za informácie o štartovacom a minimálnom napätí. S tým sa pri témach ventilátor často stretávate, ale pri ventilátoroch PWM sa nemá zmysel ním zaoberať. A hoci je možné napájať PWM ventilátor aj lineárne, tak pri PWM regulácii bude dosahovať vždy lepšie výsledky – nižšie rozbehové aj minimálne otáčky. Preto by bolo nespravodlivé porovnať tieto parametre pri všetkých ventilátoroch s použitím lineárnej regulácie. Ventilátory s PWM by boli tak znevýhodnené a závery skreslené.

… a výkon motorčeka

Okrem spotreby je dôležité vnímať ešte jeden parameter, ktorý súvisí s napájaním – výkon motorčeka. Ten býva uvádzaný zozadu na štítku a často je chybne zamieňaný so spotrebou. Údaj o napätí a prúde tu však obvykle nehovorí o spotrebe, ale o tom, aký je výkon použitého motora. Ten musí byť vždy výrazne nad prevádzkovou spotrebou. Čím viac, tým dlhší je predpoklad životnosti ventilátora.

Časom a opotrebovávaním, sa totiž zvyšuje trenie ventilátora (strácaním sa, tvrdnutím maziva, jeho znečistením prachom či draním ložísk a podobne). Silnejší motorček však do istej miery zhoršujúci sa stav ventilátora prekoná, hoci už pri vyššom odbere, ale nejako si s ním poradí. Ak je ale rozdiel medzi výkonom motorčeka a prevádzkovou spotrebou nového ventilátora malý, tak pri zvýšenom trení vplyvom nepriaznivých okolností už nemusí byť schopný vyvinúť dostatočnú silu na otočenie rotora.

Detail štítku často nehovorí o spotrebe, ale o maximálnom výkone motorčeka

Pre otestovanie výkonu motorčeka nastavíme ventilátor na plný výkon (12 V/100 % PWM) a brzdným mechanizmom na strede rotora zvyšujeme mechanický odpor. To je pre motorček vyššia záťaž, s ktorou sa prirodzene zvyšuje aj odber. To ale iba do určitého momentu, dokým sa rotor nezastaví. Výkon motora v našich testoch zodpovedá najvyššej dosiahnutej spotrebe, ktorú sme pri brzdení ventilátora zaznamenali.

Na analýzu výkonu motora (ale aj bežnej prevádzkovej spotreby) používame presné multimetre Keysight U1231A s vysokou vzorkovacou frekvenciu. Jednotlivé vzorky sú navyše zaznamenávané do tabuľky, z ktorej potom do grafov vynášame maximum. Konečnú hodnotu predstavuje priemer troch meraní (troch maxím).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter

Aj SilverStone robí zdroje ATX 3.0. Model DA850R Gold je okrem iného pozoruhodný menšími rozmermi, než je obvyklé. Na dĺžku má iba „základných“ 140 mm rovnako ako napríklad Enermax ERT850EWT (ostatné z testovaných zdrojov sú väčšie), takže pre majiteľov skriniek s horšou kompatibilitou zdrojov sa rysuje tematické mikro porovnanie. Ale aj mnoho iných, pozoruhodných vecí. Celý článok „SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Ťiež som sa stále pri nich zamýšľal pre koho vlastne sú. Jediné čo ma napadá aby sa viac vzduchu dostalo ku GPU. Čo som videl nejaké pokusy s dymom tak je možné že vďaka zadným horným ventilátorom je pohyb vzduchu dole vzadu v skrinke dosť malý.

    1. Vstupné systémové ventilátory sú v súčasnosti už vlastne iba pre grafické karty. Pekne to vidieť aj v staršom teste rôznych konfigurácií systémových ventilátorov. Tá zadná mriežka je ďalší nezmysel, ktorý tomu ventilátoru viac škodí než pomáha. Pre GK bude AP123 rovnako dobrý ako každý iný ventilátor s porovnateľným prietokom, ale na radiátore tá mriežka (pre laminarizáciu vzduchu) plus nebude. So schématicky poriadne nastaveným systémovým chladením žiadne „vylepšováky“ (ani typu ventilátor do bočnice :)) netreba.

    2. dole vzadu je väčšinou zdroj a ten má svoj okruh chladenia, ak sa nejedná o pasív, že, ale ten si snáď kúpi len človek znalý veci o samovoľnom prúdení teplého vzduchu (konvekcii)…
      tie ventilátory sú dosť nedotiahnuté, ale vyzerajú kúúúl a divím sa, že ešte nie sú aj podsvietené. trojaké listy sú fajn nápad čo plní účel z hľadiska hluku, ale parametre ohľadom základnej funkčnosti fúkania vzduchu sú za tú cenu desné… a tie zahnuté rebierka vzadu zaberajú snáď štvrtinu plochy, veď ich zďaleka nemuseli nasekať toľko, akože takto možno dobre tlmia vibrácie od vetráka, ale tá ich celková plocha zabíja výkon, ešte keby ich profil vytvarovali do nejakého aerodynamickejšieho tvaru napr. kruhu či dokonca kvapky, to na fotkách dobre nevidno, ale dosť pochybujem….

  2. ha-há, toto sa Ľubo podarilo 🙂
    „… oproti konvenčným rotorom, ktoré majú všetky lopatky rovnaké (a hladné, bez zárezov)..“ prvá strana, odstavec pod prvou fotkou lopatiek

    chváliť nebudem, už by to vyznelo lacne a Silverstone si ťa aj tak určte „podá“

    1. Haha, díky! Opravené. Jasné, čakám e-mail s bodmi, čo všetko je nesprávne vyhodnotené tentokrát, keďže sa naše závery nezhodujú so závermi SilverStonu. Najväčšie perly si samozrejme poctivo značím a keď sa nazbierajú, tak ich odpublikujeme. 😉 Niektoré názory a myšlienkové pochody (aj tých, čo by ste povedali, že musia mať všetky veci okolo ventilátorov v malíčku) stoja fakt za to. 🙂

      1. držím palce 🙂
        to je tak, keď opraty vo firmách preberú marketingoví „umelci“ namiesto inžinierov…

        1. Tihle lidé jsou pak ještě v kombinaci s automatickými překladači ale nedocenitelným zdrojem zábavy.

        2. Práveže marketingových špecialistov beriem s rezervou. Smutné ale je, keď hardvérový vývojár (aj s takými komunikujeme :)) začne konverzáciu s tým, že sa tejto práci venuje na nejaký minimálny úväzok. A hoci tie debaty už niekedy začínajú byť o niečom, keď vieš, že máš ako „amatér“ v základných veciach, pretože sám vývojár hovorí o domnienkach a nedokonalej úrovni poznania, tak to trochu zamrzí. Títo ľudia však nemusia byť „blbí“ a väčšinou sú i rozumní a pokiaľ niekto silou mocou zo mňa nerobí hlupáka a je tam obojstranný rešpekt k práci toho druhého, tak je všetko v poriadku. Ale to nič nemení na tom nastavení, že hardvérový vývojár (a teraz nemyslím typu Jim Keller, ale menší, ktorý nerobí procesory, ale „len“ tie vetráky) je TOTÁLNE nedocenený a často sa tomu nemôže venovať naplno. Pre mňa je to absolútne, že ľudia okolo obchodu a reklamy majú lepšie podmienky na to s venovať svojej práci ako tí, čo naozaj niečo vedia, majú nejaké vzdelanie… a teraz sa nechcem dotknúť nikoho (jasné, aj tých, čo to nejako predajú, treba), ale zase sa dostávam k tomu, že je všetko iba o prachcoh a potom sa asi nemôžeme čudovať, že vznikajú také hlúposti veci ako okolo AP123. 🙂

  3. Celkom slušný fail. Čakal som, že v statickom tlaku by mohol čosi uhrať, ale je to tam biedne. Tie lamely sú každopádne nešťastne tvarované, až hlúpo. Možno by to bolo iné keby bol ich profil „kvapkoidný“.

    V rámci toho mi napadlo, že by bolo zaujímavé vziať do ruky dremel a z tých lamiel tam nechať len klasicky zo 4, že čo by to spravilo s výkonom a akustikou. To keby si sa náhodou nudil. 🙂

    1. že nudil, ha-ha, pri takých testoch… osobne by som to nerobil, aj tak by to nemalo nejaký význam opidlikávať rebrá a všetko premeriavať a hrozí reálne riziko, že to preženie a ventilátor sa príliš rozvibruje

      1. Najviac sa nudím teraz pri testoch základných dosiek. Úplne peklo tá metodika… ale odhalí všetko. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *